את הרצח שאירע בבוקר יום שבת לפני כשבועיים קשה לתאר במילים. דיווח על שריפה בבית ברחוב נורדאו בראשון לציון הזעיק לדירה המרווחת את כוחות כיבוי האש, שגילו בפנים שש גופות, שלושה דורות של בני משפחת אושרנקו: הסבים, אדוארד ולודמילה, ההורים דימיטרי וטטיאנה והילדים הקטנים רושל ונתנאל,

בתום חקירה ממושכת תחת צו איסור פרסום גורף, הוסר היום הלוט מעל הפרשה המצמררת, שתחילתה בהרי אוראל שברוסיה, המשכה בראשון לציון ובמצרים וסופה בבית העלמין של קיבוץ גבעת ברנר ובבית המעצר.

נעליים מסתוריות במרכז הדירה

בלשי יחידת ימ"ר מרכז שנכנסו לדירה ברחוב נורדאו לאחר שמכבי האש עזבו אותה, התקשו לאסוף את הראיות שנותרו בזירה. מלאכת כיבוי האש גרמה לכך שחלק ניכר מהראיות שנשארו בדירה נרטבו ונהרסו. למרות הרס הזירה, מדבר אחד לא יכלו השוטרים להתעלם - זוג נעלי "פלאדיום" שהיה מונח במרכז הדירה.

השוטרים, שכבר הבינו שמדובר ברצח, ביקשו מרשות שדות התעופה את רשימת האנשים שיצאו את גבולות הארץ בשעות שלאחר הטבח. באותו הזמן, החשוד ברצח, דמיאן קרילק, עשה את דרכו ברכבו לאילת. הדרך ההפוכה לזו שעשה מפקד הימ"ר אבי נוימן, אשר עזב חופשה משפחתית והוזעק להגיע לזירת הרצח.

החשוד ברצח חזר להלוויה

בבוקר יום ראשון, יומיים לאחר הרצח, שב קרילק למרכז ועשה את דרכו לכיוון בית העלמין בגבעת ברנר, לשם הגיע בשעות אחר הצהריים כדי להשתתף בהלווית בני משפחת אושרנקו. החל מבוקר הרצח ועד אותו הרגע, בדקה המשטרה מספר כיווני חקירה. בין היתר, תחקרה את כל עובדי מועדון "הפרמייר", שהיה בבעלות משפחת אושרנקו וכן קרובי משפחה.

סכסוך ישן בין החשוד למשפחת אושרנקו

משפחת אושרנקו בקניון רוטשילד בראשון לציון
משפחת אושרנקו, שעות לפני הרצח | צילום: מצלמות האבטחה בקניון רוטשילד

תחקור עובדי המועדון העלה כי בשנת 2006 התגלע סכסוך בין קרילק למשפחת אושרנקו. אדוארד, שהעסיק את דמיאן קרילק ואת אשתו נטליה בסגל המלצרים, גילה שאחד מאנשיו גונב בקבוקי וודקה מהמחסנים. מצלמות האבטחה שהוצבו במקום הראו כי הגנב הוא קרילק. באותו היום בו התגלו נסיבות הגניבה, כינס אדוארד ישיבת עובדים בה הקרין את הווידאו ולאחריו, לעיני כולם, פיטר בבושת פנים את קרילק.

עובדי "הפרמייר" סיפרו בחקירתם שהפיטורים הפומביים השפילו את קרילק. כתוצאה מכך, הוא פנה לאדוארד אושרנקו ודרש ממנו כספים. "אם לא תיתן לי כסף - אדווח על עסקיך למס ההכנסה", איים.

גם הפעם השיב אדוארד מלחמה שערה ותיעד את קרילק בוגד באשתו. כאשר פנה אליו העובד לשעבר בשנית עם הדרישה לכסף, איים עליו אדוארד שידווח לאשתו על בגידותיו. קרילק, בשנית, נותר מושפל. מהמשטרה נמסר כי נבדקה האפשרות שקרילק חשב שאשתו נטליה בוגדת בו עם אדוארד אושרנקו, אך החקירה בכיוון זה עדיין נמשכת.

החוקרים עצרו את החשוד באילת

אישה מניחה נרות זיכרון ליד ביתם של משפחת אושרנקו
השכנים ההמומים מדליקים נר נשמה | צילום: גלעד שלמור

בתום ההלוויה החל קרילק לעשות את דרכו בחזרה לאילת. הוא כנראה כבר האמין שהכינוי שנדבק לו, "לאקי", בר מזל, תקף גם לאחר שביצע את הפשע הנורא. אך למשטרה ולשב"כ היה רעיון אחר. בעודו מבלה בעיר הדרומית, צלצל הטלפון הסלולארי שלו כשעל הקו השני נשמע קולו של אחד מחוקרי הימ"ר שביקש מקרילק להגיע לחקירה.

קרילק לא היסס ובפה מלא אמר לחוקר שהוא נמצא בביתו בראשון לציון וכי יבוא לחקירה מחר, אך האיכון הטלפוני שביצעה המשטרה על מכשירו הצביע בבירור כי הוא משקר. באותו הזמן, רכבו של קרילק שחנה באילת, נפרץ על ידי חוקרי המשטרה. דגימות הדי.אן.איי של דמיאן "בר המזל" העלו חשד כי הוא רוצח משפחת אושרנקו.

