תא"ל (במיל') אבי בניהו ואל"מ (במיל') ארז וינר התייצבו גם היום (ו') במשרדי להב 433 לחקירה, לאחר שאתמול התרשמו חוקרי המשטרה שבחלק מהתשובות הם אינם דוברי אמת. פרקליטו של וינר, עו"ד עודד סבוראי, אמר בריאיון ל"אולפן שישי" כי מרשו, רל"ש הרמטכ"ל לשעבר, נעצר לשווא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך חקירתם הנוספת שנערכה היום, ניסו החוקרים לדלות מהשניים פרטים לגבי שיבוש הליכי החקירה והנסיונות לכאורה לפגיעה תדמיתית במי שהיה שר הביטחון, אהוד ברק. השניים המשיכו להכחיש את החשדות המיוחסים להם.

לפי שעה, ישנם עדיין פערים בין עובדות ומידע שיש לחוקרים לבין תשובותיהם של וינר ובניהו בחקירה, והם מסבירים את הפערים הללו כ"פרשנות". בידי חוקרי המשטרה הרבה חומרים, קלטות ועדויות שמוגדרים כמדאגיגים, מעציבים ואפילו כחמורים. אלא שספק רב האם ניתן לומר שהחומרים הללו הם גם פליליים ובשבל זה לא ברור אם יוגשו כתבי אישום.

אמש, עם שחרורו, סירב בניהו לשוחח עם כלי התקשורת הרבים שהמתינו לו במקום ומיהר להמשיך לביתו. פרקליטו, עו"ד ציון אמיר, הסביר כי חלק מהתנאים המגבילים החלים על בניהו הם איסור להתראיין או למסור הצהרה בימים הקרובים. על וינר ובניהו נאסר לשוחח זה עם זה ועם חשודים נוספים בפרשה. בימים הקרובים צפויה המשטרה לזמן שוב את שניהם לחקירות נוספות.

"עבודת המשטרה מובנת לנו ואבי בניהו שמח מאוד על פתיחת החקירה הזו", אמר עו"ד אמיר. "אבי בניהו לא מתכוון להסתתר מפני אף שאלה. הוא משתף פעולה באופן מלא, משיב לשאלות ככל שהוא נדרש ומספק הסברים לכל עניין ועניין. בניהו לא שיבש שום חקירה, שהייתה או לא הייתה. הוא נקלע לקו האש בין לשכת שר הביטחון ולשכת הרמטכ"ל ואני חושב שהמעצר הזה הוא חלק מאיזו שריטה שחטף שלא בצדק".

במהלך חקירתם אתמול התרשמו חוקרי המשטרה כי בחלק מהשאלות לא היו וינר והרפז דוברי אמת, וכי במקרים אחרים ענו אמת חלקית. לפיכך זימנו היום לעדות כמה מזכירות ששירתו בשעתו בלשכת הרמטכ"ל דאז אשכנזי, וכמה בעלי תפקידים אחרים בדרגות זוטרות, ששירתו במחיצתם של וינר ובניהו. במשטרה מבקשים על ידי כך לאמת או להפריך את התשובות שמסרו השניים בחקירתם.

פרקליטו של וינר: "הוא נעצר לשווא"

עו"ד סבוראי (צילום: חדשות 2)
עו"ד סבוראי | צילום: חדשות 2

"כשארז וינר פנה לפני מספר חודשים ליועץ המשפטי לממשלה ודרש פתיחה בחקירה פלילית, הוא לא ציפה שתיפתח חקירה בצד אחד של המגרש בלבד", אמר עו"ד עודד סבוראי, פרקליטו של וינר. "זה פשוט מדהים שזו החקירה שמתנהלת כשבידי המשטרה יש ראיות לכאורה לכך שבלשכת שר הביטוחון ראיות נמחקו".

"כשאמרו בבית המשפט את כל החשדות שנחקרים, כמו קשירת קשר לביצוע פשע, מרמה, הפרת אמונים ושיבוש ראיות, התפלאנו. לא ידענו על מה מדובר", המשיך עו"ד סבוראי. "היום, לאחר שהחקירה כבר החלה והוא שוחרר למעצר בית והטיחו בו את כל הדברים שיש, אם על זה נפתחה חקירה - אני אומר שהמשטרה בצרות צרורות ולא ארז וינר".

"ארז וינר נעצר לשווא", טען סבוראי. "אבל מזל שהוא נעצר. כיוון שהוא ישן בלילה בכלא הדרים, בזמן שנחקרו אנשים, כולם לפחות יודעים שאת החקירות האלו הוא לא שיבש".

עו"ד סבוראי הקפיד להטיל את האחריות למסמך הרפז על סביבתו של שר הביטחון לשעבר אהוד ברק. "מסמך הרפז מגלם תכנית זדונית שלטעמנו נרקמה בלשכת השר ומומשה בלשכת השר, לסכן את מעמדו הציבורי של הרמטכ"ל. לכאורה, על פי קביעות מבקר המדינה, יש חשד לכאורה לעבירות פליליות שלא נחקרות".