סמואל שיינביין
שסמואל שיינביין. ארכיון | צילום: רויטרס

שעות אחרי הדרמה אתמול (א') בכלא רימונים במהלכה אסיר ירה ופצע סוהרים ובסופה הוא נורה למוות, מתחילות לעלות שאלות. אחת התהיות החזקות המהדהדות היא: האם אחרי שסמואל שיינביין היה כבר מבודד, ומאחר ולא החזיק בני ערובה, האירוע היה צריך להסתיים במותו?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עוד שאלות שיצטרכו לתת עליהן מענה בשירות בתי הסוהר הן: כיצד השיג שנייביין את האקדח? האם מישהו הבריח לו את הנשק לכלא, או אולי העביר לו את האקדח בחופשה? כמו כן עומדת השאלה: האם כשכבר התברר שהוא מנסה להשיג נשק, כפי שנחשף בחופשתו לפני 10 ימים - ננקטו כל האמצעים כדי לעצרו?

בנוסף, מרחפת התהייה האם מישהו בשירות בתי הסוהר שם לב למצבו הנפשי הירוד שהוביל אותו לעשות את המעשה? ואם כן מה נעשה בעקבות הגילוי?

עורכת הדין של שיינביין "חששנו לחייו"

פרקליטתו של שיינביין, סבורה שהיו תמרורי אזהרה ושאפשר היה להיערך להם בהתאם. "הוא נשמע במצוקה ואנחנו חששנו לחייו", אמרה עו"ד אורית חיון בראיון שהעניקה לחדשות 2.

חיון שוחחה עם שיינביין בטרם החל האירוע. "בעקבות השיחה שלנו, ניסיתי לפנות לשירות בתי הסוהר ולפרקליטות, בבקשה שישימו אותו במקום מוגן", אמרה חיון, שלא פירטה בנוגע לתוכן השיחה שניהלה עם שיינביין. "לצערי הרב לא נענינו. לא זכינו למענה משב"ס, גם אחרי הפנייה לפרקליטות דבר לא קרה", טענה עורכת הדין.

"אני סבורה שאם היינו מקבלים מענה בזמן, זה היה נמנע, סמואל היה היום בחיים וכל הטרגדיה הזאת הייתה נמנעת. המערכת צריכה לבדוק את עצמה כי אני סבורה שאת האירוע הזה היה ניתן למנוע והיה ניתן להציל חיים".

"סמואל היה אסיר חיובי. הוא נבדק ונמצא לא מסוכן ובמשך שנים יצא באופן סדיר לחופשות", הוסיפה עו"ד חיון, שהתייחסה גם לתקרית שבמהלכה ניסה שיינביין לחטוף אקדח מאזרח במהלך חופשתו לפני כשבועיים: "אחרי האירוע התעוררו סימני שאלה אצל כולם - למה אסיר כל כך חיובי מתעסק עם נשק? היה אפשר לחקור יותר, אולי איימו עליו, אולי אילצו אותו לעשות דברים".

לאחר שהתבצר שיינביין נורה למוות

אתמול סמוך לשעה 17:30 הצליחו היחידות המיוחדות שהוזעקו לכלא רימונים להשתלט על שיינביין, שעוד קודם לכן פתח באש לעבר סוהרים ופצע שלושה מהם. במהלך ניסיון ההשתלטות החלו חילופי ירי, שמהם נפצע שיינביין אנושות ומאוחר יותר מת מפצעיו.

כלא רימונים לאחר התקרית
כלא רימונים | צילום: AP

האירוע החריג החל בשעות הצהריים, כשהאסיר שריצה עונש מאסר עולם בגין רצח שביצע בארה"ב כשהיה קטין, אמור היה לעבור לאגף אחר בכלא. הוא ניגש לשירותים באגף על מנת להעביר ציוד, אך משם פתח בירי לעבר הסוהרים ופצע שישה מהם.

רק לפני כשבועיים נעצר שיינביין, לאחר שבמהלך חופשה מחוץ לשערי הכלא ניסה לגנוב אקדח מאזרח שאיתו קבע להיפגש ולרכוש ממנו נשק, המשטרה מעריכה כי הוא התכוון גם להשיג רימונים למטרה שאינה ידועה.