יערער? אולמרט (צילום: רויטרס)
אהוד אולמרט | צילום: רויטרס

ארבעה ימים בלבד לאחר שעזב את משרד ראש הממשלה, התבשר היום אהוד אולמרט על כתב אישום נוסף שיוגש נגדו - הפעם בפרשת מרכז ההשקעות. מדובר בכתב האישום השלישי שצפוי להיות מוגש נגד אולמרט. זאת לאחר שבפרקליטות כבר החליטו להעמידו לדין, בכפוף לשימוע, הן בפרשת ראשונטורס והן בפרשת טלנסקי.

היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז הודיע לאולמרט כי הוא שוקל להעמידו לדין פלילי בגין חשד למעשים פליליים שבוצעו על ידו, לכאורה, בעת שכיהן כשר התמ"ת. כתב האישום נגד אולמרט יוגש בכפוף לשימוע שייערך לו.

על פי החשד, אולמרט פעל לקידום עניינים של חברו עו"ד אורי מסר בין השנים 2003-2006. על פי החשד התערב אולמרט במתן מענקים לחברת סיליקט בדימונה, אותה ייצג עו"ד מסר. "ממכלול התנהגותו של אולמרט, בניגוד לדין ולנורמות ולכללים המחייבים שר ועובד ציבור, עולה לכאורה כדי עבירה של מרמה והפרת אמונים", אמרו במשרד המשפטים. 

"ניגוד עניינים חריף"

במשרד המשפטים טוענים כי נוכח הקשרים והאינטרסים המשותפים שבין עו"ד מסר לבין אולמרט, אשר כללו, בין השאר, שותפות לפעולות חשאיות שבניגוד לדין, היה אולמרט מצוי בתקופה הנדונה במחויבות עמוקה כלפי מקורבו. "למרות מערכת היחסים המורכבת", אומרים במשרד המשפטים, "לא מנע אולמרט את עצמו מטיפול בנושאים הקשורים ללקוחותיו, זאת כשהוא יודע שהוא מצוי בניגוד עניינים חריף".

העורך דין - אורי מסר (חדשות 2) (צילום: חדשות 2)
מערכת יחסים קרובה. עו"ד אורי מסר | צילום: חדשות 2

באחד הסעיפים המפרטים את החשדות נגד אולמרט עולה שוב הקשר בין השניים לבין טלנסקי. אולמרט, כך נטען, הפנה את מסר לטלנסקי לשם סיוע בפרעון חוב בסך של כ-1.7 מיליון שקלים בחשבון הבנק של העמותה שקידמה את בחירת אולמרט לראשות עיריית ירושלים. חוב שאולמרט ומסר היו ערבים לו אישית. 

מסר אכן פעל מול טלנסקי, שהעביר לו מחשבונותיו מאות אלפי דולרים לשם כיסוי החוב. כן פעל מסר מול הבנק לתשלום עיקר החוב ולמחיקת יתרתו. פעולה זו של כיסוי חוב הבחירות מכספים שהתקבלו כאמור מטלנסקי לא דווחה למבקר המדינה.

בסביבתו של אולמרט לא מתרגשים יותר מדי, לפחות כלפי חוץ, מההודעת. "גם סופו של תיק זה יהיה כסופן של פרשיות כרמיה ובנק לאומי, שנפתחו בקול תרועה וזיקוקים, והסתיימו בקול דממה דקה", אמר יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן. "הוא גאה בכל ההחלטות שקיבל לקידום התעשייה והתעסוקה בנגב וברחבי הארץ, והוא היה מקבל את אותן ההחלטות גם כיום".