כשמכונית הפרקליט התפוצצה בשבוע שעבר ברחוב דפנה בתל אביב, העבריין עמיר מולנר היה רחוק מכאן, במרוקו. יש שיאמרו שמדובר בעניין מקרי בלבד. "הוא יותר אלים מכולם, יותר חזק מכולם, מספר 1 בארץ. וגם הארגונים יודעים את זה. הוא מאוד מתון בתפיסה שלו ומאוד מחושב", אמר מ', לשעבר חייל במשפחת פשע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חובבי הקונספירציות בוודאי יזכרו שגם שמכוניתו של יעקב אלפרון התפוצצה, מולנר היה רחוק מכאן. וזה בדיוק העניין - הוא מרוחק, שונה ומסתורי. גם אחרי 26 שנים של פשע אנחנו פשוט לא יודעים עליו הרבה. "ההבדל הוא במראה המטעה שלו. זה בחור שאתה יכול לשבת לידו בפאב, לשתות איתו כוס בירה, לנהל איתו שיח מאוד נעים בלי לחשוב שיש בו משהו מאיים, שיש לו איזה עבר", העיד ד"ר מאיר כרמון, קרימונולוג באוניברסיטת בר אילן.

ולא רק המראה מטעה - מולנר גדל בשנות ה-70 בבניין בשדרות ירושלים ברמת גן. האב קצין משטרה, האם מזכירה בבית הספר. על פניו - שום סימן לקריירה פלילית ארוכת שנים. מי שהכיר אותו בזמנו תיאר ילד מאוד מנומס ומופנם. הוא היה בן של שוטר, אשכנזי עם עיניים כחולות. לא הטיפוס המקובל של עבריין בישראל.

אבל הסביבה בה גדל חלחלה והשפיעה - האחים הררי משכונת רמת עמידר היו אז מודל לחיקוי. הם שלטו על שוק הכבלים הפיראטיים באזור ומולנר הפך לחייל בארגון - גובה חובות עם שאיפות. כשהיה בן 16 התחבר לאחים הררי וגבה כספים ממשפחות לאחר שהפחיד אותן. "זה מצא חן בעיניו ואז הוא התחיל להסתבך בדברים קטנים - גניבה פה, תקיפה שם", נאמר עליו.  

כשהרמטכ"ל מעניק צל"ש לבכיר העבריינים 

אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
מכיר את כללי המשחק. מולנר | צילום: חדשות 2

הוא התגייס לצבא, ושימש כטבח ביחידה עורפית. אבל הדרייב שלו עשה את שלו - ואחרי חצי שנה ביצע מסלול טירונות בגולני. סמל מולנר סיים מסלול לוחמים והפך למפקד כיתה. בפברואר 93', קבוצת תלמידים פלסטיניים מכפר בשומרון החלו ליידות אבנים. מולנר וחייל נוסף מהמחלקה ירו לעברם - אחד הנערים נהרג ולגזרה הוקפץ קצין בכיר.

בוגי יעלון, היום שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר ששימש אז בתפקיד בכיר באוגדה, שיבח את מולנר במיוחד על הפעולה המאוד נחרצת שלו. למעשה, אפשר לומר שבכיר העבריינים קיבל אז צל"ש משר הביטחון. מולנר רכש בצבא המון ידע בנשק והכרת חומרי חבלה. "אם אדם כזה נופל ליידים של משפחת פשע כמו אלפרון - זה נכס אדיר", סיפר ד"ר כרמון.

מולנר השתחרר בדיוק כשה"מלחמה" החלה - כנופיית רמת עמידר נגד כנופיית פרדס כץ - משפחת חדיף נגד משפחת הררי. במשך 5 שנים תמימות הרגו אלו באלו - ירי, מטענים, פצועים ואפילו ילד שנרצח. השיא היה בחיסול בסגנון המוסד של הרב שמעון חדיף על ידי החדרת מטען למשענת רכבו. מולנר נחשד במעשה,  אבל שוחרר באין ראיות. "הוא לא אלים ברחוב. זה לא הסגנון שלו. הוא לא כמו אברג'ל או האלפרונים. הוא מכיר את כללי המשחק. בתוך תוכו הוא מפלצת ואם הוא מסמן מישהו - הוא ימות", סיפר מ'. 

"מולנר עוצר את כל מי שעומד בדרכו"

הסתכסך עם מולנר - וחוסל. אלפרון (צילום: חדשות2)
הסתכסך עם מולנר - וחוסל. אלפרון | צילום: חדשות2

עד סוף שנות התשעים, מולנר הסתבך לא פעם. הוא נעצר ונכלא בעיקר בשל עבירות קלות יחסית כמו סחיטה או תקיפה. הוא צבר יוקרה ומעמד בעולם התחתון - אבל אז מישהו עמד ברכו. העבריין ניסים ימין הפך לעד מדינה - וסיפר למשטרה איך מולנר תכנן בעצמו את רצח הרב חדיף. מולנר נמלט לדרום אפריקה ואחר כך למקסיקו, שם שהה 5 שנים.

