אילן שמואל בבית המשפט, ארכיון
שמואל בהארכת מעצרו בביהמ"ש | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

היום (ה') הוארך מעצרו של אילן שמואל, נהגו של ראש הממשלה החשוד באונס ובביצוע מעשים מגונים בקטינות במשך שנים. בעקבות מעצרו של שמואל, והחשדות החמורים המיוחסים לו, עולה השאלה כיצד פרטים אלו בחייו לא נחשפו במהלך הבדיקות הביטחוניות הקפדניות, שעוברים בעלי תפקידים רגישים כל כך. "אין ספק שמדובר בפספוס", אמר לחדשות 2 Online בכיר לשעבר בשב"כ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לטענת הבכיר, מפאת תפקידו של שמואל והמגע הישיר שיש לו עם ראש הממשלה, נערכה בדיקה יסודית על עברו ועל חייו. "אדם בתפקיד בעל רגישות כזו עובר את הבידוק הביטחוני הכי גבוה וקפדני שיש", הדגיש הבכיר לשעבר. "הייתה פה תקלה שעדיין לא ברור כיצד היא התרחשה".

ואכן עצם העסקתו של האיש מעלה תהיות בשל תהליך הקבלה הארוך והקפדני: במרבית המקרים מועמדים לתפקידים רגישים בשירות המדינה עוברים מספר מבחנים ומבדקים שעורך השב"כ. בין היתר, המועמדים נבדקים במכונת פוליגרף, עוברים אבחון פסיכולוגי ונדרשים לספק תעודת יושר מהמשטרה. בנוסף, מקבל השב"כ מהמשטרה נתונים אודות עברם הפלילי של המועמדים השונים.

"יש רמות שונות של בדיקה בהתאם למשרות השונות", הסביר בכיר נוסף לשעבר. "ככל שעולים ברמת התפקידים, כך הבידוק יותר עמוק. המועמדים עוברים תחקיר מאוד ארוך ומתבצעת בדיקה של רישומים בצבא ובמשטרה. ככל שהסיווג עולה גם מתקיימים ראיונות אישיים ונדרש להביא ממליצים".

עם זאת, אותו בכיר ציין כי אין זה תפקידו של השב"כ לחשוף את עברו המוסרי של בעל תפקיד רגיש. "השב"כ לא מבצע מעקב אישי אחר חייו של אדם", אמר הבכיר לשעבר. "לא מתבצעות האזנות או בידוק במחשבו האישי וכדומה. לכן דברים כאלה יכולים להיעלם".

נתניהו יאלץ לוותר על תפקידי השרים?
"חשיפת החשדות - תקלה" | צילום: לע"מ

החשד: שמואל ביצע עבירות מין בקרובות משפחתו

"שב"כ עושה בידוק בהיבטים של סיכון ביטחוני", הוא הדגיש. "הוא לא עוסק בעניינים מוסריים או עבירות מין. הארגון בודק האם ישנו סיכון למדינת ישראל. הוא לא אחראי לבדיקת מוסריותו של אדם. זה תפקידה של המשטרה".

בדיון בהארכת מעצרו של שמואל, שנערך הבוקר בבית משפט השלום בירושלים, נחשפו פרטים מחומר החקירה שמהם עולה חשד סביר שלפיו הוא ביצע מעשים מגונים, אונס ומעשי סדום לאורך עשרות שנים כנגד 10 מתלוננות. עורך דינו של שמואל אף הוסיף כי חלק מהנפגעות הן בנות משפחתו.

המשטרה גבתה עד כה עדויות משמונה מתלוננות, כולל מבני משפחתו ששמעו על האירועים בזמן אמת. בסך הכל הצטברו 12 עדויות שונות על פגיעות לכאורה בילדות בנות 8-12. גורמים המקורבים לחקירה סיפרו לחדשות 2: "כשהקטינות הבינו מה הוא עשה להן, הוא עבר הלאה לקורבנות נוספים". מעצרו של שמואל הוארך היום בשבוע, עד ליום חמישי הבא.

במשרד ראש הממשלה נמנעו מלהגיב באופן ישיר על ההליך הביטחוני אותו עבר הנהג אך ציינו כי "מרגע שנודע למשרד, לפני למעלה מחודש, כי מול העובד מתנהל הליך המחייב דיווח לנציבות שירות המדינה, דיווח המשרד על כך לנציבות לאלתר. המשרד פועל בנושא זה בהתאם להנחיות נציבות שירות המדינה והעובד הוצא לחופשה".