זה יכול לקרות לכל איש עסקים - יום אחד העסק שלכם עלול להיקלע לקשיים, תחפשו שותף, ותמצאו אחד כזה שיביא איתו כסף. אבל אז אתם עלולים לגלות שהוא הביא איתו גם את העולם התחתון. ועכשיו אתם כבר חלק מזה - מהאיומים, מהבוררויות, מרעולי הפנים שמחכים מתחת לבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זה בדיוק מה שקרה לבני לוין, בעל חברת דלק שנכנס למצוקה, וגילה כי השותף העסקי שמצא הוא דמות מרכזית בארגון הפשע של העבריין ריקו שירזי - כך על פי המשטרה. שלוש שנים חלפו מאז נשאב לוין לתוך עולם הפשע. שלוש שנים של חלום בלהות, ממנו הוא לא מצליח להתעורר. "אני מבין בעבריינות? אני יודע מה זה פושעים? אני יודע מה זה ארגון פשע? מה שקרה לי יכול לקרות לכל אדם נורמלי ושפוי שנמצא במצוקה, והעסק שלו חשוב לו, אם הוא רוצה לצאת מהצרות ולהשתקם, ולא להכריז על פשיטת רגל", סיפר לוין.

כבר יותר מ-20 שנה שבני עוסק באספקת דלק. העסק סיפק לו חיי נוחות, וילה מפוארת וטיולים מסביב לעולם. אבל בשנת 2010, כשאחד הלקוחות שלו לא הצליח לשלם בזמן, החברה של בני "לב אנרגיה", נקלעה לחובות בגובה 2 מיליון שקלים."חזרו לי המחאות, ולא יכולתי להמשיך לעבוד. ברגע שחברות הדלק מפסיקות לספק לך דלק, אין לך זכות קיום בענף הזה. הענף שלנו הוא דלק, זה החמצן. אז חיפשתי משקיע שותף", הסביר לוין. "נוחי דנקנר ועופר נמרודי לא באו. חיכיתי וחיפשתי הרבה משקיעים".

עד המדינה ד' בזמן מעצרו
עד המדינה ד' בזמן מעצרו | צילום: חדשות 2

המשקיע המבטיח התגלה כחבר בארגון פשע

בין המשקיעים החדשים שבני תולה בהם תקוות נמצא גם ד', אדם שהכיר לו בן משפחה. אלא שלוין לא ידע שד' הסתבך כבר בעבר - במשטרה הוא היה מוכר היטב כזייפן חשבוניות פיקטיביות, ונותן שירותים פיננסיים לארגונים פליליים, בהם הארגון של שלום דומרני ואחרים."האמת שאני שמחתי שהוא כל חודש החליף ג'יפ. שמחתי שהשותף שלי הוא בעל יכולות כספיות, הוא איש עם כספים. הוא מחליף מותגים, שורף כספים. לי היה חשוב שכל חודש אפשר לשלם לחברות הדלק. וזה מה שקרה", אמר לוין.

אבל מה שקרה בסופו של דבר, הוא שד' השתלט על החברה של לוין והפך אותה לחברת הבית שלו. דרכם, התבצעה תרמית חשבוניות בהיקף של עשרות מיליונים. על פי הפרקליטות, ד' הביא איתו חברים טובים, ובראשם העבריין ריקו שירזי, שהופכים את חברת הדלק התמימה למפעל שמלבין הלוואות בריבית רצחנית באמצעות חשבוניות פיקטיביות.

כשבני הבין עם מי הוא עושה עסקים, הוא החליט להתנער מעולם הפשע, ועושה מעשה: "הצעתי לד' מכתב פיטורים, אבל אי אפשר להיפרד מדבר כזה. אפשר לצאת מהעניין הזה רק בשני דרכים - בארון או להביא שותף יותר אכזר ועבריין יותר גדול". בני הגיע לבוררות אצל העבריין מוטי חסין, שהעניק גיבוי לד' השותף, וביקש משהשניים שיגיעו לפשרה.

חברת הדלק הפכה למפעל הלבנת כספים
חברת הדלק הפכה למפעל הלבנת כספים | צילום: חדשות 2

העבריין הפך לעד מדינה - ואיש העסקים לנאשם

בחודש אוקטובר 2011 הסיפור נגמר. חוקרי היחידה הכלכלית של המשטרה עצרו את בני כשהוא על המיכלית שלו, ובחדרי החקירות התברר שהמשטרה ישבה על חברת "לב אנרגיה" במשך חודשים. גם החוקרים מזהים את בני כמי שלא שייך באמת לארגון הזה, ומנסים לשכנע אותו שישתף איתם פעולה.
"הם אמרו לי אנחנו נשמור עליך, אבל אמרתי להם שהם לא מסוגלים, אז שתקתי בחקירה ולא אמרתי כלום. אבל אז הביאו את הבן שלי ואמרו לי שיעצרו אותו, וידעתי שהוא לא יחזיק מעמד".

ימים ארוכים ישב לוין מול החוקרים ופרק את המסע שעבר בשנה האחרונה. גם בחדר המקביל אליו, ישב אדם נוסף שסיפר הכול - ד' השותף הפך לעד מדינה. יתר הנאשמים בפרשה סגרו עסקאות טיעון קלות, וריקו שירזי מנהל משפט באמצעות סוללת עורכי דין יוקרתית. נגד בני לוין יוגש בקרוב כתב אישום, אבל לאיש היה רק לפני שנתיים בעלים של חברה מצליחה, אין כסף לעורכי דין, ובטח שלא לתשלום 10 מיליון השקלים שהמדינה דורשת ממנו.

מהמחלקה המשפטית ברשות המיסים נמסר בתגובה: "מאחר ומדובר בהליך משפטי מתנהל, לא נוכל להתייחס לסוגיות שהועלו מחוץ לכותלי בית המשפט".

פרקליטיו של ריקו שירזי, עו"ד שלמה בן אריה ועו"ד ויקי פוני מסרו בתגובה: "במרכז התיק המשפטי עומד עד מדינה מפוקפק שקיבל טובות הנאה בסך מיליוני שקלים, והוליך שולל רבים כולל את רשות המיסים".

פרקליטו של עד המדינה ד' סרב להתייחס לטענות שהועלו נגדו.