במשטרה הוחלט להמליץ על הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט על מעורבותו בפרשת "הולילנד".

אולמרט לא לבד בפרשה הזו. המלצת המשטרה להגיש כתבי אישום כוללת את רוב החשודים שנחקרו בפרשה, ובהם ראש לשכתו לשעבר של אולמרט שולה זקן, מקורבו לשעבר עו"ד אורי מסר, ה'מאכער' מאיר רבין, היזמים הלל צ'רני ואביגדור קלנר, וככל הנראה התגבשה גם תשתית ראייתית להעמיד לדין את ראש עיריית ירושלים לשעבר, אורי לופליאנסקי.

מדובר בפרשה מורכבת מאד וסבוכה מאד. חלפו רק קצת יותר מארבעה חודשים מאז שחקירת המשטרה הפכה לגלויה, וצריך לומר: מדובר בחקירה זריזה למדי וממוקדת למדי, ואחרי פרשת "המסמך" של היאחב"ל - יש מקום גם לשבחים עבור חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה).

חשוב לציין כי המלצת המשטרה על כתבי אישום תועבר בימים הקרובים לפרקליטות, ומי שיצטרך להחליט בסופו של דבר אם לקבל את המלצת החוקרים ולהגיש כתבי אישום - הם פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה.

תזכורת: פרשת הולילנד

פרשת השחיתות במתחם הבנייה "הולילנד" שבירושלים, הוגדרה על ידי גורמים כפרשת השחיתות הגדולה ביותר בישראל, לאחר שעל פי החשד העבירו גורמים הקשורים לפרויקט עשרות מיליוני שקלים לבכירים בעיריית ירושלים על מנת שאלה יאשרו את בניית הפרויקט בקלות וכן חריגות בנייה.

כתוצאה מתשלומי השוחד הוגדלו אחוזי הבנייה בפרויקט בכ-1,200% - פי 12 לערך מאלה שניתן היה לאשר על פי התוכנית המקורית שחלה על הקרקע, לפני תחילת תשלום השוחד. בנוסף, התאפשר להמיר את ייעודה של הקרקע לבנייה למגורים במקום למלונאות וניתנו הקלות משמעותיות נוספות מסוגים שונים, בבנייתו ששוויים של כל אלה מגיעים כדי מאות מיליוני שקלים.

על פי החשד, עולה תמונה לפיה היו כרוכים הליכי התכנון והאישור המורכבים של פרויקט הולילנד, במתן שוחד בסדר גודל של מיליוני ש"ח רבים לשורת עובדי ונבחרי ציבור בדרגים שונים במערכות השונות. בתמורה, בניגוד לעמדת מרבית הגורמים המקצועיים, ולעיתים בניגוד לעמדתם הראשונית של חלק מהחשודים קודם לקבלת השוחד, קידמו הללו את הפרויקט, אפשרו את הרחבתו בהיקף משמעותי, ואת שינוי ייעוד הקרקע ממלונאות, תוך נטישת הייעוד המקורי לחלוטין.

עם המעבר לחקירה הגלויה נחקרו מעורבים רבים, ובוצעו חיפושים במשרדי עיריית ירושלים, הועדה המקומית לתכנון ולבניה, הועדה המחוזית לתכנון ובניה, משרדי חברת הולילנד תיירות, משרדי חברת הולילנד פארק, משרדי חברת "הזרע", צוק מנרה, וכן במשרדים, בתי עסק של נותני שירותי מטבע- צ'יינג'  ובבתי החשודים.

אורי בן-אשר, ששימש באותה תקופה כמהנדס העירייה, מתאר את הלחץ שהופעל עליהם. "זה הגיע לוועדה המקומית בלי הבדיקה שלנו", הוא אמר, והסביר כי ביקש מהקבלנים מודל של הבנייה המתוכננת במתחם, אך אלה פשוט התעלמו. "זה הגיע לוועדה המקומית בתהליך של המרצה, כנראה בעקבות דיבורים בין אהוד אולמרט, אז ראש העירייה, לאורי לופוליאנסקי, אז ראש הוועדה המקומית לתכנון ובנייה".