א' ו-י', שתי חברות ילדות בנות 15 מראשון לציון, רק חיפשו עבודה לימי הקיץ, אבל בסופו של דבר הפילו שני אחים החשודים כי התחזו לעובדי עמותה למען חולי כליות ואספו את התרומות לכיסם. היום מספרות הנערות בריאיון לחדשות 2 באינטרנט מה עורר את חשדן וכיצד הוציאו לפועל, ביחד עם חוקרי המשטרה, את המבצע הנועז.

"חיפשנו עבודה לקיץ והתקשרנו למספר שהופיע באתר אינטרנט. עוד באותו ערב פגשנו את השניים וקיבלו אותנו לעבודה", מספרת י', שהחלום שלה הוא להיות חוקרת במשטרה. "הם נראו רציניים מאוד ואמרו שהם גם בעלי עסקים. משם הכל התגלגל - הביאו לנו תעודות, קבלות. הכל נראה אמיתי ובטוח וזה קנה אותנו".

"התחלנו להתרים אנשים וכמה מהם אמרו לנו שזה לא נראה בטוח ושזה לא אמיתי", נזכרת א'. "בדקנו את זה ביום שבו היינו צריכים להחזיר את הכסף. התקשרנו לטלפון שהיה על הקבלה ולא ענו, וככה התחלנו לחשוד". הבנות פנו למשטרה והחוקרים החליטו להיעזר בהן כדי לטמון מארב לחשודים. השתיים קבעו להיפגש עם האחים בחניון חשוך ב-22:00 בילה. הנערות פעלו בקור-רוח מפתיע: "עד שהגענו קיבלנו הרבה שיחות מהבוסים. דאגנו שנישמע רגילות, שלא יחשדו בכלום ואז באנו לשם ונתנו את הכסף".

"חייכנו ואמרנו 'היית בוס נחמד מאוד', שלא יחשוד"

"הוא ספר את הכסף, דיברנו קצת, חייכנו ואמרנו 'היית בוס נחמד מאוד', שלא יחשוד בכלום", היא מספרת. הבלשים חיכו בסבלנות עד שהכסף יעבור לידיהם של הנוכלים, ורק כאשר אחד מהם כבר נכנס לרכב והחל לספור את הכסף - הם קפצו מהשיחים ועצרו אותם.

כך נראית הקבלה הפיקטיבית (צילום: חדשות 2)
כך נראית הקבלה הפיקטיבית | צילום: חדשות 2

"אחרי זה נסענו למשטרה ונתנו עדות. העדפנו לעשות את זה מאשר שיעבדו על עוד אנשים, שיעבדו על ילדים תמימים. שיגידו להם 'לכו תתרימו, תקבלו על זה שכר'. חשוב לציין שלא הסכמנו לקבל מהם כסף. אנחנו מבקשות ממש סליחה ושמחות שהכסף הולך למטרה טובה עכשיו", הן מסכמות.

ברכבו של אחד האחים נמצאו פנקסי התרומות שהקבלות בהם מסתכמות ב-1,000 וב-1,500 שקלים, שבאמצעותם אספו לכאורה החשודים אלפי שקלים. עם מעצרו, הכחיש החשוד את המעשים וסיפר שהועסק אצל אחיו בתום לב. זמן קצר לאחר מכן נעצר גם האח. בנוסף, אותרה ברכב רשימה ובה שמות של 13 נערים נוספים ששימשו מתרימים עבור האחים, ככל הנראה ללא ידיעתם על היעד שאליו הגיע הכסף.

השניים, בני 25 ו-21 מיישוב ליד ראשון לציון, יובאו בהמשך לבית משפט השלום בעיר, שם יוחלט אם להאריך את מעצרם. עם הגילוי על דבר מעצרם, הביע יו"ר העמותה זעזוע והכחיש כל קשר לפעילותם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק