בסביבת מגוריו של אנדריי לישצ'נקו ביבנה מתקשים עדיין לעכל שהצעיר השקט והמופנם הוא החשוד ברצח המזעזע של סרגיי קולסניקוב ובתקיפתה המינית של אימו. מרבית שכניו ומכריו מתארים את לישצ'נקו כאדם שקט ומופנם, אך האנשים שהכירו אותו טוב יותר - מעידים שהרגישו כי מדובר בחבית של חומר נפץ שעתידה להתפוצץ בכל רגע.

"הוא נהג להשתמש בסמים מסוכנים, הרואין, קוקאין, הכל", סיפרה לחדשות 2 באינטרנט מקורבת למשפחה על לישצ'נקו. "הוא ניסה להיגמל לפחות שלוש פעמים בחסות אמו הלנה ואפילו נשלח על ידה למכון גמילה ברוסיה". אמו של החשוד, מספרים חבריה, היא אישה קשת יום שעובדת במפעל לקוסמטיקה. "אחת כזאת שעובדת מצאת החמה עד צאת הנשמה", לדבריהם.

האם השקיעה בבן - הבן השקיע בסמים

זירת הרצח בראשון לציון
זירת הרצח (בתמונה הקטנה: סרגיי קולסניקוב ז"ל) | צילום: גלעד שלמור

"היא אם חזקה, מסורה ואוהבת", סיפרו היום שכניה של הלנה, שגרה בסמוך לדירת הסבתא, עמה גר גם החשוד ברצח. "היא תמיד דואגת לו ומקריבה מבריאותה ובשמחתה כדי לעזור לו". למרות שהייתה אישה קשת יום, היא הייתה מוכנה להשקיע בבנה ולתת לו כל שביקש.

מקורבת אחרת למשפחה סיפרה כיצד לפני כמה שנים התחייבה הלנה לקנות לבנה מחשב חדש בשווי 15,000 שקלים. היא חסכה במשך תקופה ארוכה עד שהצליחה לבסוף לרכוש את המחשב למענו, אולם כעבור מספר חודשים שמה לב שהמחשב נעלם. הבן "אסיר התודה" כך נראה, מכר את המחשב יחד עם חפצים נוספים מהדירה. זאת, כדי לממן את הסמים.

לא אחת נתקלו השכנים באנדריי כשהוא שרוע על הקרקע בחדר מדרגות שיכור כלוט. ניסיונות הגמילה של הצעיר עלו בתוהו, בין היתר בגלל מותו הפתאומי של אביו לפני ארבע שנים ברוסיה. השירות הצבאי לא היה בראש מעייניו של אנדריי, ורוב הזמן הוא עסק בהימלטות מלוכדי עריקים. השכנים מעידים על פעם אחת לפחות שבמהלכה מפגש כזה הידרדר עד לאלימות פיזית של ממש.

"לא הצליח להשתלב בחברה הישראלית"

השכנים מספרים כיצד נהג לבלות את רוב ימיו במרפסת ביתו. "הוא היה מעשן, שותה וצופה אל הרחוב", הם מספרים. קולסניקוב, שנרצח באכזריות בדקירות סכין ונותר במשך 30 שעות ללא רוח חיים בביתו, נחשב באופן בלתי נתפס לאחד מידידיו היחידים של אנדריי.

"אני בטוחה שיתגלה שיש לו בעיה נפשית", אמרה מקורבת למשפחה. "הוא לא היה ילד רגיל ומעולם הוא לא הצליח להיקלט כראוי בארץ". שכנה אחרת מספרת שהאשמה אינה נעוצה במשפחתו אלא בחברה הישראלית שלא קלטה אותו. "הוא ילד ממשפחה טובה, שלא הצליח להשתלב בחברה הישראלית, ואת מבחן התוצאה אנחנו רואים היום".