המחליף של פרס?
ימסור עדות במשטרה. השר לשעבר ברק | צילום: רויטרס

פרשת הרפז חוזרת לכותרות - והפעם לא בגלל הנאשמים, אלא בגלל הנחקרים: שבועיים מאז המעצרים המדוברים בפרשה, בשבוע הבא צפוי להגיע שר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, למשרדי להב 433 של המשטרה - ולמסור את עדותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ברק יגיע למשרדי היחידה לחקירות הונאה בלוד כחלק משלב זימון העדים והנחקרים בפרשה שיחל ביום ראשון, זאת לאחר הפוגה של שבוע בחקירה. השר לשעבר ברק ייקרא למשטרה על מנת להעיד בלבד ולא להיחקר כחשוד - זאת בניגוד לפרסומים היום.

ביחידת להב 433 של המשטרה פרסמו הערב (ו') הבהרה לאור הפרסומים המוטעים בפרשה: "בימים האחרונים אנו עדים למגוון פרסומים בנוגע לעדים ונחקרים פוטנציאליים בפרשיות שמנהלת יחידה להב 433. נבקש להבהיר כי כל הפרסומים הינם בגדר הערכות של המפרסמים ובאחריותם הבלעדית", נכתב בהודעה. עוד הבהירו ביחידה כי אין בכוונתם לאשר או להכחיש כל פרסום שאינו נמסר בהודעה רשמית של חטיבת דובר המשטרה.

דובר צה"ל לשעבר ועוזר הרמטכ"ל נעצרו ונחקרו

לפני כשבועיים, קצין צה"ל במיל' בועז הרפז, דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו ועוזר הרמטכ"ל לשעבר ארז וינר נחקרו באזהרה במשרדי יחידת להב 433 של המשטרה בלוד. הרפז תושאל בגין חשד לביצוע עבירות של שיבוש הליכי חקירה, זיוף, סיוע להפרת אמונים, פגיעה בפרטיות וקשירת קשר לביצוע פשע בפרשה שזכתה לכינוי "פרשה 404", במסגרתה נחקרים יחסיהם של שר הביטחון לשעבר אהוד ברק עם הרמטכ"ל לשעבר, רא"ל במיל' גבי אשכנזי.

בניהו, וינר והרפז
נעצרו ונחקרו. בניהו, הרפז ווינר | צילום: דו"צ, פלאש 90, חדשות 2

לאבי בניהו יוחס גם חשד לביצוע עבירה של גניבה על ידי מורשה. בחיפוש שנערך בביתו של בניהו נמצא מחשב צה"לי עם חומרים מסווגים. השניים נחקרו באזהרה ועל כל החשודים בפרשה נאסר ליצור קשר עם חשודים אחרים.

"אין צל צלו של ספק שהתגבשו ראיות מהותיות ומשמעותיות לביצוע העבירות", אמר רב פקד דובי שרצר. "אנחנו יכולים לומר ברמת ודאות מוחלטת שהחשודים פעלו לשיבוש החקירה ולהשמדת ראיות בצורה אקטיבית ויזומה".

מדובר בפרשה שנולדה כתוצאה מבדיקה מחודשת של יחסיהם של אשכנזי וברק - זאת בהתאם להוראתו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מאוגוסט האחרון. צוות משטרתי מיוחד הוקם ביחידת להב 433 לחקירת הפרשה. במשטרה מסרו כי שר הביטחון לשעבר ברק וייתכן שגם הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, יזומנו לתת עדות בעניין. כאמור, שלב זימון העדים יחל בשבוע הבא.