בניהו והרפז, ארכיון
בניהו והרפז, ארכיון | צילום: חדשות 2

מה הוביל למעצרם של דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו וראש לשכת הרמטכ"ל ארז וינר? החוקרים בפרשת הרפז מתבססים בעיקר על 60 אלף שיחות מוקלטות שהעבירה המשטרה הצבאית החוקרת לידיה של משטרת ישראל. רק מקצת מהחומרים הוצגו עד כה לנחקרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חקירת המשטרה, כפי שמסתמן, תהיה ממושכת וההערכה היא שתיקח שבועות ארוכים - אם לא יותר מזה. חקירתו של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי תהיה רק בשלב מאוחר יותר, ועד אז ייתכן כי חוקרי המשטרה יבקשו לערוך עימותים בין הנחקרים שכבר נעצרו.

לאחר ששהו במהלך הלילה בכלא הדרים שבשרון, הערב יובאו בניהו ווינר לבית משפט השלום בראשון לציון להארכת מעצרם - אלא אם כן תחליט המשטרה לשחרר אותם. בניהו ווינר חשודים בהשמדת ראיות ובשיבוש הליכי חקירה. בחיפוש שנערך אתמול נמצא מחשב צה"לי בביתו של בניהו, ומווינר הוחרמו חומרים מסווגים.

אשכנזי: "בניהו ווינר קצינים ומעולים"

הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי התייחס אמש למעצרם של וינר ובניהו: "אינני מצוי בפרטי החקירה, אבל ידוע לי היטב כי בניהו ווינר מילאו את תפקידיהם כקצינים מעולים, ישרים ושומרי חוק לכן אני משוכנע כי החקירה הזאת תסתיים בלא כלום".

אולם במשטרה המחזיקה בעדויות רבות סבורים אחרת. "אין צל צלו של ספק שהתגבשו ראיות מהותיות ומשמעותיות לביצוע העבירות", אמר במהלך דיון הארכת המעצר נציג המשטרה, רב פקד דובי שרצר. "אנחנו יכולים לומר ברמת ודאות מוחלטת שהחשודים פעלו לשיבוש החקירה ולהשמדת ראיות בצורה אקטיבית ויזומה. החומרים שנתפסו היום בביתם של החשודים ונמצאים כאן בארגזים נוגעים לשלומו של הציבור".

בניהו ביקש להגן על עצמו אל מול הטענות ואמר לשופט בדיון: "אני ניצב בפניך, אדם בן 54, שמתקשה לשמוע שהוא סכנה לביטחון הציבור. למעלה משני עשורים נמצאתי ראוי על ידי ראשי המדינה לשרת בתפקידים רגישים ביותר. את רוב שנות חיי הבוגרים הקדשתי לביטחון הציבור ואני עומד כאן כחלק מפרשה שהייתי מעורב בה בעל כורחי, כשנקלעתי בתפקידי כדובר צה"ל למטווח הידוע בין שר הביטחון לרמטכ"ל".

דובר צה"ל לשעבר המשיך וציין: "אני אדם שומר חוק ומעולם לא הייתי במצב כזה, ואני מצר על הפרסומים בגין החשדות, שפוגעים בי, במשפחתי ובפרנסתי. אני שמח על החקירה הזו, למרות שהיא נעשית על חצי המגרש, לאחר שכל החומרים בצד השני נעלמו".