השב"כ ומשטרת ישראל התירו אמש לפרסום פרשה ביטחונית חמורה בה מעורב על פי החשד יעקב טייטל (37), נשוי ואב לארבעה, תושב ההתנחלות שבות רחל שבשומרון, החשוד בביצוע שורה של מעשי טרור קשים וחמורים לאורך שנים.

בין השאר, חשוד טייטל בהנחת מטען הצינור בביתו של חתן פרס ישראל למדע המדינה, פרופסור יעקב שטרנהל, לפני כשנה, ברצח שני פלסטינים ובהנחת מטען החבלה שהתפוצץ במשלוח המנות של הנער עמי אורטיז באריאל.

המשטרה תבקש להאריך את מעצרו של יעקב טייטל ביום רביעי הקרוב. ראש הממשלה ושר הביטחון בירכו אתמול את המשטרה והשב"כ על המעצר. המפכ"ל, רב ניצב דודי כהן אמר שפענוח שרשרת האירועים החמורים חשף עולם אפל ומסוכן, ומעצרו של טייטל מנע כנראה פיגועים נוספים. טייטל אמר בחקירתו במשטרה : "אני לא מצטער, הייתי עושה הכל שוב".

טייטל, יליד פלורידה שבארצות הברית, נעצר ב-7 באוקטובר לאחר פעילות מודיעינית במבצע משולב של השב"כ והמשטרה. הוא נעצר שעה שהדביק כרוזים בגנות הקהילה ההומו-לסבית. בחקירתו הודה טייטל כי תכנן וביצע באופן עצמאי שורה ארוכה של מעשים חמורים נגד מגוון רחב של יעדים לאורך שנים.

טייטל עלה לישראל לפני 12 שנה. במכולה שהגיעה עמו לארץ, הוברחו שישה רובים וארבעה אקדחים. בתוך זמן קצר נכנס למהלך של ייצור פצצות ותכנון פיגועים. אביו שירת במארינס וב-1997 הצליח להבריח במטוס נוסעים אקדח נוסף. הוא למד להכין מטענים לבדו, לא היו לו שותפים.

מרצח נהג המונית ועד מטען החבלה בבית הפרופסור

בחקירתו הודה טייטל, בין השאר, ברצח נהג מונית פלסטיני במזרח ירושלים ב-8 ביוני 1997 וברציחתו של פלסטיני נוסף, חודשיים לאחר מכן סמוך ליישוב כרמל שבדרום הר חברון. לדברי טייטל, המניח לשני מעשי הרצח היה פיגועי ההתאבדות שביצעו פעילי טרור פלסטיניים בישראל.

בהמשך חקירתו, הודה טייטל כי הניח בנובמבר 2006 מטען חבלה בתחנת המשטרה ביישוב עלי - מטען שהתגלה על ידי התושבים במקום, ונוטרל ללא נפגעים. לדברי טייטל, המניח להנחת המטען היה "לייצר הרתעה ולגרום למשטרת ישראל שלא לאבטח את מצעד הגאווה, שהיה צפוי להתקיים כשבוע לאחר מכן בירושלים.

טייטל הודה אף כי הניח מטען חבלה בסמוך למנזר בית ג'מאל באזור בית שמש - מטען שהתפוצץ ופצע פלסטיני. טייטל טען כי בחר דווקא במנזר בית ג'מאל משום ששמע כי אנשי המנזר נוהגים לפתות ילדים יהודים להגיע למנזר באמצעות סוכריות, ולפיכך ראה באנשי המנזר "מטרה ראויה לפיגוע".

רשימת מעשי הטרור נמשכת, כשטייטל מודה בחקירתו בהנחתם של שני מטעני חבלה נוספים - האחד בסמוך לרכב משטרה בשכונת רמות בירושלים ב-15 במאי 2007, והשני בצד הדרך בכביש יגאל ידין בירושלים ביוני 2007. בשני המקרים לא היו נפגעים. גם מטענים אלו הונחו, לטענתו של טייטל, כאות מחאה על כוונת המשטרה לאבטח את אירועי הגאווה בעיר.

ואולם, טייטל חשוד בביצועם של שני מעשים חמורים עוד יותר, בהם הודה גם כן בחקירתו: האחד - הנחת מטען חבלה במסווה במשלוח מנות, בפתח בית משפחת אורטיז באריאל. באירוע, שהתרחש ב-20 במרס בשנה שעברה, נפצע עמי אורטיז בן ה-15 באורח קשה, לאחר שמשלוח המנות התפוצץ בפניו. "פעלתי נגד מיסיונרים באריאל כי הם לכדו יהודים חלשים", אמר טייטל באריאל.

האירוע השני היה הנחת מטען החבלה בצמוד לדלת ביתו של חתן פרס ישראל למדע המדינה, פרופסור זאב שטרנהל בירושלים, ב-25 בספטמבר 2008. שטרנהל נפצע קל ברגלו כתוצאה מפיצוץ המטען. טייטל ציין בחקירתו כי החליט לפעול נגד פרופסור שטרנהל מפני שלטעמו "שטרנהל קרא למותם של מתיישבים בשטחים". לדבריו של טייטל, "שטרנהל נראה לו מטרה אטרקטיבית משום שזכה בפרס ישראל".

שורה של מעשים חמורים נוספים

שורת העבירות החמורות בהן חשוד טייטל אינה מסתיימת בכך. טייטל הודה בחקירתו עוד כי דקר צעיר בגן העצמאות בירושלים בשנת 1997, לאחר שחשד בו כמי שניסה לשדלו למגע מיני; טייטל הודה עוד כי בשנת 2007, שלושה חודשים לפני המועד שנקבע למצעד הגאווה, תכנן לבצע פיגוע במשרדי הקהילה ההומו-לסבית בירושלים וביעדים נוספים.

טייטל, שנעצר לאחר שהדביק כרוזים בגנות הקהילה ההומו-לסבית בישראל, הודה עוד כי היה אחראי לפיגוע בברנוער בת"א בו נהרגו שני צעירים. עם זאת, לאחר בדיקות של חוקרי השב"כ הוחלט  לנקות אותו מהחשדות.

במהלך חקירתו הוביל טייטל את חוקריו למצבור אמצעי לחימה, שהוסתרו בביתו ובחצר הבית שביישוב שבות רחל. בין השאר מצאו החוקרים רובה צלפים מסוג רוגר, רובה M15, רובה AR15, אקדח גלוק 17 מ"מ ובראונינג 9 מ"מ. בהמשך הוביל את חוקריו לאקדח נוסף, אותו הטמין טייטל בסמוך ליישוב עדי עד. בסך הכל נתפסו במהלך חקירתו עשרה כלי נשק, ומרכיבים להכנת מטעני חבלה.

השתתפו בהכנת הכתבה: רוני דניאל, יוסי זילברמן ומשה נוסבאום

נעצר טרוריסט יהודי - סיקור מיוחד:

עמי אורטיז עדיין בטראומה

שטרנהל: על המערכת לטפל בטרוריסט

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק