חשד להונאת ענק במשרדי עמותות של מוסדות חינוכיים-תורניים חרדים ברחבי הארץ: חוקרי ובלשי היחידה המרכזית, בשיתוף בלשי מפלג ההונאה, פשטו היום על שלושה משרדים במאה שערים, בבית שמש ובבית"ר עלית. שישה חשודים נעצרו במעשים, ועוכבו לחקירה ארבעה בני אדם נוספים.

החשד הוא כי המעורבים הונו את המדינה בסכומים הנאמדים בכמה עשרות מיליוני שקלים. בחיפושים שנערכו במשרדים הוחרמו יותר מ-1,000 תעודות זהות מזוייפות, מכונות להדפסת תעודות זהות, מחשבים, מכשירים לניילון והדבקה של תעודות הזהות וציוד נוסף.

מאות תלמידי ישיבות פיקטיביים

פשיטת המשטרה, היום (צילום: בחדרי חרדים)
פשיטת המשטרה, היום | צילום: בחדרי חרדים

החקירה נפתחה בעקבות פעילות מודיעינית שנמשכה זמן רב במשטרת ירושלים, במסגרתה נחשף כי מוסדות חרדים תורניים מזייפים, לכאורה, תעודות זהות לצורך קבלת דמי תמיכה חודשיים ממשרד החינוך עבור תלמידים שאינם לומדים כלל בישיבות.

העמותות הציגו מצג שווא של כמה מאות תלמידים הלומדים בכל ישיבה, כשבפועל למדו כמה עשרות בלבד. כך יצא שהישיבות קיבלו כספים עבור מאות תלמידים שלא קיבלו בפועל את הכספים הללו. במשטרה בודקים כעת לאן הוזרמו הכספים, ואומרים היום כי צפויים מעצרים נוספים בפרשה. מחר יובאו החשודים להארכות מעצר.

ממשרד הדתות נמסר בתגובה: "במשרד הדתות אין פקחים המועסקים לבדוק נוכחות אברכים. האחראי הוא משרד החינוך, באחריות השר גדעון סער. בנוסף, גם תקציב הישיבות והכוללים עוברים באמצעות אגף הישיבות במשרד החינוך, וזאת מאז פירוק משרד הדתות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק