בית המשפט השלום בראשון לציון התיר הבוקר (ה') לפרסום פרשה חמורה שנחקרת בחודשים האחרונים ביחידה המרכזית של משטרת מחוז מרכז. במוקד הפרשה עומד איום ברצח שנשלח לשופט בית המשפט המחוזי בלוד. אמש עצרה המשטרה חשוד במעשה, תושב השרון בשנות ה-30 לחייו. על פי החשד, הוא תכנן לפגוע בעשרות בני אדם נוספים, בהם ראשי ערים וקציני משטרה. השופט אילן בן-דור האריך את מעצרו בשמונה ימים ואמר כי "קיים חשד סביר מהרף הגבוה שקושר את העצור לחשדות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הפרשה החלה לפני מספר חודשים, אז קיבל השופט מעטפה ללשכתו ובתוכה מספר קליעים ומכתב עם הכיתוב: "יומך יגיע, אני ארצח אותך". בלשכת השופט מיהרו להגיש תלונה במשטרה. מכתב זהה נשלח גם לקצין בשירות בתי הסוהר. 

תחילה חשבו במשטרה כי מדובר במעשה קונדס, אך עד מהרה הגיעו למסקנה כי מאחורי המכתב עומד איום ממשי. עקב כך החליט מפקד מחוז המרכז ניצב ברונו שטיין, להטיל את החקירה על היחידה המרכזית. במקביל הוצא צו איסור פרסום גורף על הפרשה. בחקירתו שמר האיש על זכות השתיקה, אך חומר החקירה קושר אותו לאירועים.

מהדיון בבית המשפט עולה כי האיש ביצע לכאורה את המעשים מספר פעמים, חלקם התרחשו כבר בשנת 1997. המשטרה מעריכה כי מדובר בלפחות שבעה או שמונה מכתבים דומים שנשלחו לגורמים נוספים. יחד עם זאת, יש לציין כי החשוד היה נתון באשפוז פסיכיאטרי בבית החולים שער מנשה מאז שנת 2013.

נציג המשטרה אמר בדיון כי "כל מי שמעצבן אותו זוכה למסכת איומים". עוד ציין כי "קיים חוט מקשר בין כל האישים המאוימים לבין חייו של החשוד". עו"ד חגית יהלומי מהסניגוריה הציבורית טענה לעומת זאת כי "מדובר באדם חולה, שחשוד בעבירות שלדעתנו כבר התיישנו. ביקשנו מבית המשפט להגביל את המעצר, ולשמחתנו הוא נעתר לבקשתנו".

חיפושים בכל רחבי הארץ 

"בתי עזרה לי להגיע להחלטה" (צילום: חדשות 2)
הורה על החקירה ועמד בפני איום. ניצב ברונ | צילום: חדשות 2

חקירת המשטרה, בפיקודו של ניצב משנה יגאל בן-שלום, התמקדה תחילה בניסיון לשרטט פרופיל של חשוד פוטנציאלי. בהמשך סרקה המשטרה ברחבי הארץ בחיפושים אחר מאוימים נוספים. להפתעתם גילו השוטרים עשרות בני אדם שקיבלו מכתבי איום זהים. במקביל עברו החוקרים על מאות תיקים בהם דן השופט, שעסק הן בתיקים פליליים והן בתיקים אזרחיים.

בתום חקירה ארוכה הצליחו חוקרי המשטרה לצמצם את מספר החשודים הפוטנציאליים לעשרה בלבד, ומרגע זה יצא המבצע לדרך והחשודים הושמו תחת מעקב סמוי. בעקבות המעקב הצליחו השוטרים לצמצם את רשימת החשודים לשלושה בלבד ולבסוף הגיעו אל החשוד שנעצר.

בדיקה העלתה כי החשוד מוכר לאנשי היחידה המרכזית וכי נחקר בעבר על ידי מפקד היחידה, נצ"מ בן שלום. לפני מספר שנים עמד החשוד למשפט בחשד כי הטמין מטען חבלה בפתח ביתה של שכנתו, עמה היה מסוכסך. למרבה המזל, מטען החבלה התפוצץ כשהשכנה לא הייתה בביתה. באירוע לא היו נפגעים, אך נזק רב נגרם לבית.

עשרות מכתבי איום 

בנה של פיירברג נעצר בפרשה (צילום: משה שי, פלאש 90)
על הכוונת? מרים פיירברג | צילום: משה שי, פלאש 90

בשלב זה הוחלט במשטרה לפשוט על ביתו של החשוד. בביתו התגלו רשימות ובהן שמותיהם של עשרות אישים, בהם ראשי ערים, קציני משטרה, אנשי שב"ס ועורכי דין. במשטרה אומרים כי כמעט כל מי שבא במגע עם החשוד - סומן. במסגרת הכנותיו איתר החשוד את כתובותיהם של מי שסומנו כיעדים והכין לכל אחד מהם מכתב ובו קליעים ואיום ברצח. ברשימתו של החשוד הופיע גם שמו של נצ"מ בן שלום, המפקד על החקירה נגדו.

עוד עלה מהחקירה כי שופט בית המשפט המחוזי בלוד הוא השופט שדן בתיק שבו הואשם החשוד בהנחת מטען חבלה מחוץ לבית שכנתו. השופט שלח אותו בזמנו למעצר עד תום ההליכים. קצין השב"ס, שקיבל גם הוא איום, היה מופקד עליו בזמן שהותו בכלא. במקביל נמצאו מכתבי איום נוספים שיועדו לראשת העיר נתניה מרים פיירברג ולמפקד משטרת מחוז מרכז, ניצב ברונו שטיין.

אמש, לאחר שנאספו כל הממצאים, הוחלט לעצור את החשוד. במשטרה יבקשו להאריך את מעצרו את תום ההליכים. עוד נמסר כי בשלב זה חקירת המשטרה נמשכת. פרקליטתו של החשוד, עו"ד חגית יהלומי מהסנגוריה הציבורית, מסרה בשמו: "בשלב הזה מוקדם להתמודד עם ההאשמות החמורות . כשניחשף לחומר הראיות נגיב בהתאם".