קטטה המונית בלב הקיבוץ - לעיני המצלמות: אמש התרחש בקיבוץ כנרת אירוע חריג במיוחד, בו לפחות 50 עובדים זרים התפרעו ותקפו את שגריר אריתריאה בישראל במהלך נאום שנשא במקום. כעת נחשף תיעוד ההתפרעות ההמונית בקיבוץ - כפי שתועד במצלמות האבטחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בצילומים נראים מספר חשודים מרימים אבנים וסלעים מהקרקע ומשליכים אותם לעבר האולם בו שהה השגריר. זמן קצר לאחר מכן, נראים חשודים רבים נוספים נאספים ומתחילים לברוח במהירות מהמקום. בסרטון ניתן גם לראות את הנזק הרב שנגרם לאולם לאחר שסלעים גדולים הושלכו לעברו.

האירוע החריג התרחש במהלך נאום שנשא שגריר אריתריאה בישראל, במפגש שהתקיים בצפון עם מאות עובדים זרים. למקום הגיעו גם מספר ממתנגדי המשטר באריתריאה שניסו לתקוף את השגריר, התפרעו וגרמו לנזק רב.

כוח משטרה שהוזעק למקום על ידי חברי הקיבוץ, נאלץ לירות באוויר על מנת להפריד בין הצדדים ולחלץ את השגריר. על פי עדויות של תושבים, מספר ממתנגדי השלטון החלו לתקוף את משתתפי הכנס באבנים מקלות, ברזלים ומברגים, בקטטה שהתפשטה ברחבי הקיבוץ.

"זה היה כמו לינץ', הסתגרנו בבתים"

השגריר התלונן, האבטחה לא תוגברה (צילום: עמית כהן)
מהומה בקיבוץ | צילום: עמית כהן

טל-לי, תושבת קיבוץ כנרת, סיפרה בשיחה עם חדשות 2 Online על רגעי הבהלה במהלך העימות יוצא הדופן שפרץ לנגד עיניה. "ישבנו על המרפסת ופתאום הגיע אחד האריתראים ואחריו 30 נוספים שרודפים אחריו", סיפרה טל-לי. "הבנו שאנחנו מוקפות וביקשנו שיעזבו, לפני שהבנו מה קרה הם התחילו להרביץ לבחור ואנחנו ביניהם. הם הכו אותו, התחילו לפרק את המרפסת, שברו את השולחן וזרקו סלעים לעבר הבית".

לדברי טל-לי, לנגד עיניה התפתח בשלב זה לינץ' שבו תקפו עשרות את אחד העובדים הזרים. "הם לקחו סלע והתחילו להריבץ לבחור בראש ובגב, הוא ניסה להיכנס אל תוך הבית ולהציל את עצמו", שיחזרה. "הכנסנו אותו אל הבית ונעלנו את הדלת. הם פשוט עשו בו לינץ'. הוא היה גמור, בכה ודימם. נתנו לו מים וניסינו לעזור לו".

פרמדיקים של מד"א שהגיעו למקום העניקו טיפול רפואי ראשוני לנפגעים, ופינו 12 מהם לטיפול רפואי בבית החולים פוריה בטבריה, כשהם פצועים קל עד בינוני עם חבלות בראש, וחלקם סובלים משברים.