"האח הגדול" משתלט על גוש דן: משטרת מחוז תל אביב הודיעה היום על פריסת 3,000 מצלמות אבטחה ברחבי העיר. לצד המטרה החשובה להורדת הפשיעה, נמצא החשש הגדול של הפגיעה בפרטיות.

פעם דיברו על זה בחשש וקראו לזה "האח הגדול", אבל היום זו המציאות. על המסכים מתחלפות תמונות שמגיעות מאלפי המצלמות שמפוזרות ברחבי גוש דן. המוקדנים צריכים רק להסתכל, לזהות אירועים פליליים ולהקפיץ ניידות לשטח.

"בדרך כלל כשיש סביבה שהיא מצולמת, אז אנשים מתנהגים אחרת", אומר פקד אורן משולם מפקד מוקד 100 במשטרת תל אביב שמדגיש גם את יעילותן של המצלמות בלחימה בפשיעה, "במיוחד כשאותם אנשים יודעים שהמצלמות קשורות למשטרה".

עישנו סמים בפארק ונעצרו

אבל עדיין לא כולם התרגלו למציאות החדשה הזו. כך למשל המצלמות תיעדו זוג בגבעתיים שלא היו מודעים לכך שהם מצולמים ומתועדים בזמן שהם מגלגלים סיגרית מריחואנה - עד שלפתע הגיעה ניידת המשטרה.

למרות הפגיעה בפרטיות רוב האזרחים תומכים ביוזמה, בעיקר בגלל תחושת הביטחון. במשטרה מחזקים את התחושה וטוענים כי המצלמות מסייעות בפענוח מקרים וגם במניעתם. ברמלה, למשל, נמנע בחודש פברואר השנה רצח כששוטרים הגיעו בזמן לקטטה המונית שפרצה ברחוב וצולמה במצלמות.

עדיין לא ברור עד כמה יפחיתו המצלמות את הפשיעה, אבל דבר אחד בטוח: המשטרה הציבה אותן בעיקר למען יראו ויראו.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק