נמלטים - גרסת המציאות: מיכאל ירוסלבסקי, אסיר בשנות ה-50 לחייו, שהורשע בחטיפת המיליארדרית בירושלים בשנת 2010 וחשוד גם בניסיון רצח, נמלט מבית חולים בו אושפז לאחר שהשתלט על הסוהרים ששמרו עליו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרשת ההימלטות החלה אמש, כאשר ירוסלבסקי החליק במדרגות האגף בו הוא מוחזק בבית המעצר "הדרים". האסיר נלקח לבדיקה במרפאת בית הסוהר, אך לאחר שהתלונן על כאבים עזים בגבו פונה ירוסלבסקי לבית החולים "מאיר" בכפר סבא, שם הוחלט לאשפזו להשגחה, תחת שמירה של שני סוהרים.

האסיר, מיכאל ירוסלבסקי
ירוסלבסקי בדיון הארכת מעצר, היום | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

סמוך לשעה 3:00, בנסיבות שאינן ברורות עדיין, הצליח ירוסלבסקי ליטול את הנשק של אחד הסוהרים ותוך שהוא מאיים עליהם, כבל האסיר את שני הסוהרים באזיקים. תוך דקות מהרגע בו השתלט על שומריו, נמלט האסיר מבית החולים כשהוא לא חמוש.

כוחות גדולים של משטרה ושירות בתי הסוהר הוקפצו למקום ופתחו בסריקות אחר האסיר הנמלט. לאחר כשעתיים, בסיוע המסוק המשטרתי, נתפס ירוסלבסקי סמוך לכביש 4 והוחזר למעצר. בשירות בתי הסוהר הקימו ועדת חקירה לבדיקת נסיבות האירוע.

זו הפעם השנייה החודש בה נמלט אסיר מידי שירות בתי הסוהר - שי כהן, שפוט אזרחי בדין סרבנות גט, נמלט בזמן דיון בעניינו בבית הדין הרבני בירושלים, ולא נתפס עד היום. כהן ברח כשביקש לצאת לשירותים, וכשהותר לו ניצל את ההזדמנות וקפץ מהחלון שבקומה השנייה.

אין תמונה
בית החולים מאיר, ארכיון

תזכורת: פרשת חטיפת המיליארדרית

בחודש אפריל 2010 הגיעו שלושה גברים לירושלים, לביתה של אשת עסקים בשנות ה-60 לחייה. אחד מחבריי הכנופיה שהיה חמוש באקדח ולבש אפוד עם הכיתוב ביטחון, דפק על דלת הבית. משנפתחה הדלת, נכנסו השלושה לדירה, איימו באקדח על האישה ועל מנהלת משק הבית שלה והורו להן לארוז בגדים לשהייה ממושכת.

בזמן שהשתיים ארזו את חפציהן, החוטפים לקחו מהן את הטלפונים הניידים וגנבו מהדירה שני מחשבים אישיים, כמו גם תכשיטים יקרים. לאחר מספר דקות יצאו בעלת הבית והעוזרת כבת ה-50 תחת איומיהן של החוטפים ועלו לרכב מסחרי שהמתין מחוץ לבית. יממה לאחר החטיפה, קרוביהן של השתיים דיווחו למשטרה על היעדרן, וסיפרו כי למיטב הבנתן נשקפת סכנה לחייהן.

במהלך הניסיון לאתר את החטופות התקבל פקס בכתב ידה ובחתימתה של אשת העסקים החטופה אצל רואה החשבון שלה המתגורר בלוקסמבורג. בפקס הורתה המיליארדרית להעביר לחשבון בנק מסוים בבולגריה סכום של שלושה מיליון דולר וחצי.

תיעוד חטיפה של אשת עסקים והעוזרת שלה
תיעוד: כך נחטפה אשת העסקים, ארכיון | צילום: חדשות 2

בתום חקירה מאומצת, החוקרים הגיעו למסקנה שהשתיים מוחזקות בדירת מסתור ברחוב הזוהר בפתח תקווה, וכוחות מיוחדים של המשטרה נערכו סביב הבניין כדי לשחרר אותן. יומיים לאחר החטיפה, הוביל אחד החוטפים את השתיים לדירה אחרת כדי להקשות על המשטרה לאתרם. כל זאת לעיני מצלמות המשטרה שמתעדות את העברתן באיומי אקדח. השוטרים השתלטו על הרכב בו הובלו הנשים, עצרו את החוטפים וחילצו את החטופות ללא פגע.