נתניהו ומילצ'ן, ארכיון | צילום: החדשות

תיק 1000: ראש הממשלה ניסה לסייע למקורבו איש העסקים ארנון מילצ'ן לרכוש את זכיינית ערוץ 2 "רשת" כדי להשתלב בתפקיד מפתח בשוק התקשורת הישראלי – כך פרסם הבוקר (רביעי) עיתונאי "הארץ" גידי וייץ. לפי הפרסום, המהלך נרקם בעידודו של נתניהו בזמן שהיה שר התקשורת לאחר שמילצ'ן מכר את רוב מניותיו בערוץ 10 לאיל ההון לן בלווטניק.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הרעיון המרכזי שעמד בבסיס המהלך היה לסייע למילצ'ן להפוך לאחד מבעלי זכיינית ערוץ 2 "רשת" שהשלב הבא אמור היה להיות מיזוג עם "קשת", הזכיינית המתחרה.

אדם המעורה בפרטי הנושא אמר ל"הארץ" כי מילצ'ן נזקק לשר התקשורת ולמנכ"ל המשרד משום שכדי למזג את שתי הזכייניות היה צורך בשינויים רגולטוריים. לדברי מקור אחר, נגנזה התוכנית בסופו של דבר בשל התנגדותו של איש העסקים מוזי ורטהיים ז"ל, מבעלי "קשת", למיזוג הזכייניות.

כדי להוציא את המהלך לפועל התקיימו מספר פגישות בהרכבים משתנים בהן השתתפו בין היתר מילצ'ן ונתניהו עצמם, מנהל עסקיו של מילצ'ן בישראל זאב פלדמן ושלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת החשוד שפעל במרמה לקידום ענייניה של בזק והורחק מהמשרד.

לן בלווטניק, ארכיון
לן בלווטניק, ארכיון | צילום:

השבוע פורסם במהדורה המרכזית כי גורמים במערכת אכיפת החוק מעריכים שהעדות של המיליארדר לן בלווטניק, כאמור מבעלי ערוץ 10, מחזקת "במידה משמעותית" את החשד נגד נתניהו לקבלת שוחד בתיק 1000. מהעדות, שנגבתה מחו"ל, עולה מסלול השוחד האפשרי - התמורה שסיפק נתניהו, על פי החשד, לאיש העסקים ארנון מילצ'ן.

בלווטניק קנה את ערוץ 10 במחיר של יותר מכפול מזה שהציע איש הפרסום אילן שילוח: בלווטניק אישר בעדותו, על פי הידוע לחדשות 2, כי רכישת הערוץ נעשתה רק לאחר שנתניהו פנה אליו וביקש ממנו להגיש את ההצעה - וגם שלח אליו את ארי הרו, אז ראש הסגל של נתניהו והיום עד מדינה בפרשה.

החקירה נכנסת ל"פסק זמן"

לאחר התערבות נתניהו יצאה לפועל העסקה של בלווטניק, וכתוצאה ממנה מילצ'ן קיבל מיליוני שקלים: מדובר בסכום שלא היה מקבל אם הייתה מתקבלת הצעתו של שילוח, על פיה הכסף היה אמור להגיע במלואו לערוץ 10 ולא לבעלי מניות כמו מילצ'ן. זו, על פי החשד, התמורה שנתניהו נתן למילצ'ן בתמורה למתנות שסיפק לו ולרעייתו במשך שנים.

רוני אלשיך, ארכיון
"לא ממסמסים". אלשיך | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

לפני כשלושה שבועות ערכו חוקרי היחידה הארצית חיקור דין בלונדון לבלווטניק, המיליארדר האוליגרך ומקורבו של ראש הממשלה נתניהו: בלווטניק הוא איש עסקים המתגורר באנגליה ורוסיה, והוא בין היתר מבעלי ערוץ הספורט וערוץ 10. 

"הופכים כל אבן"

בתוך כך, חקירת תיק 1000, תיק 2000 ותיק 3000 נכנסה לסוג של "פסק זמן, עד אחרי החגים": בשלב זה החוקרים צריכים לנתח את ממצאי החקירה ולגבש כיווני חקירה עתידיים מיד לאחר החגים. מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך התייחס להתקדמות בחקירות נגד ראש הממשלה ואמר בהרמת כוסית עם כתבים בתחילת השבוע כי השנה הקרובה תהיה מורכבת בכל הנוגע לחקירות בתיקים 1000 ו-2000.

_OBJ

מטעם ראש הממשלה נמסר בתגובה: "מיחזור טענות מופרכות על ידכם שוב ושוב, והפעם דווקא בעיתוי סמוך לנאום ראש הממשלה באו"ם ולפגישותיו המדיניות עם נשיא ארה"ב ונשיא מצרים, אינו הופך ידיעה שקרית לאמת. בניגוד לנטען על ידכם, ראש הממשלה פעל במשך שנים בכל כוחו כדי לסגור את ערוץ 10, מה שהיה הופך את מניותיו של מילצ'ן לשוות לאפס. הסיבה היחידה שערוץ 10 לא נסגר היתה התנגדות היועץ המשפטי לממשלה הקודם יהודה ויינשטיין וגורמי הרגולציה".

עוד נמסר כי "ראש הממשלה נתניהו לא פעל בשום שלב מתוך עניין כלשהו להיטיב עם מר מילצ'ן, ולא כדי להיטיב עם אף אדם אחר, וממילא גם לא פנה לאיש כדי להיטיב עם מאן דהוא. כל פעולותיו של ראש הממשלה, ללא יוצא מן הכלל, נעשו אך ורק משיקולים ממלכתיים. כך, למשל, ראש הממשלה סבר כי יש לגוון ולרבד את התקשורת בישראל ולשם כך פנה למשקיעים פוטנציאליים רבים להשקיע בתקשורת בישראל, וביניהם מר בלווטניק. כל הפעולות נועדו להבראת שוק התקשורת בישראל ולהגדלת האיזון וגיוון הדעות בתקשורת, ולא למען טובתו של איש".