שירות בתי הסוהר החליט להקים ועדת חקירה שעניינה בדיקת הימלטותו מבית הדין הרבני בירושלים של האסיר שי כהן, סרבן גט מחולון. בינתיים, יושבת פרודתו בתחנת המשטרה בירושלים ועוברת תחקורים ותשאולים במסגרת הניסיונות לאתר את כהן. "אני חוששת. כבר הרבה שנים אני חוששת", אמרה פרודתו מסורבת הגט בריאיון לחדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בני הזוג היו נשואים שנתיים בלבד, ונפרדו לפני 12 שנים וחצי. מאז, במשך כל השנים, כהן סירב לתת לזוגתו גט. לפני קצת פחות משש שנים הוא נכנס למאסר, ובכל פעם הוא מקשיח את עמדתו יותר ויותר בקשר לגט ומציב תנאים קשים.

"עוברות עלי 13 שנים מאוד מאוד קשות, שבהן אני לא רואה את האור בקצה המנהרה", סיפרה פרודתו. "אין לו ממש הסבר רציונלי למה הוא לא נותן את הגט. כל פעם הוא ממציא תירוץ אחר". פרודתו של כהן נסערת מהימלטותו, אבל לא מופתעת: "אם היית רואה את ההתנהלות של יחידת נחשון כל השנים האלה, היית מבין שאני לא כל כך מתפלאה", אמרה. "לא פעם ולא פעמיים ראיתי שמשחררים אותו, התרעתי בפניהם, אבל הם אמרו לי 'מה אכפת לך בכלל? זה לא עניינך'".

עדיין לא נתפס. שי כהן (צילום: מלאני לידמן ג'רוזלם פוסט)
האסיר הנמלט שי כהן | צילום: מלאני לידמן ג'רוזלם פוסט

לטענת הפרודה שירות בתי הסוהר העניק לכהן תנאים מיטביים במקום להקשות עליו. "הם שמו אותו באגף הדתי למרות שבית הדין דרש לא לשים אותו שם. הם נתנו לו אוכל מהדרין למרות שבית הדין דרש לא לתת לו. הם נתנו לו ללכת עם בגדים אזרחיים למרות שבית הדין דרש לא לאפשר לו להכניס פריטים אישיים. היו פה הרבה מאוד כשלים והתנהגויות לא הולמות מצד שירות בתי הסוהר".

"המדינה אחראית למצב הזה"

עו"ד אסנת קרפלוס, המייצגת את מסורבת הגט מטעם מרכז רקמן לקידום מעמד האישה באוניברסיטת בר-אילן, אומרת כי עולמה של האישה חרב עליה היום. "הייתה לה תקווה קטנה שהגט המיוחל יגיע היום סוף סוף", היא תיארה. "הוא הבטיח שיסכים לתת את הגט בדיון היום בבית הדין הרבני והיא אכן האמיני שתחול איזושהי התקדמות. אבל עכשיו, אף אחד לא יודע איפה הוא".

עו"ד קרפלוס התייחסה גם לחששות שמטרידים אותה ואת מרשתה מאז הימלטותו של כהן. "האישה לחוצה מאוד. אנחנו לא יודעים מה רמת המסוכנות שלו. אני לא מבינה איך נתנו לו להגיע לדיון כשהוא לא אזוק - לא בידיו ולא ברגליו".

בית הדין הרבני, היום (צילום: מלאני לידמן ג'רוזלם פוסט)
בית הדין הרבני, היום | צילום: מלאני לידמן ג'רוזלם פוסט

"זה מקרה קיצוני שמבליט בצורה מובהקת את המציאות שאנחנו חיים בה היום, במדינה שבה הדין הדתי שולט ומחייב אותנו בנישואין כדת משה וישראל", תקפה עו"ד קרפלוס. "אין שום פתרון לנשים שהן מסורבות גט. זו בעיה ברמה מדינית והמדינה אחראית לכך. שר המשפטים, הרבנים הראשיים, למעשה כל צמרת המדינה, כולם צריכים לשנות את המצב הזה".

עו"ד קרפלוס לא היתה יכולה שלא לקשר את האירוע ליום האישה הבינלאומי שיצויין מחרתיים ברחבי העולם. "רק אתמול, בדיוק בשבוע שבו חל יום האישה, הפרודה חגגה יום הולדת 40", סיפרה קרפלוס. "כשב-13 שנים מהחיים שלה היא נתונה בכלא של בעלה. והיא לא היחידה, כמוה יש הרבה מאוד נשים מסורבות גט".