אחרי חודשים של היעדרות מהארץ, מוסר הערב (ה') הרב יאשיהו פינטו שיעור בפני חסידיו בישיבתו באשדוד. לשיעור הוזמנו כלי התקשורת, אך במהלכו הוא אינו צפוי להתייחס בצורה מפורשת לפרשת "הרב והניצב" ולהסדר הטיעון המתגבש עמו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרב פינטו התקבל בחיבוק גדול על ידי מאות חסידים שקיבלו אותו בשירה ובריקודים. הוא פתח את השיעור ואמר: "חצי שנה לא הייתי פה בישיבה. התגעגעתי למקום ואליכם. אנחנו שמחים להיות פה שוב. עשו לנו כל הרע שבעולם, אנחנו לא יודעים אם יש בדור הזה מישהו שעשו לו רע באכזריות כמו שעשו לנו, אבל אנחנו מוחלים לכולם.

"מי שחושב שעשינו רע לאדם - זו טעות חמורה. זה שאנחנו לא מדברים, בשביל מה נדבר? בשביל מה נסביר? זה מה שיש, הקדוש ברוך הוא רוצה שכך יהיה. יבוא יום, כל אחד יידע".

לאחר השיעור צפוי הרב פינטו לעשות את דרכו חזרה לארצות הברית, לשם הותר לו לצאת בערבות כוללת של לא פחות מ-22 מיליון שקלים, על פי הפירוט הבא: ערבות בנקאית בסך 2 מיליון שקלים, ערבות עצמית בסך 5 מיליון שקלים ושלוש ערבויות נוספות של צדדי ג' בסך 5 מיליון שקלים כל אחד.

במסגרת ההסדר המתגבש עמו התחייב פינטו כי במידה שיידרש לשוב ארצה, יעשה זאת בהתראה של 48 שעות. בסביבתו של הרב ציינו היום כי בשבועות הקרובים הוא צפוי לסייר בין חסידיו במדינות שונות בעולם.

ארביב הורשע בהסדר טיעון (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
ניצב בדימוס מנשה ארביב | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

בפרקליטות ובמחלקה לחקירות שוטרים טרם התקבלה החלטה סופית בעניינו, אך בתום שני ימי עדויות מסתמן כי ייחתם עמו הסדר עד מדינה, במסגרתו תדרוש הפרקליטות להטיל עליו עונש של עד שנת מאסר. מיד עם החתימה יזומן ניצב בדימוס מנשה ארביב לחקירה באזהרה.

אתמול נבדק הרב פינטו במכונת פוליגרף. חלק מהשאלות עסקו במתן טובות הונאה לניצב ארביב. במרבית השאלות נמצא הרב פינטו דובר אמת. במהלך עדותו נשאל הרב פינטו בין היתר האם העביר טובות הונאה או ניסה לשחד קציני משטרה אחרים מלבד ארביב ואפרים ברכה. הרב פינטו השיב לשאלה זו בשלילה ונמצא דובר אמת.

מלחמת חורמה על צמרת המשטרה

היה סגור ומופנם. תנ"צ ברכה (צילום: חדשות 2)
אפרים ברכה | צילום: חדשות 2

במסגרת המשא ומתן על עסקת טיעון, ניסו עורכי דינו של פינטו להימנע מעונש מאסר, אולם מהמתווה הסופי מתברר שהסכימו, בסופו של דבר, לעונש מאסר בפועל שתדרוש הפרקליטות - מה שמלמד ככל הנראה על חוזקן של הראיות נגד פינטו בפרשת הניסיון לשחד את תת-ניצב ברכה.

אשתו של פינטו תועדה על ידי המשטרה כשהיא מנסה להעביר 100 אלף פרנקים שוויצריים לרעייתו של תת-ניצב ברכה. לטענת הפרקליטות והמשטרה, מתן הכסף נועד כתשלום עבר העברת מידע מתוך החקירה שהתנהלה בעניין בני הזוג על העברת כספים מתוך עמותת "חזון ישעיה" לחשבונותיהם הפרטיים של בני הזוג פינטו.

אלא שהרב טען כי לא היה מדובר בניסיון שוחד ומשגרסתו לא התקבלה - פתח במלחמת חורמה על צמרת המשטרה ועל האנשים שהיו מקורביו ומאמיניו, ובראשם כמובן ניצב מנשה ארביב. פינטו ומקורביו הציגו קבלות המעידות לכאורה על טובות הנאה שקיבל ארביב במהלך שהותו בניו יורק כנספח המשטרתי.