ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי נעצר בחשד למעורבות בפרשת השחיתות בהולילנד. המעצר הזה לא הפתיע את החשוד והיה צפוי. מוקד החקירה עובר עכשיו מנותני השוחד למקבלי השוחד. מדובר בבכירים לשעבר בעיריית ירושלים ובבכירים במנהל מקרקעי ישראל. המעצר היום יוכל לשפוך אור בקרב החוקרים על ההתפתחות של הפרשה.

לפי החשד, אורי לופוליאנסקי קיבל הן בתפקידו כסגן ראש העיר ויושב ראש הוועדה לתכנון והן בתפקידו כראש עיריית ירושלים, כספים שהוסבו לתשלומי תרומות ליד שרה המוערכים במיליוני שקלים.

בנוסף לופוליאנסקי חשוד שקיבל לידיו 30 אלף דולרים אותם העביר לפעילים שעסקו בקידומו לתפקיד ראש עיריית ירושלים. בתמורה לכספים האלה, לופליאנסקי חשוד שסייע ליזמים שעמדו מאחורי פרויקט "הולילינד" בירושלים וחסך להם מיליוני שקלים.

עם הגעתו למעצר, לופוליאנסקי נראה מחויך ולא הביע שום חשש. בשיחה קצרה שקיים עם העיתונאים אמר כי הוא לא חושש מהטענות שהועלו נגדו. מנגד, מקורביו של ראש העיר לשעבר אמרו לחדשות 2 באינטרנט כי הם קיבלו בהלם את המעצר וכי הם קושרים בין שובו של אולמרט לישראל לבין מעצרו של לופוליאנסקי.

אולמרט ישוב לארץ כבר הלילה

מוקדם יותר היום נודע כי ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ששמו נקשר בפרשת הולילנד, החליט לקצר את שהותו בחו"ל וינחת לפנות בוקר בישראל. עדיין לא ידוע אם המשטרה מתכוונת לעצור את אולמרט לחקירה כשישוב.

בהודעה שפורסמה היום מטעמו נכתב: "נוכח הפרסומים בימים האחרונים, שרק הולכים וגוברים, לפיהם המשטרה מעוניינת לחקור את אולמרט לגבי מעורבותו כביכול בפרשת הולילנד, החליט אולמרט לקצר את נסיעתו. כולנו כבר ראינו כיצד כותרות גדולות ונחרצות בתחילתה של חקירה משתנות מקצה לקצה לאחר זמן, כאשר העובדות האמיתיות מתחילות להתברר".

"תאמו לי חקירה"

לפני שלושה ימים שלח אולמרט לפרקליטות מכתב באמצעות עורך דינו אלי זהר. במכתב הוא ביקש לתאם עבור אולמרט הגעה לחקירה. במכתב ציין זהר כי אולמרט דוחה את ההאשמות מכל וכל.

"בימים האחרונים שורבב שמו של מר אולמרט לחקירה המתנהלת על ידי משטרת ישראל, אשר אודותיה דווח בהרחבה בכלי התקשורת", נכתב במכתב לפרקליטות. "מר אולמרט דוחה מכל וכל את ההאשמות המרומזות המיוחסות לפעילותו בעניינים שונים נשוא החקירה, שהודלפו לכלי התקשורת".

"כדי למנוע כל אי הבנה, אבקש להודיעך כי עם שובו מחו"ל יגיע מר אולמרט לכל חקירה אם יתבקש לכך, כפי שעשה פעמים רבות, הן כראש ממשלה והן לאחר מכן", כותב זהר וממשיך: "אעריך אם תמצא לנכון לתאם עמי הגעת אולמרט לחקירה, כפי שנהוג היה בעבר".

"מופתע ומכחיש כל קשר"

אולמרט הגיב בסוף השבוע לראשונה מבית המלון בו הוא שהה במדריד על ההאשמות נגדו בפרשת "הולילנד". "אני מופתע ומכחיש כל קשר לכל הרמזים שהושמעו בנושא", אמר אולמרט.

בזמן שפרשת "הולילנד" התפוצצה בארץ, היה אולמרט כבר בדרכו למדרי, כדי לצפות ב"סופר קלאסיקו", המפגש בין ריאל מדריד לבין ברצלונה. "טסתי לחו"ל שבועיים מראש ואף אחד לא פנה אלי או לפרקליטיי", אמר והוסיף שאינו מבין על מה כל המהומה.

"אני אשוב לארץ בסוף השבוע ואם המשטרה תרצה לחקור אותי היא תזמן אותי, כפי שעשתה בעבר לא מעט כשכיהנתי כראש ממשלה", אמר אולמרט ונראה היה כי הוא לא מתרגש.

גילויים חדשים בפרשת "הולילנד"

פרשת השחיתות במתחם הבנייה "הולילנד" שבירושלים, הוגדרה על ידי גורמים כפרשת השחיתות הגדולה ביותר בישראל, לאחר שעל פי החשד העבירו גורמים הקשורים לפרויקט עשרות מיליוני שקלים לבכירים בעיריית ירושלים על מנת שאלה יאשרו את בניית הפרויקט בקלות. היום נחשפות עדויות של גורמי הנדסה בעיר, ולהם ממש לא נוח עם ההחלטות שנאלצו לקבל בהנחתה.

אורי בן-אשר, ששימש באותה תקופה כמהנדס העירייה מתאר את הלחץ שהופעל עליהם. "זה הגיע לוועדה המקומית בלי הבדיקה שלנו", הוא אמר, והסביר כי ביקש מהקבלנים מודל של הבנייה המתוכננת במתחם, אך אלה פשוט התעלמו. "זה הגיע לוועדה המקומית בתהליך של המרצה, כנראה בעקבות דיבורים בין אהוד אולמרט, אז ראש העירייה, לאורי לופוליאנסקי, אז ראש הוועדה המקומית לתכנון ובנייה".