פרסום ראשון:  אחרי שפרסמנו אמש לראשונה את הטענות של מנהל הניו מדיה של ראש הממשלה נתניהו, יונתן אוריך בפרשת הטרדת העד והחרמת הטלפונים בחקירה, הערב (שלישי) גם יועצו הבכיר של ראש הממשלה, עופר גולן, הגיש תלונה על התנהלות החוקרת שלו בפרשה - ומגלה שעיינה בהתכתבויות שלו עם בנו של ראש הממשלה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גולן טוען בתלונה שהוגשה באמצעות פרקליטו, עו"ד עמית חדד, שהחוקרת, שחקרה אותו באזהרה ביום חמישי האחרון, דרשה ממנו לפתוח את הטלפון הנייד שלו מבלי שאמרה לו שהוא זכאי לסרב לבקשה.

עוד טוען גולן שהבחין שהחוקרת מעיינת בתכתובת ווטסאפ ותכתובות נוספות בינו לבין יאיר נתניהו, שכלל אינן קשורה לפרשה הנחקרת ולחשד שנבדק נגדו על הטרדת עד. 

לדבריו של גולן, רק לאחר ששאל את החוקרת אם יש בידיה צו בית משפט שמאפשר עיון במכשיר הנייד שלו – היא חדלה לעשות זאת.

תלונתו של גולן הועברה ליועץ המשפטי לממשלה, שהעביר אותה למטה הארצי של המשטרה - שם בוחן אגף החקירות את הטענות.  

מהמשטרה נמסר בתגובה לפרסום כי "היו לחוקרת כל הסיבות לעיין בהתכתבות עם יאיר נתניהו‎". 

פגם אחד נמצא בהתנהלות החוקרת 

אמש פרסמנו לראשונה במהדורה המרכזית כי בעקבות תלונה שהעבירו יועצו של נתניהו יונתן אוריך ופרקליטתו ליועמ"ש, על השימוש שנעשה כביכול בטלפון הנייד שלו, נמצא פגם אחד בלבד בהתנהלות החוקרת. לגבי יתר הטענות של יועצו של נתניהו ועורכת דינו – לא נמצאו תימוכין והצדקות. גורמים בסביבת רה"מ טוענים שנאסר על אוריך וטופז לוק לעמוד בקשר ישיר עם ראש הממשלה.‎

הפגם שעלה בבדיקת המשטרה העלה שהחוקרת לא הודיעה ליונתן אוריך שהוא רשאי לסרב ולא החתימה אותו על הסכמתו לעשות זאת – כמתחייב. התברר שכל החקירה של אוריך תועדה ובדיקתה העלתה שאכן החוקרת נטלה את מכשיר הטלפון הנייד של אוריך במהלך החקירה ועמדה איתו ביציאה מחדר החקירות במשך 13 שניות ואז חזרה מיד אל תוך החדר. לגבי שאר הטענות לא נמצאו להן תימוכין והצדקות.

אוריך תקף את התנהלות חוקרי המשטרה 

אמש תקף יונתן אוריך את התנהלות חוקרי המשטרה, במכתב שתוכנו נחשף לראשונה במהדורה המרכזית. במכתב טען אוריך להצצה מצד החוקרת להודעות שלו שלא קשורות לפרשה. בעקבות הפרסום בחדשות 12, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פנה אמש למשטרה ודרש מהם תגובה.

לפי המכתב ששיגרה עורכת דינו של אוריך, חוקרת המשטרה תיעדה התכתבויות מהטלפון שלו - והעבירה אותן בקבוצה שעוסקת בדיונים על תיק 4000. פרקליטתו של אוריך, דובר הליכוד ומיועצי התקשורת הבכירים מהצוות של נתניהו, שלחה מכתב ליועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט - ובו שורה של טענות על התנהלות חוקרי המשטרה אתמול במהלך החקירה באזהרה של אוריך.

המכתב נשלח תחת הכותרת: "חדירה בלתי חוקית לטלפון הנייד של יונתן אוריך" עו"ד נועה מילשטיין, שמייצגת את אוריך, טענה בפנייה כי חוקרת המשטרה ביקשה מאוריך לפתוח את הטלפון הנייד ולעיין בהתכתבות בינו לבין עופר גולן, דובר משפחת נתניהו ומנהל קמפיין הליכוד. החוקרת, כך על פי הטענה, לא מציינת בפניו שיש לו זכות לסרב.

ההודעות הועברו בקבוצה בשם "השלמות תיק 4000"?

במכתב ציינה עורכת הדין כי החוקרת בדרגת פקד "דרשה ממנו לקבל את קוד הכניסה לטלפון שלו. בשלב מסוים ביקשה ממנו לפתוח את הטלפון הנייד ולתת לה לעניין בתכתובות בינו לבין מנהל הקמפיין".

המכתב של פרקליטתו של אוריך ליועמ"ש (עיבוד: החדשות 12)
המכתב של פרקליטתו של אוריך ליועמ"ש | עיבוד: החדשות 12

עוד מתחה עורכת הדין ביקורת על התנהלות המשטרה: "הגם שעורך דינו של שלמה פילבר הבהיר במסגרת ריאיון שעד המדינה מעולם לא שמע את הדברים בזמן אמת וממילא לא הוטרד על ידם, סבורה המשטרה שיש באירוע שהתקיים במסגרת קמפיין הבחירות משום הטרדת עד".

אוריך אפשר לחוקרת שעיינה בהתכתבות ולקחה את הנייד מחוץ לחדר החקירות. כשחזרה, אוריך הבחין - כך על פי פרקליטתו - שהחוקרת עיינה בהתכתבויות נוספות שאינן קשורות לפרשת ההטרדה.

הדברים הגיעו לשיאם כשלטענת אוריך היא הקלידה פרטים ומידע שהיא מוציאה מהמכשיר שלו לקבוצה של אפליקציית טלגרם שנקראת "השלמות לתיק 4000". אם הטענות נכונות, הן מעידות על כך שמידע מהטלפון של היועץ והדובר משמש גם לחקירת פרשות אחרות.

ראש הממשלה בינימין נתניהו  (צילום: החדשות 12)
ראש הממשלה נתניהו | צילום: החדשות 12

בתגובה לפרסום כתב נתניהו ברשתות החברתיות: "החרמת הטלפונים של יועציי הקרובים היא פיגוע בדמוקרטיה הישראלית ובזכות לפרטיות שעומדת לכל אזרח. אנו לא חיים במשטר אפל ואסור לנהוג כך. המטרה היא להלך אימים על סביבתי הקרובה ובדרך זו לשלול את יכולתי להגיב למבול ההדלפות הפליליות שנמשך נגדי ללא הפסקה. למה את זה לא חוקרים?".