האסיר סמואל שיינביין
האסיר סמואל שיינביין | צילום: רויטרס

חקירת המשטרה בפרשת הירי בכלא רימונים בשבוע שעבר, שבו נורה למוות האסיר סמואל שיינביין, לאחר שירה ופצע סוהרים ואסירים, לא מצליחה לענות לשאלה כיצד הגיע האקדח לידיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

צוות החקירה המיוחד במרחב שרון במחוז מרכז יסיים את החקירה עוד השבוע. החקירה משרטטת את השתלשלות האירוע, קובעת אם הירי והריגתו של שיינביין הייתה מוצדקת, אך אין ממצא משמעותי שקובע כיצד הוכנס האקדח לכלא רימונים וכיצד הגיע לידיו של שיינביין.

החקירה מצביעה על מספר אפשרויות, ובהן שהאקדח הוכנס מפורק, שהוא הוצמד למכונית של קציני שב"ס בכלא או שהושלך מעבר לגדר, אבל גורמים במשטרה ובשב"ס אומרים היום כי ייתכן שבסופו של דבר לא נדע לעולם כיצד באמת הוכנס האקדח.

שיינביין בביהמ
שיינביין בביהמ"ש ב-1998 | צילום: AP

"העביר מעטפה עם 6,500 שקלים"

ממצאי החקירה מעלים שסמואל שיינביין הסתיר את האקדח מסוג קולט 45 מילימטר במשך שבועות ארוכים בכלא רימונים - כנראה בשירותי הסגל של האגף שבו הוחזק. לשיינביין היו שתי מחסניות עם 50 כדורים. את כל אלה ואת האקדח הוא לקח מאזרח שאיתו יצר קשר לפני שמונה חודשים באמצעות אתר "יד2" , אשר ממנו ביקש לקנות את האקדח.

בשיחה הערב עם האזרח ד', הוא מספר לחדשות 2 כי שיינביין הגיע לביתו כשהוא מחופש לשוטר. הוא הציע לו לנסוע למטווח בתל אביב לבדוק את האקדח, ובמהלך הנסיעה שיינביין העביר לד' מעטפה ובה 6,500 שקלים - זה הסכום שאותו דרש ד' בעבור האקדח והמחסניות. כאשר הגיעו לאזור התחנה המרכזית, שיינביין הפתיע את ד', חטף ביד אחת את השקית ובה האקדח והמחסניות, וביד שנייה פתח במהירות את דלת המכונית ונמלט.

ד' התלונן במשטרה עוד באותו יום, אך החקירה לא העלתה דבר. בסוף השבוע שעבר הוא זומן להעיד במשטרה ונאמר לו שייתכן שהאקדח הזה שימש את שיינביין בירי בכלא רימונים. ד' מסר אתמול עדות מפורטת. "נשמתי לרווחה כשהתברר לי ששיינביין כבר לא בחיים - אחרי הכל מדובר ברוצח, והכל היה יכול להיגמר אז - לפני שמונה חודשים - אחרת לגמרי", הוא סיפר.

אירוע הירי החריג החל בשעות הצהריים לפני יותר משבוע, כשהאסיר שריצה עונש מאסר עולם בגין רצח שביצע בארה"ב כשהיה קטין, אמור היה לעבור לאגף אחר בכלא. הוא ניגש לשירותים באגף על מנת להעביר ציוד, אך משם פתח בירי לעבר הסוהרים, פצע שניים מהם באורח קשה, ואחר באורח קל. זמן קצר לאחר שהתבצר, הוא נורה למוות מאש הכוחות שהוזעקו למקום.