פרשת מרגול הולכת ומסתעפת. ביום שבו הוארך מעצרה של הזמרת בארבעה ימים נוספים וגם שדרן הטלוויזיה ירון אילן זומן ליאח"ה סביב אותם הדברים, העניק יוסי בן-דוד - המוכר יותר כ"בנדה" - אחד מגדולי המפיקים בתעשיית הזמר המזרחי, ריאיון בלעדי וראשון לכתב חדשות 2 גיא פלג על ההתפתחויות המסעירות.

רוצים לקבל עוד עדכונים בפרשת מרגול? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בנדה" נעצר יחד עם מרגול, חברתו הקרובה, כשלפי חשדות המשטרה - היה הוא החוליה שקישרה בין צנעני לבין העבריין מיכאל חזן, מאנשיו של איש העולם התחתון עמיר מולנר. חזן, לפי החשד, היה מי שסחט את אמרגנהּ של צנעני, אסף אטדגי, ואיים עליו.

בריאיון עמו, הציג בן-דוד את עצם המונח "סחיטה" כזר לו מכל וכל. "אני יכול לסחוט תפוזים. אם בן אדם חייב לי כסף אני מתבייש לבקש ממנו. אני אסחט? ריבונו של עולם", הוא הביע תמיהה בזעם.

"כשתסתיים החקירה, תדעו את הכל"

"בנדה" היה עצור בבית המעצר קישור במשך חמישה ימים, עד ששוחרר למעצר בית בהסכמת המשטרה. תדמית של עבריין, בעיניו, עושה לו עוול גדול. "מה אני פושע, תגיד לי? מה זה קל?", הוא שאל - ופירט את מה שעבר עליו במעצר.

"זה 50 מעלות בתא. חוויות גם, זה חוויות ברוך השם. עברנו את זה. זה לא נעים. ג'וקים נמצאים עליך ומתוך שינה הזזתי אותם עד שנרדמתי משאול תחתיות", הוא סיפר - והוסיף: "תודה אלוהים, הכאב שלי הזה הוא שלך".

בן-דוד גר ברמת עמידר, שכונה שהוציאה מתוכה כמה עבריינים בכירים. כמה מאלה, לפי החשדות במשטרה, העמיד "בנדה" לרשותה של חברתו הטובה מרגול. אבל כשנשאל אם כך אכן עשה, סירב בתקיפות לאשר או להכחיש את טענות החוקרים: "אני לא עונה. תסתיים החקירה, תדעו את הכל".

על עובדה אחת אין מחלוקת בין אף אחד מבין המעורבים בפרשה: בנדה הוא חברהּ הטוב של מרגול. "אני לא יודע אם יש מישהו קרוב אליה כמוני", הוא הדגיש. "אנחנו מתייעצים אחד עם השני ומדברים 30 פעם ביום. אני לא יודע אם אני מדבר עם האחיות שלי כמו שאני מדבר איתה".

כוכב הזמר המזרחי שנשאר מאחורי הקלעים

יוסי בן דוד (צילום: חדשות 2)
"בנדה". כוכב מאחורי הקלעים | צילום: חדשות 2

לציבור הרחב בן-דוד כמעט שלא מוכר, אבל את השירים שלו אין כמעט מי שלא יכול לזמזם. הוא כתב והלחין אינסוף להיטים לשרית חדד, אייל גולן, ליאור נרקיס וכמובן – עומר אדם.

"ברוך השם שזיכה אותי לעשות דברים טובים ולשמח אנשים. פתאום אני פותח את העיתון ורושמים עליי את הדברים השקריים האלה", הוא זעם - והביע תמיהה על נסיבות המקרה. "אני לא יודע מהם המניעים. יש את החשש הזה שבן אדם קצת מצליח פה במדינה - וישר מרסקים אותו".

כשנשאל אם כעת יש בידיו את היכולת להבין היכן הוא עצמו טעה, אמר בן-דוד: "אמרתי – אל תעשה טוב, לא תראה רע. באים אליי מכל העולם ואני לא יודע להגיד להם לא. זו הבעיה. גם על זה אני מודה לאלוהים".

שמר על שתיקה - עד ש"הואשם" בהפללת מרגול

מרגלית צנעני בהארכת מעצרה בבית המשפט (צילום: חדשות 2)
מרגול. ידידה קרובה שאותה הפליל? | צילום: חדשות 2

מאז שוחרר למעצר בית, הדף בן-דוד כל ניסיון לראיון ובחר לשתוק. אבל הפרסומים מהימים האחרונים שציטטו מקורות משטרה עלומים שלפיהם סייע בן-דוד בחקירה להפליל את מרגול הם שגרמו לו לדבר.

"אני משתף פעולה עם המשטרה. אמרתי לך, כשתסתיים המשטרה כולם ידעו מי זה יוסי בן-דוד. שיפסיקו עם כל הקשקושים האלה בעיתונים. חצי מדינה מכירה אותי. אנחנו נמצאים במדינה קטנה", הוא אמר בזעם.

פרקליטו של בן-דוד, עו"ד רונן רוזנבלום, קרא "לשים קץ לחרושת השמועות סביב שחרורו של יוסי בן-דוד. הוא שוחרר לא בגלל שערך הסכם כזה או אחר עם משטרת ישראל, אלא אך ורק בשל החלטת בית משפט השלום בראשון לציון שקבע באופן שאינו משתמע לשתי פנים שיש להבחין את עניינו מעניינם של יתר החשודים באופן כזה שימי מעצרו קוצרו בצורה משמעותית".

לא רוצה תדמית קרימינלית

אסף אטדגי. סבל מאיומים במשך חודשים (צילום: חדשות 2)
אסף אטדגי, האמרגן של מרגול | צילום: חדשות 2

בן-דוד חושש שיוכתם כעבריין והדגיש כי אין לו עבר פלילי. "יש לי משהו. יצאתי עם איזו מישהי, לפני 12 שנה. הטרדתי אותה באמצעות טלפון והתקשרתי. ותו לא".

על המשך הקריירה וההצלחה שלו והחשש שאולי מקנן בו בשל השלכות מעורבותו לכאורה בפרשה השיב בן-דוד: "מהאנשים שלא מכירים אותי – אני מפחד. מהאנשים שמכירים אותי אני לא דואג. כולם יודעים מי זה 'בנדה'. אני לא יודע לעשות רע לאויבים".

סיפור הצלחה מדהים נגד כל הסיכויים

את דרכו של יוסי בן-דוד לצמרת הזמר המזרחי לא ניתן להגדיר אחרת מאשר סיפור הצלחה מדהים. הוא כתב יותר מ-300 שירים, למרות שכלל אינו יודע לנגן. הוא יוצר בראשו מנגינה ומזמזם אותה לטייפ.

"אני לא יודע לנגן. שואלים אותי אם אני גדלתי בבית הספר 'רימון'", הוא התבדח. "אמרתי שגדלתי במושב שער אפרים תחת עץ רימון. אפילו בבית ספר לא הייתי. הייתי כותב 'יושי' עם ש'. כלום אין לי. זה הכל הוא".

מחשש לשיבוש הליכי החקירה, גזר על עצמו בן-דוד שתיקה והוא אינו מוכן לספק אף לא רמז דל לעצם החשדות ולאותן השיחות שבהן הוקלט משוחח עם מרגול - בין היתר על האמרגן אסף אטדגי ועל הסכסוך שביניהם. למרות הכל, הוא הבטיח כי בבוא היום - יגולל את כל אשר על לבו. "אני מחכה. אני מת כבר להתפרץ ולהוציא את הכל", הוא סיפר.