בעוד שבמשטרה ממשיכים לחקור את הנסיבות שהביאו אתמול למותה הטרגי של סגן הילה בצלאלי ז"ל, בבית משפט השלום בירושלים הוחלט להאריך את מעצרם של שלושה מהחשודים בקריסת גשר התאורה, שהוביל למותה של הקצינה ולפציעתם של שישה נוספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

תחילה הוחלט לשחרר את העצורים לביתם בתנאים מגבילים, אולם לאחר שהמשטרה הגישה בקשה לעיכוב ביצוע, הוחלט להשאירם במעצר, עד להחלטת בית המשפט המחוזי מחר בבוקר.

בין העצורים נמצא אלעד לביא, אחד מבעלי חברת "עיצוב במה", המנדס אורן ורשבסקי ויועץ הבטיחות החיצוני יצחק צוקר. אחד הבעלים האחרים של החברה, שנעצר אמש, שוחרר לביתו. לפני תחילת הדיון בהארכת המעצר אמר צוקר: "אני מצטער מאד על מה שקרה, אני מכיר את אמא של הילה מהעבודה ואני כואב את הדבר. זה עצוב, עצוב מאד". סיגלית בצלאלי, אמה של הילה ז"ל, עובדת כמזכירה באתר בהר הרצל.

שופט בית משפט השלום הורה לשחרר בתנאים מגבילים את המהנדס אורן ורשבסקי, שביחד עם אחד מהבעלים של חברת "עיצוב במה" ויועץ הבטיחות חשודים בגרימת מוות ברשלנות, קבלת דבר במרמה וזיוף. נציג המשטרה ביקש לעכב את שחרורו מהמעצר, ולכן ורשבסקי יוחזק במעצר עד לדיון בערעור שייערך רק בבוקר בבית המשפט המחוזי.

נציג המשטרה בדיון, רב פקד אייזיק סימון, אמר כי "נעשתה שרשרת ארוכה של כשלים" בהקמת המבנה הארעי שהוקם לצורך התקנת גופי תאורה לקראת הטקס, והוסיף כי מדובר ב"רשלנות ברמה הגבוהה ביותר". קצין המשטרה אמר עוד כי כי אם החשודים ימשיכו בהקמת האתר "קיימת סכנת נפשות" וכי בכוונת המשטרה למנוע זאת.

"אנחנו משוכנעים שעדיין לא הגענו לכל המעורבים בפרשה", הוסיף נציג המשטרה. "דברים עוד יעלו בחקירה. המעצר לא היה מוקדם מדי, אלא נעשה בשלב קריטי של החקירה.

החשד נגד העצורים הם גרימת מוות ברשלנות, קבלת דבר במרמה וזיוף. במשטרה חושדים אף כי אחד מהעצורים שילם שוחד בתמורה לקבלת עבודות בטיחות בטקס המשואות ובאירועים נוספים.

במקביל, במשרד ההסברה והתפוצות האחראי על טקס הדלקת המשואות, הודיעו מוקדם יותר היום שהחזרה הגנרלית לטקס שהייתה אמורה להתקיים ביום שני בשבוע הבא - בוטלה בעקבות האסון. עדיין לא ברור סופית האם הטקס עצמו ייערך על פי התכנון בהר הרצל.

אמה של הקצינה זועמת: "די לחלטורות, הכל בשביל כסף" 

סיגלית, אמה של הילה בצלאלי ז"ל, עדיין מתקשה לעכל את האסון שפקד את המשפחה. היא הוזעקה לבמת החזרות שניות לאחר האסון וקיבלה שם את בשורת האיוב: ההרוגה בתקרית הקשה היא בתה.

אמש היא נפרדה מהילה, במסע ההלוויה שהתקיים בשעת לילה מאוחרת בבית העלמין הצבאי בהר הרצל, והיום היא זועמת על המחדל בבניית בימת החזרות וקוראת להעמיד לדין את האשמים. "די לחלטורות, די לאנשים שעושים הכל בשביל כסף", אמרה בבכי בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "הכל הבל הבלים. איך ב-2012 מדינת ישראל לא יכולה לבחור את האנשים הכי טובים לטקסים?! איך היא מרשה שדבר כזה יקרה?!".

"אלוהים לקח את הילה כי הוא בחר, אבל זה יכול היה להיגמר בעוד משפחות. זה יעבור להן - אבל לנו זה לא יעבור. הם גמרו אותנו", אמרה האם סיגלית. "הילה הייתה מושלמת, היא פשוט ילדה שכל הורה היה מתחנן ומשלם את כל הונו שיהיה לו ילדה כל כך טובה או חכמה".

אין תמונה
הילה בצלאלי ז"ל בחזרות לטקס

המשפחה דורשת: לקרוא לטקס יום העצמאות על שמה של הילה

גם ניב בצלאלי, אחיה של הילה, זועם על מות אחותו. "ברגע שנקום מהשבעה נילחם כדי להביא לדין את האשמים", אמר לחדשות 2 באינטרנט. "אני פונה לראש הממשלה, לנשיא המדינה - אנחנו מבקשים שהטקס ייקרא על שמה של הילה וכך ינציחו את זכרה כמו שצריך. זה המעט שניתן לעשות לזכרה. זה צריך להיות יום אבל לאומי - לא רק הילה נהרגה, היו שם עוד מאות אנשים שהיו יכולים למות. אבל במדינה שלנו הכל זה כסף".

"כל האחראים צריכים להתבייש, המדינה שלנו משלמת כל כך הרבה כסף על הטקס המרכזי בהר הרצל", הוסיף האח וקרא: "אני מבטיח: מי שאחראי למחדל ישלם את המחיר. לא נשקוט". חבר נוסף של הילה, בר סיטון, אמר: "לא ניתן לתרבות ה'חפלפ' להימשך על גבה של הילה, כאן לא יהיה 'אסון ורסאי 2'".

גם אחיה הצעיר של הילה, צח בצלאלי, נשמע כועס. "אני רוצה שזה יהיה אסון האחרון", אמר האח בכניסה לבית המשפחה. "אם היו שוללים לחברה הזאת את הרישיון עוד בתקופת גשר המכביה, אז אולי אחותי עוד הייתה בחיים".