התאמת הדי.אן.איי נתנה למעשה את האור הירוק למעצרו של קרילק: כאשר הלך בסמוך לבית המלון בו התאכסן, ניגשו אליו צמד בלשים לבושים בבגדי בדואים, התנפלו עליו, והכניסו אותו לקבינת המשאית בה נהגו. בחפציו של קרליק התגלו גם כרטיסי טיסה לרוסיה.

גם האישה שאיתו נעצרה

מודעת האבל של משפחת אושרנקו
מודעת האבל בבית המשפחה | צילום: גלעד שלמור

נטליה קרילק חשודה גם היא במעורבות ברצח ובשיבוש חקירה. היא למעשה זו שהביאה את בעלה, "לאקי" דמיאן, להודות ולשחזר את הרצח הנורא. מי שחקרה את את נטליה היתה החוקרת הידועה ענת קצב, המפורסמת בעיקר בלשונה הקשה ובידה החזקה והלא מתפשרת.

גם במקרה הזה, קצב לא הקלה על נטליה וחקרה אותה במשך שעות ארוכות. נטליה נשברה כאשר קצב הפעילה עליה את שיטת ה"קדיחה", כפי שהגדיר את זה בחיוך גורם במשטרה: קצב לא הפסיקה לדבר, שאלה שאלות רבות מבלי לאפשר לנטליה לענות ואף הרימה את קולה, יותר מפעם אחת. לבסוף, נשברה נטליה והודתה כי בעלה אכן ביצע את הרצח. היא טענה כי "לאקי" תכנן לבצע שוד וכי לא ידעה שאותו ערב יום שישי יסתיים בצורה כה טראגית.

"שוד שהסתבך"

_OBJ

במשטרה מתארים את השפלותיו של קרילק על ידי אדוארד אושרנקו, כרקע למעשה הנורא אותו חשוד שביצע. המניע הרשמי, כך נמסר, הוא שוד שהסתבך ונכנס לסחרור של דם ורצח.

מספר ימים לפני הרצח תכנן קרילק להגיע לבית המשפחה ולשדוד מאדוארד את הפדיון מאותו הערב. מדובר בפדיונות גדולים, מאחר ואורחי המועדון משלמים סכום גדול כמקדמה, רק כדי לקבל שולחן. הוודקה הזורמת כמים והמאכלים הרבים הגודשים את השולחנות, הופכים את מועדון "הפרמייר" לעסק משתלם, שפדיון הערב שלו יכול להגיע למאות אלפי שקלים בלילה בודד.

נטליה, שעוד החזיקה בעבודתה כמלצרית במועדון, תיאמה עם בעלה, כך על פי החשד, שברגע שאדוארד יעזוב את המועדון עם המזומנים, היא תתקשר אליו ותעדכן אותו. נטליה אף הייתה זו שהביאה לו את המפתח לדירת משפחת אושרנקו מספר ימים לפני כן, אותו מפתח שבאמצעותו נכנס לדירה ואף נעל אותה בעזבו.

החשד: רצח שלושה דורות

_OBJ

קרילק הגיע לדירה בסביבות השעה אחת בלילה, שם שהתה הסבתא לודמילה עם שני הילדים. למשטרה עדיין לא ברור מה אירע שם בדירה, אך החוקרים משערים כי קרילק דרש מהסבתא את הכספים המצויים בדירה. כשסרבה לדרישותיו, רצח את הילדים, ייתכן כדי לזעזע את הסבתא, או להשתיק את צווחותיהם למראהו.

לאחר שרצח את הילדים דקר את הסבתא בבטנה. לעומת הילדים, שנדקרו עשרות פעמים, את הסבתא דקר פעם אחת. הדקירה היחידה הצליחה לחמוק מעיני החוקרים עד לשלב הנתיחה שלאחר המוות, וזו הסיבה שבמשך מספר שעות ביום הרצח רווחה ההשערה כי הסבתא היא זו שאחראית לרצח המשפחה כולה.

לאחר זמן קצר הגיעו לדירה דימיטרי וטטיאנה אושרנקו, ההורים. השניים הגיעו בגילופין לאחר ערב מוצלח ב"פרמייר". קרילק המתין להם בדירה ורצח גם אותם. לאחר מכן שב אדוארד, שבאמתחתו התיק עם הפדיון של אותו הערב. בקור רוח דקר דמיטרי גם את הסבא, וחיסל בזאת שלושה דורות של בני משפחה אחת, משאיר רק זכר יחיד לבני המשפחה: אחותו של דימיטרי, יאנה.

הטבח בראשל"צ - סיקור מיוחד

 

הותר לפרסום: נעצרו חשודים ברצח משפחת אושרנקו

 

פרופיל של רוצח: מי אתה דמיאן קרליק?

 

המפתח לפענוח: הבת ששרדה

 

כך נשמע הדיווח הראשון על הטבח

 

טיפול פסיכולוגי לכבאים שהיו בזירה

 

המכרים מזועזעים: זו קטסטרופה