המשטרה טוענת היום - בניגוד להערכות שנשמעו במהלך ארבע השנים האחרונות - כי הרצח במועדון הברנוער בתל אביב לא היה "פשע שנאה", אלא מעשה של נקמה ממניע אישי. אבל, רבים בקרב הקהילה הגאה זועמים על ההגדרה הזו. "זה יום טרגי לקהילה שלנו", אמר איש התקשורת גל אוחובסקי בריאיון לחדשות 2. "הרצח היה טרגי והפענוח מאוד טרגי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זו עבודה של הרבה שנים שיורדת לטמיון", נימק אוחובסקי והבהיר: "המשטרה לא יכולה להגיד שזה לא פשע שנאה. אם היו שם נערים חמודים שישבו שם, ופתאום ירו בהם, זה פשע שנאה".

לטענת אוחובסקי, המשטרה לוקחת על עצמה תפקידים שלא אמורים להיות קשורים אליה. "אני ניצול פרשת מרגול", הזכיר בחיוך אוחובסקי. "המשטרה מוסרת לעיתונאים פרטים, רצות כל מיני גרסאות, והם עושים נזק עצום. המשטרה חייבת להיזהר. חבל. הם עשו עבודה יפה? פיענחו רצח? אז שימשיכו בפענוח ולא יפרשו אותו. משטרה צריכה להביא עובדות לבית המשפט, ובית המשפט צריך להחליט מי אשם. משטרה לא יכולה לומר שזה לא פשע שנאה".

באגודת הלהט"בים ביקשו להדגיש כי: "חשוב לנו למסור מסר אחד חזק וברור לכם ולמשטרת ישראל: גם אם יתברר כי הטריגר הראשוני היה רצון בנקמה אישית, ירי ללא אבחנה בנערים ונערות להט"בים, חפים מפשע, מתוך כוונת תחילה לרצוח אותם, זהו פשע שנאה".

זירת הרצח בברנוער (ארכיון)
זירת הרצח בברנוער, אוגוסט 2009 | צילום: AP, חדשות

ח"כ הורוביץ: "הנפגעים זכאים לפיצוי הולם - שלא ניתן להם עד כה" 

שי דויטש, יו"ר האגודה למען הלהט"ב, האחראי על הבר-נוער, אמר אתמול בתגובה על מעצר החשודים כי "האגודה מקבלת עדכונים שוטפים מהמשטרה על מצב חקירת הרצח בבר נוער וכך גם בנוגע להתפתחות הנוכחית. אנו בטוחים שרשויות החוק לא ישקטו עד שיימצאו האשמים וימוצה עמם הדין".

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), פרסם גם הוא אמש תגובה על דבר המעצר: "הקטל הבלתי מפוענח בברנוער הטיל צל כבד, במשך כמעט ארבע שנים, לא רק על הקהילה הגאה, אלא על החברה הישראלית כולה. התגובות לרצח מצד גורמים שונים חשפו תהומות של שנאה. בשנים שעברו מאז, דרשתי מצמרת המשטרה לא להרפות ולהמשיך בחקירה ללא לאות".

ח"כ הורוביץ הוסיף, כי "יש לקוות כי מערכת אכיפת החוק אכן הצליחה לשים ידה על האחראים למעשה הנורא. בעת הזו מחשבותיי נתונות לפצועים ולמשפחות הנרצחים ליז טרובישי וניר כץ ז"ל. הנפגעים זכאים לטיפול ופיצוי הולם - דבר שלא ניתן להם עד כה, ובמיוחד דרושה פעולה חינוכית נמרצת כדי למנוע פגיעות נוספות בעתיד. זו משימתנו".