"אני צופה עליה מדאיגה בסכסוכים האלימים בין ארגוני הפשיעה" - כך אומר היום מפכ"ל המשטרה רב-ניצב דודי כהן, במושב מיוחד בנושא "המלחמה מבית - אלימות וביטחון אישי", בכנס הרצליה. את הכנס כולו אנו מעבירים כאן באתר האינטרנט של חדשות 2. "האלימות בחברה הישראלית מדאיגה וסגרירית", אמר המפכ"ל.

בדבריו, התייחס המפכ"ל לשלל הנושאים המעסיקים את המשטרה בימים אלה. "המענה המתחייב למצב הוא מלחמה רב-מערכתית חסרת פשרות, יצירתית ונועזת", אמר כהן והדגיש כי במשטרה כבר רואים תוצאות בשטח: "הארגונים חיים בפחד. ראשיהם לא מסתובבים כטווסים". לדבריו, "המאזן השתנה, וראשי הארגונים הם אלו שחיים וימשיכו לחיות בסתר".

על השחיתות הציבורית: "לא רודפים את נציגי הציבור"

"אני רוצה להבהיר להבהיר שאנו לא מצויים בגל של אלימות ועל סמך נתונים מחקריים, לא ניתן לתאר את החברה הישראלית כחברה אלימה", אומר המפכ"ל. "אבל המציאות היא מדאיגה וסגרירית. האלימות בחברה, על מאפייניה השונים, מהווה את אחד הנושאים המטרידים ביותר את הציבור. האלימות משליכה במישרין על תחושת הבטחון שאיתה מסתובב כל אזרח במדינה".

למרות התחושה הקשה בעקבות צבר האירועים שאירעו בשנה האחרונה עדיין חשוב לדעת ששיעור מקרי הרצח בישראל מצוי במגמה יציבה לאורך השנים והוא נמוך יחסית למדינות אחרות. המשטרה פועלת בנושא האלימות לאורך כל השנה ובאופן אינטנסיבי, תחנות המשטרה נמדדות ביחס לאכיפת עברות אלימות ונקבעו יעדים עם רף גבוה בהקשר זה".

המפכ"ל התייחס גם לשחיתות הציבורית. "אין כאן רדיפה, אנחנו לא פועלים באופן יזום כנגד נציגי ציבור", הדגיש. "מדובר במקרים שהובאו לשולחננו ועברו בדיקה ובחינה דקדקנים בטרם התחלנו במסע הארוך לחקר האמת".

לדבריו, "השחיתות הציבורית מדרדרת את נורמת הציות לחוק ומהווה סכנה לדמוקרטיה, לכן אנו רואים בה איום פשיעה אסטרטגי".