יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הגיב הערב להתפתחות בחקירת המשטרה כנגדו. "חלק מהממסד בישראל עדיין רואה בי איווט האיום", אמר ליברמן בכנס בחירות בנצרת עילית, "אנחנו מפלגה ימנית, מפלגה לאומית, מפלגה שמרנית, ולכן הדבר הכי חשוב עבורנו זאת המסורת. הייתי לחוץ, כי פרמטר אחד במסורת שלנו לא התקיים - לא הייתה חקירת משטרה, לא הייתה פשיטה. היום בבוקר נרגעתי – יש שמירה על המסורת".

לאחר שעיכבה הבוקר שבעה אזרחים לחקירה, הודיעה המשטרה שעצרה שלושה מהנחקרים: עו"ד יואב מני, שרון שלום ואנדי בוימגני, השניים הראשונים בעלי תפקידים בכירים במטה הבחירות של ישראל ביתנו. השלושה הובאו לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום באולמו של השופט בני שגיא.

מיכל ליברמן, בתו של אביגדור ליברמן, עוכבה גם היא לחקירה במשך היום, בחשד ששימשה אשת קש להעברת כספים לאביה, אך בתום החקירה שוחררה לביתה .

הפרשה: העברות כספים לחשבון בנק מסתורי בקפריסין

תחילתה של הפרשה בשנת 2006, כאשר נחשפו מספר חברות מעבר לים אשר, כך על פי החשד, ליברמן היה מעורב בהעברות כספים אליהן, שלבסוף זרמו לחשבון בנק בקפריסין שעם הזמן התרוקן באורח מסתורי.

למרות  שהפרשה נחשפה לפני שנתיים וחצי, נעצרו החשודים דווקא בזמנים אלו, שבועיים לפני הבחירות. לטענת עורך דינו של שרון שלום, מיכה פטמן, זה מעט מתמיה: "זה מעורר סימני שאלה, זה בעייתי מאוד גם מבחינת התזמון. נעצרו אנשים הקשורים קשר הדוק למטה הבחירות של ישראל ביתנו. מעצר כזה - שבועיים לפני הבחירות, מעלה סימני שאלה וצריך לתת את הדעת למה בחרה המשטרה  דווקא עכשיו לבצע את השלב הזה של החקירה ושל המעצר. נדמה לי שהיה אפשר לחכות עוד שבועיים ללא שום נזק לצרכי החקירה".

"כל מה שניתן לשבש, אם היו רוצים לשבש, היה ניתן לעשות זאת מזמן", אמר בטיעוניו פרקליטו של עורך דין יואב מני , עו"ד יוסי אשכנזי. "היה למי שרוצה לתדרך אותו מספיק זמן לעשות זאת, לו היה רוצה".

מיכה פטמן,פרקליטו של שלום, טען כי השהייה במעצר עם בני מיעוטים עשויה לגרום לו נזק ולכן ביקש את שחרורו למעצר בית או העברתו למעצר בהפרדה.

כפי שפורסם קודם לכן,המשטרה עצרה את החשודים לצורך חקירתם ובמקביל חיפשה בבתיהם והחרימה מסמכים הרלוונטיים לפרשה. חלק גדול מהמסמכים כבר נתפסו לפי שנה וחצי, אך אז לא יכלה המשטרה לעיין בהם עקב עתירות של החשודים לבתי המשפט על חיסיון עורך דין לקוח, מאחר ויואב מני משמש כפרקליט, בין היתר של מפלגת ישראל ביתנו.

"מעורבות לכאורה במעשים שיש בהם יותר מאשר גוון של פלילי"

באוגוסט 2008 נפרץ המחסום, כאשר בית המשפט העליון אפשר את העיון במסמכים. חודש לאחר מכן, חיקור דין בקפריסין הוביל לתפיסת אלפי מסמכים נוספים.

החקירה הנוכחית מתמשכת כבר שנתיים וחצי, דבר שהביא את ח"כ ליברמן להתרעם על הנזק הממושך שהפרשה גורמת לשמו. ליברמן דרש לא פעם להכריע בפרשה או לסגור את התיק. דרישה זו הגיעה גם לשעריו של בג"ץ. במשטרה, כמובן, יש רצון עז להתקדם בפרשה כמה שיותר מהר מאחר שבעבר חלק מהתיקים והעדויות נסגרו בגלל עינוי הדין.

בית המשפט המחוזי בת"א התייחס בעבר לפרשה כאשר דחה את אחת העתירות כנגד החקירה וכתב: "התמונה המצטיירת היא תמונה מדאיגה, המצביעה על מעורבות לכאורית של ליברמן ובתו במעשים שדבק בהם יותר מאשר גוון של פלילי".

ממפלגת ישראל ביתנו נמסר בתגובה:" אם זה לא היה כל כך רציני, זה היה מצחיק. הציבור הישראלי מספיק חכם להבין שחקירה שנמשכת כל כך הרבה שנים בדממה מוצאת לה ביטוי שבועיים לפני בחירות כשהמגמה מצביעה חד משמעית על התחזקותו של ליברמן".