דנינו, ארכיון (צילום: אור מני, פייסבוק משטרה)
מפכ"ל המשטרה דנינו | צילום: אור מני, פייסבוק משטרה

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו כינס היום (ו') ישיבה מיוחדת בנושא הפשיעה החמורה והמאורגנת, על רקע רצף האירועים האלימים האחרונים ובכלל זה החיסולים וניסיונות הרצח. ״החיסולים וניסיונות החיסול בימים האחרונים בין ארגוני הפשיעה הם אירועים חמורים בכל קנה מידה, ומשטרת ישראל לא תעבור על כך לסדר היום״, אמר המפכ"ל בפתח דבריו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

״אנחנו נמשיך במלחמה בלתי מתפשרת בארגוני הפשיעה מעבר למאבק שבשגרה, באמצעות פעילות מאומצת ומיוחדת של כלל היחידות, להב 433 והיחידות המרכזיות, ובכלל זה היחידות המיוחדות לרבות הימ״מ״. עוד אמר המפכ"ל כי ״משטרת ישראל רואה את ביטחונו של האזרח כיעד מרכזי״.

לטענת המפכ"ל, ההתמודדות מול פשיעה חמורה מצריכה אורך נשימה ופעולות חקירה מורכבות ומעמיקות, וההשקעה בה היא ארוכת טווח. הוא הבטיח כי המשטרה תמשיך במאבק נחוש ובלתי מתפשר ובהשקעת מאמצים רבים בכל הנוגע לטיפול בפשיעה החמורה והמאורגנת, הן בציר הפלילי, הן בציר הכלכלי והן בציר המנהלי.

במשטרת ישראל מדגישים כי בשנים האחרונות נשפטו ונכלאו עשרות עבריינים הפועלים במסגרת ארגוני הפשיעה ובתחום הפשיעה החמורה בכל הרבדים, ונתפסו לצרכי חילוט מאות מיליוני שקלים, בין היתר בגין עבירות המבוצעות על ידי גורמים המזוהים עם ארגוני פשיעה.

יקנעם: ניסיון חיסול שני תוך יממה

בניסיון החיסול הלילה ביקנעם נפצע קשה גבר בשנות ה-30 לחייו, כשרוכב אופנוע רעול פנים ירה בו ונמלט מהמקום. המשטרה פתחה בסריקות נרחבות אחר החשודים בירי, והפצוע פונה לבית החולים.

האירוע התרחש סמוך לשעה שתיים בלילה. הגבר ישב במכוניתו עם בת זוגו בצומת יקנעם, כשנעצר ליד הרכב אופנוע כבד ועליו שני רוכבים. רוכב אחד ירה באיש, ומיד לאחר מכן הרוכב השני, הנהג, פתח במנוסה מהמקום.

חברתו של הפצוע שישבה לידו ברכב לא נפגעה. היא הזעיקה את מגן דוד אדום, שהגיעו לזירה ופינו את הגבר לבית החולים רמב"ם בחיפה כשהוא פצוע באורח קשה. במקביל, פרסה המשטרה מחסומים באזור בניסיון ללכוד את שני החשודים בירי.

החיסול באשקלון: הרוג אחד ופצוע אנוש

בפיצוץ שאירע אתמול בכלי רכב סמוך לבית הספר התיכון מקיף ד' ברחוב מונטיפיורי באשקלון, נהרג אדם אחד ונפצע אדם אחר באורח אנוש. השניים מוכרים למשטרה כמקושרים לארגון הפשיעה של שלום דומרני. 

צוותי מגן דוד אדום שהגיעו לזירה מצאו את השניים, בשנות ה-40 לחייהם, כשהם מוטלים על הכביש בסמוך לכלי הרכב הבוער. פרמדיקים העניקו להם טיפול ראשוני ופינו אותם במצב אנוש לבית החולים ברזילי בעיר, כשהם בהכרה וסובלים מפגיעות קשות בגפיים התחתונות. אחד מהם מת מפצעיו בבית החולים.  

לאחר הפיצוץ התקהלו באזור תלמידים מבית הספר התיכון הסמוך וגם עוברי אורח שנבהלו מאוד. במרחק של 30 או 40 מטרים נמצא גם גן ילדים וישנם רסיסים מהפיצוץ על הבניין הסמוך. ברגע הפיצוץ, נסע אוטובוס במרחק 20 מטרים מהרכב. נוסעים באוטובוס רצו לתוך הרכב הבוער ופעלו לחלץ את הלכודים המוכרים למשטרה.

תלמיד בבית הספר הסמוך אמר: "סיימנו בית ספר ושמענו פיצוץ חזק. בהתחלה חשבנו שזו נפילה של רקטה ואז המשכנו ללכת לכיוון הבית שלי וראינו שהתפוצצה מכונית. פיצוץ כזה חזק לא נשמע הרבה זמן באשקלון".