כעשרים נערים חרדים התנפלו הלילה על נהג מונית ערבי, שחלף בשכונת גאולה בירושלים וכמעט ביצעו בו לינץ'. הנערים התנפלו על הרכב באמצעות גרזן ואת חפירה וגרמו נזק כבד למונית, ולמרבה המזל הנהג עצמו יצא עם פציעות קלות בלבד.

האירוע התרחש סמוך לשעה 2 לפנות בוקר. כמה עשרות נערים שהשתתפו בהפגנה שנערכה בכיכר השבת, במחאה על בקשת המשטרה לנתח את גופתו של חרדי שנרצח, עמדו מחוסרי תעסוקה. ההפגנה נגמרה, המשטרה לא התערבה ולא נכנסה לאזור.

"התחילה התקפה פראית של נערי שוליים, זה היה מזעזע", תיאר משה גרטנר, תלמיד ישיבה שהיה עד ראייה לאירוע, בראיון לרזי ברקאי בגלי צה"ל. "הם ניפצו את הזכוכיות, והרסו את כל מה שניתן. הם הרביצו לו מכות רצח, הוא דימם מהראש וקיבל מכות קשות ביותר. לא ישנתי כל הלילה מהמראות".

"היה לינץ' חמור ביותר בנהג הערבי"

מונית מנופצת
שמשות המונית נופצו, הלילה. צילום: אתר חרדים | צילום: חרדים

גרטנר סיפר כי ניידות המשטרה עמדו רחוק ולא העיזו להיכנס לשכונה כדי לסייע לנהג האומלל. "התקשרתי למשטרה ולמד"א והתחננתי שישלחו ניידות", שיחזר עד הראייה. "כשנכנס האמבולנס, התפזרה קצת ההמולה והנהג הצליח לברוח. הלינץ' שראיתי אתמול חמור ביותר. מישהו צריך לעשות סטופ לטירוף הזה כי זה ייגמר באובדן חיי אדם".

"המשטרה אדישה ולא נכנסה לחלץ את נהג המונית שכמעט מת בלינץ'", הוסיף עד הראייה. "הוא פינה את עצמו לבית החולים ביקור חולים. הבן אדם התחנן על נפשו ולא עזבו אותו, אני פשוט מזועזע. אני מבקש סליחה מנהג המונית שלא היה לי אומץ לרדת לסייע לו, אדם חף מפשע שהותקף רק בגלל שהוא ערבי. לא מדובר באנשים נורמטיביים אלא בנערי שוליים אבל המשטרה צריכה לעצור את הדבר הזה".

כלי התקיפה: מכוש ואת חפירה

על פי החשד, הבחינו החרדים בנהג מונית ערבי שנכנס לשכונה. הם חסמו את דרכה של המונית, והקיפו אותה. לאחר חילופי דברים עם הנהג, שישב כשהוא מצונף בתוך רכבו, הביא אחד הנערים כלי עבודה, גרזן ומכוש, ויחד עם חבריו החלו החרדים להתקיף את הרכב.

מונית מנופצת
הכלים ששימשו לתקיפה. צילום: אתר חרדים | צילום: חרדים

רק לאחר דקות ארוכות הבין נהג המונית שחייו בסכנה, ועזב את המקום כשהוא מבוהל בנסיעה מהירה. דובר משטרת ירושלים, שמוליק בן-רובי, אישר את פרטי האירוע, וסיפר כי נהג המונית ניגש לתחנת המשטרה להתלונן, אך טרם נעצרו חשודים בפרשה.

"נהג המונית לא נפגע באירוע ואכן הגיע לתחנת המשטרה אך סרב להגיש תלונה וציין כי אין בכוונתו להגיש תלונה", סיפרו במשטרה. "הוא טען שנזרקו עליו אבנים אך ללא תלונה מצידו אין באפשרות המשטרה לחקור את האירוע".

במשטרה מעריכים כי הפגנות החרדים אמורות להימשך עוד מספר חודשים, "זה לא משהו שהולך להיגמר בזמן הקרוב. אין לדעת אם מדובר בחודשים הקרובים או לא אך המשטרה עוקבת בקפדנות ומקרוב אחר הפגנות החרדים ותיערך בהתאם".

הלילה: המהומות התחדשו

גם הלילה חודשו מהומות החרדים בירושלים: כ-200 מפגינים יצאו לרחובות הסמוכים לכיכר השבת, במחאה על דרישת המשטרה לבצע נתיחה לגופת החרדי שנרצח בעיר בתחילת השבוע ברחוב צפניה בשכונת מאה שערים.

המצב בעדה החרדית ממשיך להיות רגיש ונפיץ מאוד, על כך מעידים הפשקווילים שפורסמו היום בשכונה וכתובות גרפיטי שרוססו על כבישים ובתים באזור המהומות. "משטרת ישראל שווה לרוצחים" ו-"חרדי נדרס כאן על ידי המשטרה", הן רק חלק מהכתובות שרוססו. בעקבות המהומות, תנועת האוטובוסים במקום נעצרה.

מפגין חרדי נדרס ע"י נהג מונית

הנהג שדרס מפגין חרדי בסוף השבוע עדיין לא נתפס, אבל בעוד המשטרה ממשיכה לחפש אחריו, קיבלנו תיעוד לדריסה נוספת של מפגינים, שמתפתחת גם לקרב רימונים ונפצים, והכל - לעיני המצלמות.

האירוע החמור התרחש בליל יום ראשון בשכונת גאולה שבירושלים, במהלך הפגנות ועימותים בין החרדים למשטרה. החרדים ניסו למנוע את נתיחת גופת הגבר שנרצח אמש בדקירות סכין. במהלך ההפגנה ניתן לראות בבירור נהג מונית שעבר בסמוך למפגינים, ולפי עדי ראייה ניצל את ההזדמנות לפגוע במפגינים.