המגרש שאליו הוא פלש לכאורה (צילום: רשות מקרקעי ישראל)
המגרש שאליו הוא פלש לכאורה | צילום: רשות מקרקעי ישראל

ברשות מקרקעי ישראל טוענים כי עובד חברה קדישא פלש למגרש בבעלות המדינה, בשטח של כ-1,500 מ"ר צמוד לבית העלמין תל רגב באזור חיפה - והחל לקבור שם נפטרים באופן בלתי חוקי. משטרת מרחב חוף פתחה בחקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי החשד של מפקחי החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל, העובד החל לשווק באופן פרטי חלקות קבורה בקרקע שכלל איננה שייכת לו, תוך כדי הטעייה לכאורה של הציבור - כאשר הוא גורף את הרווחים לכיסו. העסקאות התבצעו לכאורה באזור בית העלמין תל רגב המשמש את אזור חיפה, הקריות, נשר ועוד.

על פי החשד, העובד הכשיר את הקרקע לקבורה ויצק בשטח תבניות קבורה מבטון, ואף הספיק לקבור בשטח גופות בקבורה בלתי חוקית, כאשר הוא מוכר חלקות קבורה למשפחות במטרה לגרוף ממון לכיסיו על חשבון הקרקע הציבורית.

"הפרת החוק וביזוי כבוד המת" (צילום: רשות מקרקעי ישראל)
"הפרת החוק וביזוי כבוד המת" | צילום: רשות מקרקעי ישראל

העובד חשוד שמכר את חלקות הקבורה באופן עצמאי ולא הסתפק בקרקע בשטח בית הקברות הנמצאת בבעלותו הפרטית, והחל להשתמש בקרקע ציבורית נוספת, המיועדת לקבורה, שאינה נכללת בשטחים שרכש. הוא מכר שם על פי החשד חלקות שלא כחוק - ככל הנראה ללא ידיעת המשפחות שרכשו ממנו שטחי קבורה בתמימות. עוד נמסר כי בטרם אותרה הפלישה, הספיק העובד לקבור בשטח הציבורי לפחות גופה אחת, ככל הידוע בשלב זה.

מפקחי הרשות הגישו נגדו תלונה במשטרה, באשמת הסגת גבול במקרקעי ציבור, עבירה פלילית שדינה עד שנה מאסר בפועל, והחלו בהכנות לפינויו מתוקף חוק מקרקעי ציבור. הוא הוציא בינתיים צו מניעה זמני בבית המשפט נגד כוונת הרשות לפנותו.

"גם אנו מופתעים מתופעות מוזרות של פולשי קרקע המשתלטים על הקרקע הציבורית", אמר שי קרפ סגן מנהל החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל. "לא ניתן לדמיין את כאבן של המשפחות האבלות שיקיריהן המנוחים שורבבו לפרשה הזאת באופן כל כך בלתי הגון, וזאת למען בצע כסף ותוך הפרת החוק וביזוי כבוד המת".

עו"ד אבי גולדהמר המייצג את החשוד מסר בתגובה: "בסיומה של פגישה עם מהנדסת הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במרחב חיפה הוחלט ליזום תכנית בניין עיר שתיתן תוקף חוקי לאותן חלקות קבר שלגביהן נטען שנבנו בפלישה וללא היתר. לטענתו כמעט בכל בית העלמין תל רגב יש חלקות קבר שנבנו ללא היתרים בגלל שההליך התכנוני לא הושלם והוא אינו מרשויות אחרות אלא שהוא אדם פרטי. הוא פועל בהתאם לאותו סיכום ואנחנו מקווים שהפתרון ימומש".