טבק לנרגילה או רוטב צ'ילי? (צילום: מכס מעבר אלנבי)
טבק לנרגילה או רוטב צ'ילי? | צילום: מכס מעבר אלנבי

טון וחצי של טבק  - בתוך דליים של רטבים ושקי פחם: בודקי המכס במעברי הגבול אלנבי וניצנה מנעו בשבוע האחרון שני ניסיונות הברחה גדולים של טבק לנרגילה במשקל כולל של כ-1.5 טון. תשלום המס שממנו ניסו להתחמק היבואנים עומד על כ-466 אלף שקל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתפיסה הראשונה, שסוכלה במעבר הגבול "אלנבי" בין ישראל לירדן הוסתרו כ-900 ק"ג טבק לנרגילה בתוך דליים של רוטב צ'ילי. במעבר הגבול "ניצנה" שבין ישראל למצרים, תפסו הבודקים כ-500 ק"ג טבק מעובד לנרגילה, שהוחבאו בתוך שקי פחם.

במעבר הגבול אלנבי מדובר ביבואן פלסטיני מטול כרם, שהצהיר במסמכים על ייבוא של רוטב צ'ילי חריף. לפי החשד, הצהרה זו מקורה בדמיון בין רוטב צ'ילי חריף לטבק לנרגילות ומתוך סברה של היבואן כי בשיקוף לא יזהו את ההבדל ביניהם - מה שלא קרה במציאות.

בודקי המכס לאחר התפיסה (צילום: מכס מעבר אלנבי)
בודקי המכס לאחר התפיסה | צילום: מכס מעבר אלנבי

במהלך 2013 נתפסו למעלה מ-17 טון של טבק לנרגילה

בתפיסה במעבר הגבול ניצנה, מדובר ביבואן פלסטיני מג'נין, שבהתאם למסמכים שהציג המשלוח שלו אמור היה להכיל שקי פחם ובפועל הכיל גם טבק מעובד לנרגילה. במקרה זה הוסתר הטבק בתוך שקיות אטומות שהוחבאו בתוך שקי הפחם.

המפענחים ראו חריגות בתמונת השיקוף של שני המשלוחים והורו להעביר אותם לבדיקות פיזיות, שאימתו את החשדות בהברחה. בבדיקה במסוף אלנבי התגלה כי מרבית האריזות במשלוח הכילו טבק לנרגילה במשקל של כ-900 קילוגרם, ששווי המס בגינו כ-266 אלף שקל. גם המשאית במעבר ניצנה נבדקה, תכולתה נפרקה והתגלו בתוך שקי הפחם, שקיות אטומות המכילות כחצי טון טבק מעובד לנרגילה, שהמס בגינו עומד על כ-200 אלף שקל.

בשנת 2013 כולה נתפסו במעבר אלנבי באולם הנוסעים בלבד כ-17.5 טון טבק לנרגילה וכ-68 אלף חבילות של סיגריות, כשהמס שניסו להתחמק ממנו עומד על 21 מיליון שקלים.

"לאחרונה מסתמנת במעבר ניצנה מגמה של ניסיונות הברחה בתוך שקי פחם. לפני כשלושה חודשים מנעו הבודקים בניצנה הברחת 320 ק"ג חשיש שהוסתרו אף הם בשקי פחם וכעת הברחה זו", מסר אופיר זילברמן, מנהל בית מכס מעברי גבול.