סמי פיצוציות לכל דורש: רק בשלושת השבועות האחרונים מתו שני אנשים כתוצאה מהזרקת הסמים, הנושאים את השמות התמימים לכאורה "מיסטר נייס גיא" ו"מבסוטון", שלמרות המאבק המשטרתי, ממשיכים להיות נפוצים מאוד ברחובות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשך תקופה ארוכה הסם נמכר באופן חופשי ברחובות, אך פקודת הסמים הורחבה, המשטרה סגרה עסקים וקנסה את המוכרים. לכן, כיום הסם עדיין נמכר - אבל מחוץ לחנויות. חבר מערכת חדשות 2 ניגש לקיוסק ברחוב אלנבי וביקש לרכוש את הסם. המוכר הורה לו לצאת, והוא יצא החוצה ואחריו המוכר, שתמורת 100 שקלים מכר לו שקית מהסם המסוכן.

הפשיטות המשטרתיות אמנם עצרו את המכירה הפומבית, אך הסוחרים עברו למכירה ברשת. גוגל ופייסבוק מוצפים באתרים של סוחרים שמציעים ללקוחות לבוא לפינות שונות בעיר ולאסוף את הסם.  אחד המוכרים, שהבטיח "שירות מסור 24/7" מסר את שקית הסם ללא כל בעיה. "אתה רוצה להזמין?", שאל את איש חדשות 2 בטלפון, "תגיע לרחוב...ותתקשר עשר דקות לפני".

המשטרה מקשה על הברחות (צילום: חטיבת דוברות המשטרה משטרת אילת)
המשטרה מקשה על הברחות | צילום: חטיבת דוברות המשטרה משטרת אילת

"מחשבות אובדניות וקריזים"

אלירן, שהיה מכור לסם, סיפר כי בעת השימוש "אתה מרגיש פסיכופת. כמו אדם שמאבד את שפיותו. זה גורר מחשבות אובדניות ומחשבות רעות על להזיק לאנשים. הגעתי למצב שהגוף שלי מגיע לקריזים שבמהלכם אני מסוגל לעקם ברזל".

כמו משתמשים רבים, גם אלירן השתמש ב"נייס גאי" כתחליף למריחואנה שנהג לעשן, אך נגמל לפני שנה. אחד מהנפטרים שמת כתוצאה מהשימוש בסם היה איש משפחה, ללא עבר פלילי.

סמים חוקיים בפיצוציות, נייס גאי (צילום: חדשות 2)
המכירה עבר מהפיצוציה לרחוב | צילום: חדשות 2

"תמונה מדאיגה שדורשת היערכות"

עמית נבון, מנהל יחידות לטיפול בנפגעי סמים בעיריית תל אביב, סיפר: "בשנה האחרונה זה בולט - יש שינוי מדאיג בדפוסי המטופלים שמגיעים אלינו. אנשים יותר ויותר צעירים עם פחות רקע עברייני . לכאורה סמי הפיצוציות נושאים תווית פחות קרימינלית, אבל התמונה שאנחנו רואים היא מדאיגה ודורשת היערכות".

הסיבה לשכיחות של הסם, שמגיע לאנשים כה רבים, היא התפוצה. דרך האינטרנט אפשר להזמין שליח עם הסם ממש עד הבית. לחדר המיון באיכילוב מגיעים מאות מאושפזים בחודש, חלקם הגדול נרקומנים שחיפשו תחליף שירגיע את החשק, ואחדים מגיעים במצב אנוש

הגדר בדרום והגברת פעילות צבאית ומשטרתית בצפון מקשות על העבריינים להבריח סמים לתוך ישראל, לכן תעשיית מעבדות סמי הפיצוציות הולכת ופורחת. בינתיים, העבריינים עושים כל מה שהם יכולים כדי לחמוק מהמשטרה, גם אם זה דורש הפעלה של רשת משלוחים.