הוא רצה לחזור לארץ אבל לא יכול היה - כי עדיין היה מי שיכול לדבר ולהעיד נגדו. ניסיון חיסול של ימין לא עלה יפה, לאחר שמכונית תופת התפוצצה והוא הפך לנכה "בלבד". הוא עדיין יכול היה לדבר נגדו. עד שיום בהיר הגיעו שני אנשים לביתו של ימין בחולון, טיפסו על סולם, ירו בו ורצחו אותו לעיני אשתו וילדיו.

ואז מולנר חזר ארצה - כי לא היה מי שיעיד נגדו. מולנר הקים ארגון משלו, השתלט על קווי חלוקה של ירקות, היה מעורב בעסקאות נדל"ן מפוקפקות במזרח אירופה, הלווה בריבית - ושמו נקשר גם בייבוא של סמים לישראל. "הוא חזר לארץ ועשה סולחות. היה מספיק חכם לעשות סולחות. הוא עשה סולחה עם יוסי הררי, וגם עם משפחת חדיף", סיפר ד"ר כרמון.

הסתכסך עם יעקב אלפרון - שחוסל שנתיים לאחר מכן 

זירת פיצוץ רכב הפרקליט (צילום: ראהד איברהים, חדשות 2)
זירת הפיצוץ ברכב הפרקליט, בחודש שעבר | צילום: ראהד איברהים, חדשות 2

ה'סולחה' עם יעקב אלפרון נערכה במתכוון במקום ציבורי בניסיון להרגיע את שני הצדדים ללא הצלחה מרובה. מולנר החל להכות את אלפרון אחרי שתי דקות בלבד בהן שוחחו. בנו דרור, שצפה במתרחש, חתך את עמיר בפניו - וכל המעורבים נמלטו מהמקום. מדובר היה בהשפלה שאין כדוגמתה עבור מולנר, שנמלט מהמקום שותת דם. רק שנתיים חלפו מאז - ויעקב אלפרון נרצח מפיצוץ מטען תחת מכוניתו. עד היום איש לא נעצר במעורבות לחיסול. ומולנר? הוא שהה אז בארה"ב.

גם השבוע, בני משפחת אלפרון מדברים על מולנר בזהירות רבה. כך נשמע זלמן אלפרון בשיחה שקיימנו עמו: "זה לא זמן טוב לדבר בטלוויזיה. אנחנו לא חברים עם מולנר, אבל יש אליו כבוד". היום, בגיל 41, מולנר מוגדר במודיעין המשטרתי כראש ארגון פשע. גם בקרב חבריו למקצוע, ההיררכיה ברורה. "אף אחד לא פותח איתו חזית. הוא ניסה להשתלט על שטח בקריית אונו, דומרני ניסה להניח שם רגל - וחזר בו", הבהיר מ'. "ארגונו של מולנר העסיק אותנו די הרבה. היו מספר מעצרים. כדי להילחם בארגון צריך לקלף אותו", אמר ח"כ דוד צור, לשעבר מפקד מחוז תל אביב.

המשטרה, שלא הצליחה להרשיע את מולנר בעבירות חמורות, החליטה לעצור אותו על כל עבירה אפשרית - רק כדי להרחיק אותו מהרחובות. מבט חטוף של מולנר על כנופיית עבריינים שהטמינה נשק עם משתיק קול הספיקה למשטרה לעצור אותו. "עורך דינו אמר לו שסימנו אותו ושמהתיק הזה הוא לא ייצא. אין צדק. בתיק הזה, צדק זה רק כוכב", סיפר מ'.

בחודש שעבר הלחץ נמשך, המשטרה פשטה על ביתו של מולנר בבניין ברמת גן. הוא סירב לפתוח, עד שלבסוף שברו השוטרים את הדלת באמצעות פטיש. גם כאן זה הסתיים בכתב אישום בגין הכשלת שוטר. שלושה שבועות אחר כך, התפוצץ רכבו של פרקליט במחוז ת"א - זה שאחראי על תיקי ארגון הפשיעה של מולנר.

בינתיים, הלחץ המשטרתי עושה את שלו. מיכאל מור מתחבא בדרום אפריקה, דומרני - עד שנעצר - היה מרוקו, גם מולנר בחו"ל. ואולי טוב שכך - הרי כאן יש לנו מספיק מלחמות.