יועמד לדין. שאול מזרחי, ארכיון
יועמד לדין. שאול מזרחי , ארכיון | צילום: חדשות 2

הפרקליטות הודיעה לראש החברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי שאול מזרחי על כוונתה להגיש נגדו כתב אישום, בכפוף לשימוע, בגין לקיחת שוחד - בתום חקירה שנמשכה ארבע שנים. כך מפורסם כאן היום (ה') לראשונה. בנוסף הודיעו בפרקליטות מיסוי וכלכלה לשני חשודים נוספים על כוונה דומה. הראשון חיים אבירם, ששימש כיועץ עצמאי של החברה, ורולאן חדד, מעצב פנים ואדריכל שסיפק למזרחי שירותי עיצוב פנים ותכנון בדירות בבעלותו ובבעלות בנותיו, חינם אין כסף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החקירה הפלילית נגד מזרחי החלה כבר ב-2009 על עבירות שביצע לכאורה במסגרת תפקידו בשלטון המקומי, בו הוא מכהן מאז 1998. בתום חקירה סמויה נעצר מזרחי, לאחר שלפי החשד קידם עניינים של קבלנים, בעלי עסקים ונותני שירותים תמורת שוחד. הוא שוחרר ממעצרו כעבור 12 יום והתיק עבר לבחינתה של פרקליטות מיסוי וכלכלה במחוז תל אביב.

ממכתב השימוע שנשלח למזרחי עולה כי הוא קיבל מהאדריכל רולאן חדד שירותי עיצוב פנים ותכנון בדירות בבעלותו ובבעלות בנותיו בחינם. בתמורה התערב מזרחי לטובת חדד על מנת שיזכה בעבודות תכנון בשדרות, צפת ומודיעין. בכך קיבל לכאורה שוחד בעד פעולה הקשורה בתפקידו.

הפעיל לחץ לקבלת דמי תיווך

בפרשיה נוספת בתיק מעורבת חברת "כפרית - חברה לבניין והשקעות בע"מ", שמתמודדת תדיר במכרזי החברה למשק וכלכלה. ממכתב השימוע עולה כי מזרחי ניצל את תפקידו על מנת להפעיל לחץ על מישל זאהר, הבעלים של "כפרית", לשלם לו דמי תיווך בסך 150 אלף שקלים בגין עסקה לביצוע עבודות בגינאה המשוונית שבאפריקה - וזאת לאחר שמזרחי המליץ על "כפרית" בפני נציגה של המתווכת בין המדינה האפריקנית לקבלנים בישראל.

באוקטובר 2010 המליצה היחידה הארצית לחקירות הונאה לפרקליטות להגיש כתב אישום נגדו בעבירה של מרמה והפרת אמונים - אך עד עתה לא התקבלה החלטה.

למרות החקירה: כהונתו הוארכה

יו"ר החברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי הוא חבר ליכוד לשעבר. בין השנים 1998 ל-2003 עמד בראש המועצה המקומית גבעת זאב. לפני עשר שנים הוא הפך ליו"ר פעיל של החברה וקיבל שכר של יושב ראש חברה ממשלתית.

למרות החקירה החליטו ראש עיריית בית שאן, ז'קי לוי, נציג השלטון המקומי, ויו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש מועצת רמת נגב, שמואל ריפמן, המייצגים את בעלי המניות בחברה להאריך את כהונתו. ביולי האחרון הוא נכנס לקדנציה שלישית של חמש שנים אחרי שכיהן כבר 13 שנים בתפקידו.