היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433, מודיעין להב והמפלג לחקירת פשעי מחשב עצרו בשבוע שעבר 22 חוקרים פרטיים, החשודים בהפצה והתקנה של תוכנות ציתות והאזנות סתר לטלפונים סלולריים.

במסגרת החקירה בוצעו גם חיפושים ב-11 בתי עסק לציוד ציתות ומשרדי חקירות פרטיים.

על פי החשד, המעורבים עסקו בהפצה והתקנה של תוכנות ציתות ואף פרסמו באתרי האינטרנט של בתי העסק את המוצרים. במשטרה מסרו כי ככל הנראה, מדובר בתוכנות המיועדות להתקנה במכשירי "סמארטפון", הפועלות בשני אופנים: תוכנת שולט/נשלט - התקנת תוכנת ריגול זו בטלפון "נשלט", הטלפון שמאזינים לו, מאפשרת קבלת הודעת חיווי על כל שיחה נכנסת או יוצאת, או הודעת SMS נכנסת או יוצאת של הטלפון הנשלט.

לאחר קבלת הודעת החיווי, ניתן להתקשר מהטלפון השולט לטלפון הנשלט ולשמוע את השיחה בזמן אמת, ובנוסף ניתן להפוך את מכשיר הטלפון הנשלט למכשיר "האזנת נפח" המאפשר לשמוע מרחוק את סביבת המכשיר.

"פגיעה בערכי היסוד של משטר דמוקרטי"

תוכנה אחרת הופכת לאחר התקנה את המכשיר ל"נשלט", כאשר שיחות נכנסות/יוצאות, הודעות SMS נכנסות/יוצאות ונתונים נוספים, כמו נתוני GPS, מועברים כקובצי שמע לתיבת Gmail, שנפתחת במיוחד עבור המזמין.

"פעילות זו של יאח"ה הינה חלק מפעילות רחבה שמוביל אגף החקירות והמודיעין במשטרה, במסגרת הטיפול בתופעה של ביצוע האזנות סתר שלא במסגרת החוק", נמסר מהמשטרה.

עוד נמסר כי, "לא בכדי קבע המחוקק כי הסמכות לבצע האזנת סתר תינתן למטרות מסוימות בלבד ולגופים מעטים בתנאים מוגבלים, תוך קיום מערכות פיקוח הדוקות. השימוש בכלי האזנת הסתר על ידי גורמים פרטיים, שלא במסגרת החוק וללא פיקוח, מהווה פגיעה בערכי היסוד של משטר דמוקרטי ופגיעה בסדרי שלטון ומשפט, וכן פגיעה קשה בזכות היסוד של אזרחים לפרטיותם, ופגיעה בזכויות נוספות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק