שבת בתא המעצר: ערעורו של ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי על ההחלטה להאריך את מעצרו בחשד למעורבותו בפרשת "הולילנד" - נדחה, והוא יישאר במעצר עד יום ראשון לכל הפחות.

עורכי דינו של לופוליאנסקי טענו בדיון כי אין די ראיות שיצדיקו את הארכת מעצרו, אולם סגן נשיא בית המשפט המחוזי בפתח תקווה, השופט אברהם טל, קיבל את עמדת המשטרה והחליט להשאיר את ראש העיר לשעבר במעצר.

"אמנם לא נטען כי העורר עשה פעולות לשיבוש החקירה, לא רק בשלב שעדיין התנהלה באופן סמוי אלא גם כאשר התנהלה בגלוי", כתב השופט בהחלטתו, "אך כאמור יש באופי הפעולות ובעובדה שהעורר יודע היום יותר ממה שידע בטרם נחקר, כדי לבסס חשש שהוא עלול לשבש את פעולות החקירה באם ישוחרר".

נציג המשטרה בדיון אמר כי "החשדות נגד החשוד חמורים ביותר. החשוד שאמור להיות "שומר הסף" ואמון על האינטרס הציבורי ויושב בוועדות השונות מעל באמון, אותה "שמירה" עליה היא מופקד, דרש וקיבל תשלומים שונים מיזמי פרוייקט הולילנד מטעמם, כל זאת כאשר במקביל ובאותה זמניות הוא מיטיב עם פרוייקט הולילנד".

עורך דינו של לופוליאנסקי, עו"ד יאיר גולן, אמר בשיחה עם חדשות 2 לאחר ההחלטה כי "אמנם נדחה היום הערעור, אך בית המשפט הביע נכונות לשחררו עם תום תקופת הארכת המעצר המקורית. אנחנו מקווים שפעולות החקירה יסתיימו והוא ישוחרר לביתו ביום ראשון".

"העברת אחריות מאחד לשני היא חלומה הרטוב של המשטרה"

עורך דינו של לופוליאנסקי, עו"ד יאיר גולן, השמיע היום ביקורת על ניסיונו של אולמרט להטיח את האשמה בלופוליאנסקי עצמו. "אני מאוד נוטה לחשוב שקו ההגנה שינקוט מר אולמרט לא יהיה הטחה והעברה של אחריות לארגונים אחרים, אבל זה ממש מוקדם", אמר עו"ד גולן לחדשות 2. "הוא טרם נחקר וטרם נחשפו חומרים לא לנו ולא לו. הדרך הנכונה של העברת אחריות מאחד לשני היא חלומה הרטוב של המשטרה", הזהיר עו"ד גולן.

לפני יומיים נעצר לופוליאנסקי, והיה מי שטען כי המעצר לא הפתיע אותו ואף היה צפוי. על פי החשד, קיבל אורי לופוליאנסקי הן בתפקידו כסגן ראש העירייה ויושב ראש הוועדה לתכנון והן בתפקידו כראש עיריית ירושלים, כספים שהוסבו לתשלומי תרומות ליד שרה המוערכים במיליוני שקלים.

בנוסף, לופוליאנסקי חשוד שקיבל לידיו 30 אלף דולרים אותם העביר לפעילים שעסקו בקידומו לתפקיד ראש עיריית ירושלים. בתמורה לכספים האלה, לופליאנסקי חשוד שסייע ליזמים שעמדו מאחורי פרויקט "הולילינד" בירושלים וחסך להם מיליוני שקלים.

מיהו עד המדינה המסתורי?

אתמול הותר לפרסום כי חקירת המשטרה בפרשה התאפשרה לאחר שחוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה חתמו על הסכם עם עד מדינה. מי שהביא את החוקרים אל עד המדינה, שזהותו אסורה כעת לפרסום, הוא מפקד מחוז ירושלים לשעבר ניצב אריה עמית.

עמית נפגש עם עד המדינה במסגרת קידום של פרויקט הקמת תחנת דלק סמוך ללטרון. במהלך אחד המפגשים הציג עד המדינה בפני עמית מסמכים הקושרים, לכאורה, את המעורבים בפרשת השחיתות. לאחר שסירב תחילה לפנות למשטרה, הצליח עמית בסופו של דבר לשכנע את העד להעביר לידיהם את המסמכים.

"תפקידו של עד המדינה הוא לתת את סיפור המסגרת של הפרשה ולהוביל את החוקרים למקומות וזמנים, לספר על השיטה ולתת לחוקרים נקודות מוצא", אמר גורם במשטרה שהתייחס לכתב מעריב באשר למהימנותו של העד. "רק בן אדם שהיה בתוך הפעילות יכול לספק מידע כזה, וזה מה שעשה עד המדינה בפרשה הזו. בטרם ביצענו את החקירה הגלויה הצלחנו לאשש חלקים עיקריים מהעדות שמסר עד המדינה".

כעת שואפים במשטרה לגייס עד מדינה נוסף כדי לחזק את הראיות שנאספו עד עתה, בין היתר בעדויות שמסר עד המדינה הראשון בפרשה. בנוסף, ממתינים במשטרה לחזרתה לארץ של שולה זקן, מזכירתו לשעבר של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. במשטרה מאמינים שזקן היא דמות מפתח בפרשה, אך עדיין לא ברור אם תיעצר כשתגיע לישראל - או רק תתבקש למסור עדות.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק