זירת ההתנקשות בנתי אוחיון השבוע
זירת ההתנקשות בנתי אוחיון, השבוע | צילום: חדשות

הפיצוץ העז שהחריד את דרך נמיר בתל אביב לפני שבועיים, אותו פיצוץ שהיווה אקורד סיום על חייו של יעקב אלפרון, סימל בעבור רבים ממומחי הפשיעה בישראל את תחילת שקיעתה של האימפריה המשגשגת של המשפחה מגבעת שמואל, שמאז שנות השבעים מחזיקה פאסון שלא יבייש אף חייל קאזה נוסטרה איטלקי.

מעבר לטראומה של משפחת אלפרון ולאנחת הרווחה הזמנית של בעלי העסקים שנפגעו ממערכת הגבייה המשוכללת של המשפחה, ההתנקשות בחייו של יעקב אלפרון החלה גל מעצרים של המשטרה, שכל אחד מן העצורים בו קשור בקשרי דם לזה שנעצר לפניו.

כל חובב קרימנולוגיה ישראלית עקב בשבועיים האחרונים אחר המעצרים שבוצעו על היעדים הגדולים ביותר של המשטרה: עמיר מולנר, המכונה היעד מספר אחד של המשטרה, נעצר בחשד לקשירת קשר לפשע. יצחק "חישי" חדיף נעצר לאחר שהתנגש בקיר של קניון אלרם ברמת גן והשאיר את האישה שישבה לידו פצועה בתוך הרכב. ניסים אלפרון נעצר אמש בעודו יושב במסעדה ברמת גן בחשד לקשירת קשר ואחזקת אמל"ח, והמעצר הטרי ביותר: רוני הררי, שהקים יחד עם אחיו יוסי את כנופיית רמת עמידר, נעצר הבוקר בחשד למעורבות בסחיטה ואיומים למרות שכבר שנים הוא מתעקש להיקרא עבריין לשעבר.

גבעת שמואל כמרקחה

"יש כאן בורסה של שמות", סיפר לי בסיפוק גורם במשטרה, "וכמו בעולם-גם כאן הבורסה צונחת."
סקירה קצרה של הדמויות שנעצרו בשבועיים האחרונים אכן מציגה שמות מפוצצים, תרתי משמע, אך מעבר להתעסקותם בפשיעה מאורגנת,קיים בין הדמויות הללו קשר מעניין, כמעט מיתי, ששורשיו נעוצים בתחילת שנות השבעים. למעשה, כל אחת מן הדמויות הנ"ל, הובילה לצמיחה של דמות אחרת.

נחזור לשנות השבעים. משפחה בת 14 נפשות מתמקמת לה בגבעת שמואל. אב עובד עירייה ואם עקרת בית מנסים לגדל בדירה קטנה 7 בנים ו-5 בנות. "בעבר, משפחת אלפרון תמיד נחשבה למשפחה מכובדת, הבן הגדול(ראובן-ג.ש), קיבל אפילו עיטור מופת לאחר שנהרג בצבא", סיפר תושב ותיק מגבעת שמואל.

רבות נאמר על התנהלות האלפרונים ברחבי העיר הקטנה: לאחר שעבדו כפועלי בניין והתמקצעו במלאכת האיגרוף החלו האחים להיות מעורבים בצד האפל יותר של החוק, בעיקר בתחום הפעלת הפרוצות ששרצו לצד כביש גהה ובעסקי הגבייה. לצד התחזקות בני משפחת אלפרון, השתכללו גם מערכות הגבייה שלהם, והם אף החלו להעסיק גורמים חוץ משפחתיים. שניים מהחיילים האלו היו זוג אחים תושבי השכונה רמת עמידר: יוסי ורוני הררי.

זירת הרצח, דקות לאחר הפיצוץ
חיסול אלפרון בת"א | צילום: חדשות
האחים הררי בעסקי הגבייה

האחים הררי היו ידועים כנושים עוצמתיים מאוד,בלשון המעטה, והאלימות הרבה שאפיינה את שיטת הגבייה שלהם הותירה מעט מאוד אנשים שהעזו להתחמק מתשלום חובות.
אט אט החל מעמדם של האחים להתחזק ובשלב מסויים אף קיבלו את ברכתו של יעקב להמשיך בעסקים נפרדים בתחום הטלוויזיה הפיראטית.

מערכת הגבייה המסועפת היא גם זו שהביאה לבסוף למפלתם הזמנית של האלפרונים: כמה אנשים שנפגעו ממשפחת אלפרון הרהיבו עוז והתלוננו למשטרה על האחים מגבעת שמואל, בפרשתה שזכתה לשם "העיתונאי שחצה את הקווים", על שמו של יוסי היימן, כתב הפלילים של עיתון "חדשות" שעבר לשחק עם הרעים ושיתף פעולה עם האחים הררי. בעקבות הפרשה, נכנסו יעקב, ניסים וזלמן אלפרון לבית הכלא לכמה שנים ספורות.

מאסרם של יעקב וניסים הוביל לריק בצמרת הפשע הישראלי, מה שדירבן את צמיחתה של כנופיית רמת עמידר, שהמשיכה בעסקי גביית החובות שהותירו אחריהם האלפרונים. כמו שכל סטודנט שנה א' לכלכלה יודע, כאשר עסק מצליח לבדו, לבסוף יקומו לו מתחרים, וכך גם היה המקרה עם כנופיית פרדס כץ, אשר הובלה על ידי יצחק "חישי" חדיף שנעצר בשבוע שעבר. אגדות רחוב רבות סופרו על מאבקי הדמים שנערכו חדשות לבקרים בין שתי הכנופיות של איזור המרכז. בשלב מסויים, כאשר יוסי הררי, אחיו של רוני, נשפט ונכנס לכלא, חישי חדיף רצח את המחליף שלו.

דברי ימי מולנר

עמיר מולנר, היום בבית המשפט
עמיר מולנר, ארכיון | תמונת AVI: חדשות

בצבא הרחוב של האחים הררי דרך כוכבו של בחור צעיר אחד, איש שקט, בן לקצין משטרה שבשלוותו ובקור רוחו בלט בנוף המקומי של הכנופייה שהגיעה משכונת העוני. עמיר מולנר, הצעיר מרמת גן סגד ליעקב אלפרון,"האח הגדול" מגבעת שמואל. מהר מאוד התקדם בצמרת הכנופייה של האחים הררי, באמצעות זה שלא פחד ללכלך את הידיים, ואם אפשר,אז בדמם של האויבים.

מולנר, שנעצר לפני כשבועיים בחשד לקשירת קשר, וששמו נישא בפי גורמי משטרה כאחראי להתנקשות בחייו של יעקב אלפרון(כזכור, אביו הרוחני),נעצר בסוף שנות ה-90 על נסיון לרצח של לא אחר מאשר חישי חדיף. לא הרבה זמן לאחר מכן, הוא גם רצח את אחיו של חישי, "הרב" שמעון חדיף שחזר בתשובה.

מולנר ניצל מעונש מאסר ממושך לאחר שעד המדינה שהיה אמור להעיד כנגדו נרצח באופן מסתורי.
לאחר שהמשטרה לא צלחה בהפללתו, ברח לאפריקה ולמקסיקו שם עיקר עיסוקו היה סחר בסמים.
לפני כ-5 שנים שב מולנר ארצה ומאז מכהן כ"מלך החדש" של עולם הפשע הישראלי, קדנציה שאולי עתידה להסתיים עקב מעצרו לפני כשבועיים.

דרור דוקר את מולנר

בתחילת 2006, לאחר חזרתו ארצה, נפגש מולנר עם יעקב אלפרון ובנו דרור, בישיבה שזכתה לשם "כנס הרצליה". במהלך פגישתם נדקר מולנר ע"י דרור "יורש העצר" אלפרון במה שסיים באופן מוחלט את מערכת היחסים הידידותית שעוד שררה ביניהם, שהתבססה בעיקרה על הערצתו הנערית של מולנר ליעקב אלפרון.

כמה חודשים לאחר כנס הרצליה, שהדמיון היחיד בינו לבין כנס הרצליה הרשמי הוא אולי במצב הכלכלי של אלו שלקחו בו חלק, נרשמה היתקלות בין מאבטחיו של מולנר לניסים אלפרון. כאמור, אותו ניסים אלפרון נעצר אתמול בערב בחשד לקשירת קשר, ככל הנראה כנקמה על ההתנקשות בחייו של אחיו הגדול.

כל אנשי ארגוני הפשיעה אשר נעצרו בשבועות האחרונים מכירים אחד את השני היטב, חלקם מעסקים משותפים, חלקם מקשרי דם ואקדח. סיפוריהם שזורים זה בזה- היעלמות של אחד הביאה להתבלטותו של האחר, חיסול הוביל לעלייה ועלייה הובילה לחיסול.

מעגל הדמים של הפשע

בהסתכלות על היסטוריית הפשע הישראלית של השנים האחרונות ניתן להבחין בנקל במעגל הדמים:
מאסרו של אלפרון הוביל להצלחתם של האחים הררי. עלייתם של האחים הררי דירבנה את הצלחתו של חישי חדיף מכנופיית פרדס כץ. עמיר מולנר, שהגיע מקרבם של משפחת הררי עשה את צעדיו הראשונים כמוביל פשע לאחר שהתנקש באחיו של חישי. הצלחתו, לבסוף היא שהובילה לדקירתו על ידי האלפרונים ולסכסוכו עם ניסים אלפרון.

חיים "שוגון" פנחס, שכיהן כראש מפלג בילוש בימ"ר תל אביב ובמסגרת תפקידו היה אחראי על מיגור ארגוני הפשיעה, אינו מופתע מהקשר בין כל העצורים:"אנחנו מדינה קטנה ושוק השליטה פה הוא קטן",סיפר לחדשות 2 באינטרנט. " יש הרבה חיכוכים בין החבורות הללו עקב ריכוז פעילות באזור המרכז, לצד תחומי שליטה חופפים כמו הימורים או מחזור, עוקצים או סמים. הם נוהגים לשבת באותם אזורים ולפעול כנגד אוכלוסיות יעד זהות ולכן אנחנו רואים את התוצאות שראינו לאחרונה".

לאחר שבועיים אינטנסיביים של מעצרים, המשטרה מתהדרת בהחזקת דמויות שהן שם דבר בעולם הפשע הישראלי.למרות זאת, בהשאלה מהעולם הפוליטי, הבאת כוכבים חדשים למפלגה בהחלט יוצרת באז ויחסי ציבור חיוביים, אך לאו דווקא תוביל לשינוי בקלפיות. השורה התחתונה היא שעולם הפשע עוד חי ודוקר וכדי להשקיט אותו תיאלץ המשטרה לנקוט באמצעים אסטרטגיים, כגון תגבור יחידת להב 433, פגיעה בתזרימי המזומנים של המשפחות ועובדה חשאית וסמויה, ולאו דווקא במהלכים טקטיים אקוטיים, שיוצרים כותרות יפות, אך אינן מהוות מגן מפני הכדורים ששורקים באוויר.

 

יעקב אלפרון חוסל בתל אביב באמצע היום

גיסו של אסי אבוטבול חוסל בנתניה

בנות משפחת אבוטבול הולכות מכות

סקר: 73% - על המשטרה לעצור עבריינים בסכנת חיסול

הווידאופדיה: יעקב אלפרון