התושבים באזור צומת הרחובות שרת וגולומב בנתניה הופתעו להבחין בשעת לילה מאוחרת בתכונה חריגה של ניידות משטרה. לפתע קפצו בלשים לעבר רכב מסוג אודי שחנה ברחוב, הפילו את יושבי הרכב לקרקע ועצרו אותם.
דקות לאחר מכן התגלה בתוך הרכב מטען חבלה רב-עוצמה מוכן להפעלה, בתוך שקית, ולצדו פגז זיקוקין "שבכוחם להמית אדם בעת התפוצצות", כך מפורט בכתב האישום. הרכב שייך ללא אחר מאשר אביב אבוטבול, בן למשפחת הפשע הידועה.

האירוע החמור הזה התרחש בסוף חודש אפריל השנה. בעקבות איתור מטען החבלה נעצר בעל הרכב, אביב אבוטבול - בנו של איש העולם התחתון צ'רלי אבוטבול, יחד עם חמישה מחבריו על ידי בלשי יחידת "להב 433". חוקרי היאחב"ל מעריכים כי המטען, שנוטרל על ידי חבלנים מבלי לגרום לנפגעים, היה מיועד לשמש לחיסול אנשי ארגון פשע יריב.

מטען חבלה ופגז רב עוצמה ב-8,000 שקל

אביב אבוטבול. מעצר דרמטי
אביב אבוטבול. מעצר דרמטי | צילום: חדשות 2

בכתב האישום שהוגש נגד אבוטבול ואנשיו בעקבות גילוי המטען, מפרטת הפרקליטות את השתלשלות האירועים שהובילו למעצר. כך למשל נטען כי אחד מאנשיו של אבוטבול רכש את המטען ואת הפגז בסכום של 8,000 שקלים, ותיאם עם אבוטבול את העברת אמצעי הלחימה לידיו ברחוב גולומב בעיר. עוד מפורט בכתב האישום כי העיסקה כללה גם העברת כמות גדולה של כדורי אקסטזי, אולם הסמים לא אותרו ברכב.

החבורה נפגשה סמוך לשעה 19:00 בערב, אז הועבר המטען כשהוא בתוך שקית אדומה מרכב המזדה בו נהג אחד מאנשיו של אבוטבול, אל רכב האודי שבבעלותו של העבריין. שניות לאחר העברת המטען זינקו הבלשים שעקבו אחר האירוע כולו מהניידות הסמויות, ועצרו את המעורבים. נהג המזדה עוד ניסה להימלט מהמקום ברכבו, אולם הוא נעצר תוך זמן קצר. אבוטבול ואנשיו נאשמים כעת בקשירת קשר לביצוע פשע ובביצוע עיסקה שיש עמה מסירת החזקה בנשק, וכן בביצוע עיסקה בסם מסוכן.

עורכי הדין: "אלימות השוטרים מזכירה מעצר של מחבלים"

עורכי הדין פרץ וקניג
עורכי הדין פרץ וקניג | צילום: חדשות 2

עו"ד בועז קניג, פרקליטו של אחד הנאשמים, מסר בתגובה כי הוא "חושב שאפשר לראות אלימות וברוטליות של השוטרים שלא היה לה שום מקום במקרה שלפנינו. נוצר כאן מודל חדש של סוגי מעצר: כל השוטרים מגיעים רעולי פנים, משתמשים באזיקונים ופלנליות, אנשים שוכבים עם פנים מכוסים... האלימות הפיזית מתחילה להזכיר לנו מעצרים של מחבלים. אין שום מקום וצורך שהשוטרים יתנהגו בצורה כזאת. הוגש כתב אישום שאנחנו כופרים בו ואני בטוח ומשוכנע שבית המשפט הנכבד בסופו של דבר יעשה צדק במקרה הזה".

עו"ד יניב פרץ, פרקליטם של שניים מהנאשמים, מסר כי "אנחנו רואים תמונה שהיא לא פחות ממדאיגה, של אלימות ברוטלית של השוטרים. את זה שהחשודים לא מגיבים אנחנו גם רואים, והם לא נוקטים בכוח כלפי אותם שוטרים. לא ברור לאן נעלמה התמונה בה השוטר קודם כל מבקש מחשוד לפעול במקומו ומאפשר לו לעצור אותו בהיעדר שימוש בכוח סביר".

"למעשה אנחנו רואים מעבר ישר להתקפה ברוטלית", הוסיף עו"ד פרץ. "אפשר לראות קטע בסרטון בו שוטר רץ ודורך על יד או פנים של חשוד, ולדעתי התמונה הזו מציירת תמונת מצב מאוד מדאיגה. גם בגלל העובדה שלמעשה שהשוטרים מגיעים רעולים, אותם החשודים לא יכולים למעשה לנקוף אצבע ולומר: השוטר הזה פלוני אלמוני הוא זה שתקף אותי".

עורכת הדין חיה מלול, המייצגת אחד הנאשמים האחרים, מסרה בתגובה כי "מרשי מכחיש את החשדות נגדו. אין לו קשר לפרשייה המסובכת הזאת, הוא עבר שם בדרכו הביתה ואז זינקו עליו השוטרים. צוות ההגנה בכלל לא קיבל את התיעוד הזה".

לפני יותר משנתיים נשלח אביב אבוטבול ל-20 חודשי מאסר בפועל, לאחר שהורשע בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע ואחזקת נשק, אחרי שבדצמבר 2008 נמצא בבית מגוריו של אביב אקדח עם כדור בבית הבליעה יחד עם משתיק קול וכדורים נוספים.

שלושה חודשים קודם לכן, החזיק אביב, כך נטען, שני אקדחים טעונים במחסנית עם כדורים בארון כיבוי אש שבחניון ביתו וכן רימון גז ומחסנית ריקה. לאחר בדיקה התברר כי מדובר בכלי נשק שנגנבו מבעליהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק