שעות לאחר היוודע דבר מעצרם של 75 אנשי צוות מהמוסד הפסיכיאטרי בפתח תקווה, מוסיפים בני משפחותיהם של המאושפזים במקום עוד ועוד עדויות, שמהם עולה תמונה קשה של התעללות פיזית, מינית ונפשית באופן שיטתי בחוסי בית החולים. אמו של אחד החולים שנפגע, לכאורה, מיחס הצוות המחפיר, התייצבה מול המצלמות וגוללה את שעבר בנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הבן שלי עבר פה התעללות קשה", פתחה האם את דבריה. "זה משהו שאי אפשר לתאר אותו במילים. הוא כל הזמן היה חבול. הרביצו לו, הכניסו אותו לחדר סגור נתנו לו זריקות וקשרו אותו למיטה", הוסיפה בכאב. נוסף על התלונות לאלימות פיזית וסימום שלא לצורך, שטחה האם את טענותיה בכל הנוגע להתעללות מינית שעבר בנה במוסד הפסיכיאטרי.

"אנשי הצוות היו מתעללים בו מינית", ציינה. "ראיתי את מה שקורה במחלקה ויצאתי משם בצרחות ובבכי כשידיי מונחות על ראשי", סיפרה האם, ותהתה כיצד ימשיך בנה להיות מאושפז לאחר החוויות הטראומטיות שעבר במקום: "איך הוא ימשיך להיות כאן? כל תזוזה שלו נענתה בזריקות, קשירות ומכות. בבוקר הם היו מקלחים אותם כמו עדר, כמו באושוויץ! 70 חולים היו נכנסים למקלחת, נשים וגברים. זה משהו שהוא לא אמיתי".

פקחי אגף התברואה הגיעו למקום: "הזנחה פושעת"

לאחר פרסום הפרשה החמורה, ועם פתיחת החקירה המשטרתית בנושא, הגיעו למקום אנשי אגף התברואה בעיריית פתח תקווה כדי לעמוד על טיב המוסד. לתדהמתם, מצאו במטבח בית החולים יונים וחתולים, העלולים, במגע עם מזון, לגרום לזיהומים שונים. "תוצאות הבדיקה של אגף התברואה העלו כי הייתה סכנה ממשית להרעלה בשל הזנחתה פושעת של המקום", ציין גורם משטרתי המעורה בפרטים.

"במקום שיקבלו טיפול כמו שצריך, עינו אותם"

החשד: התעללו בחסרת ישע (צילום: חדשות 2)
אנשי אגף התברואה: "הזנחה פושעת" | צילום: חדשות 2

אחיו של אחד החוסים סיפר בזעזוע: "הוא נמצא פה כמעט תשע שנים. בחודש האחרון הוא לא תקשר, ולפני כן הוא היה מתקשר אלינו כל יום ומספר לנו מה קורה. התחושות נוראיות ואיומות. קיבלתי טלפון בצהריים שעשו דברים לאנשים חולים. זה לא ייאמן. במקום שיקבלו טיפול כמו שצריך, עינו אותם".

מנגד, אמרה אם אחרת למטופל בבית החולים שהוא מעולם לא סיפר על התעללות. "שאלנו אותו פעמים רבות אם הוא סובל ותמיד הוא השיב שלא, ואמר כי מטפלים בו יפה", הסבירה. "כל פעם הכינו לו בגדים יפים לפני הביקורים. אנחנו בהלם ממה שאנחנו שומעים כאן, מקווים שזה ייגמר מהר".

למקום הגיע אחד מראשי השירות הסוציאלי בבית החולים, שבתום חקירתו אמר: "זה אפילו לא חקירה במשטרה, תושאלתי וחזרתי לעבודתי". על החשדות החמורים נגד הצוות אמר: "תשאלו את החוסים איך מתנהגים אליהם ותראו שמה פורסם רחוק מהמציאות".