כיממה לאחר בריחתו של עד המדינה בפרשת הרצח בברנוער, שעל יסוד דבריו מתבססת התשתית הראייתית בתיק, אמר בכיר במשטרה כי מאמצי החיפוש אחריו עתידים בקרוב לשאת פרי. במקביל, נמשכות הסריקות הקדחתניות אחר העד הסורר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בימים האחרונים נמנעו בכירי המשטרה מלהתבטא בנושא, אך הערב (ו') סיפר אחד מהם כי הם "די קרובים אליו, בתוך ימים ספורים נשים עליו את ידינו". הבכיר הוסיף כי לדעתו, "הוא היה צריך חופשת סוף שבוע - לא יותר".

שביל הבריחה: כך נמלט עד המדינה

מפתח לפתיחת סורגים, מכתב לשוטרים וקפיצה אל החופשי - כך ברח העד מדירת המסתור שבה הוחזק, כאשר גם כעת השוטרים המבולבלים לא מצליחים למצוא אותו. עד המדינה הוחזק בדירת מסתור שבקומה הראשונה של בניין. אתמול לפנות בוקר, כשהחליט להימלט מהשוטרים ששמרו עליו הוא פתח את הסורגים בחלון החדר שבו שהה בעזרת מפתח, לאחר מכן קפץ אל החופשי וברח.

לחדשות 2 באינטרנט נודע עוד כי העד נחבל במהלך הקפיצה וסובל מכאבים בגב התחתון. לשוטרים ההמומים שנכנסו לחדרו ומצאו אותו ריק, הוא השאיר מכתב. לכתבנו הוא הסביר סמוך למועד הבריחה שנמלט כי "נמאס לו מהדרך שבה מתייחסים אליו".

אתמול בריאיון בלעדי לחדשות 2 באינטרנט הוא סיפר על החיים במחתרת, על מצבו הנפשי הקשה וגם על החשש לחייו. "אני נקרע מבפנים", פתח העד שבנה את התשתית הראייתית בפרשה את דבריו, "אבל אני שלם עם ההחלטה שלי".

העד סיפר גם על העימות המשטרתי עם החשוד המרכזי בפרשה, חגי פליסיאן. "הוא ביקש שאסתכל לו בעיניים", סיפר. "אמרתי לו: 'אתה הרוצח'". העד הדגיש כי יום לאחר הרצח בברנוער, הוא יצר קשר עם חוקרי הימ"ר. "רציתי לספר הכל, אבל קיבלתי 'רגליים קרות' כי אחד מהחשודים היה מוכר מאוד בעולם הפשע".

עד המדינה: "גנון לא פחות גרוע מהחשודים האחרים"

יחד עם זאת, טען כי רמז לשוטרים לגבי כיוון החקירה הנכון. "ניסיתי לומר להם שיתמקדו בכיוון של שאול גנון (מנהל הברנוער)". באחת הפעמים, כך לדבריו של העד הנמלט, ב"מסיבת השחרור" שנערכה לו עם צאתו מהכלא - הגיע פליסיאן לביתו. "הפייסבוק שלי היה פתוח ובמקרה דיברתי עם שאול גנון", ציין. "הוא ראה את התמונה שלו ואמר: 'איך הוא לא מת לי? לא משנה, לפחות הרגתי עוד כמה'".

עד המדינה לא חסך ביקורת גם מגנון עצמו, שאותו האשים כי יכול היה למנוע את הרצח. "כמה ימים לפני האירוע הוא קיבל איומים על חייו", אמר. "למרות זאת, הוא לא חשף את זה. אם הוא היה אומר הוא ידע שהוא ייחשף. הוא יכול היה למנוע את כל האירוע".

לדבריו, גנון אכן ביצע את המעשים המיוחסים לו: "אתה יכול להיות מכוער ומבוגר. כל עוד שאתה יודע לדבר - אתה יכול לפתות גם ילדים בני 15 ו-16. פעם הערצתי אותו. היום אני חושב שהוא לא פחות גרוע מהם".

"בעולם הפשע הייתי דמות שממנה הפכתי למלשין. עד מדינה. לבגוד בכולם ולחיות לבד", סיפר עד המדינה על תחושותיו. "המשטרה, כביכול, שומרת עליך ואתה עברת צד. להגיד שאני מרגיש טוב? לא יכול".

"יש לך לחץ מהצד של המשטרה, שמחכה לתוצאות, ומצד שני - לחץ מהחשודים האחרים. אתה כל רגע חושש לחייך", הוא אומר. "אני בן אדם חי-מת. אני בעצם חי, אבל אני גם מת מבפנים".

"יש לי חלק בזה", הודה העד הנמלט. "אני המסייע ואני לוקח אחריות על המעשים שלי, אבל בשביל להביא שלושה רוצחים צריך לוותר על לפחות אחד מהם". לגבי הפיכתו לעד מדינה נגד שאר החשודים בפרשה, אמר: "לא הייתי עושה את זה. יש לזה הרבה השלכות נפשיות. מאותו הרגע שהסכמתי אני אדם מת".

"לא ביקשתי כסף, אלא הגנה"

עד המדינה דוחה את הטענות כי בגד בחבריו תמורת כסף או סגירת תיקים התלויים נגדו. "אולי אנשים חושבים שעשיתי את זה בשביל כסף או בשביל להציל את עצמי מאיזה תיקים, אז צר לי לאכזב הרבה אנשים - עמדתי להשתחרר 3 חודשים לפני שפניתי, אין לי תיקים פתוחים".

לדבריו, "אני הייתי מאוד שמח שיחשפו את החוזה כדי שיראו שלא ביקשתי סכום, אלא הגנה. אז לא עשיתי את זה בשביל כסף ולא כדי שימחקו לי תיקים".

לשאלה מדוע החליט להפוך לעד השיב: "הסיבה היא אחת - מצפונית. זה הציק לי. רציתי לסגור חשבון".

בריחת עד המדינה בפרשת הברנוער - הסיקור המלא:

שביל הבריחה - כך נמלט עד המדינה

עד המדינה אחרי הבריחה: "אני בן אדם חי-מת"

פרשת הרצח בברנוער: עד המדינה נמלט מדירת המסתור