כשבוע אחרי הרצח המזעזע של פיליפ גלר בן ה-16 מבאר-שבע פורסמה לראשונה הבוקר בעיתון "מעריב" עדותו של הנער החשוד במעשה. במילים קשות הוא גולל את אירועי אותו הערב שהחלו במסיבה שערך לחבריו לכ-20 מחבריו בבית אמו, ובהם גם חברו הטוב - שלא ידע שיקפח את חייו בתוך שעות ספורות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשך שעות בילו הצעירים יחדיו, כשבשעות הקטנות של הלילה ואחרי כמות לא מבוטלת של וויסקי, וודקה ושאר מיני משקאות משכרים שגמעו - פרצה בין החשוד שהיה בגילופין לבין גלר מריבה קולנית שהסתיימה בטרגדיה.

העימות קיבל, לפי עדותו של החשוד, אופי אלים אחרי שגלר דחף וקילל אותו. מאוחר יותר הוא יצא לחצר הבית וחזר כשבידיו אבן גדולה שאותה הטיח בראשו של החשוד.

הניף סכין "כדי להרתיע"

אין תמונה
החברים זוכרים את פיליפ. חלקם הפקירו אותו

אחרי המהלומה שספג, לטענת החשוד, ביקש האחרון מגלר להסתלק מביתו. אחרי שהאחרון לא שעה לדרישותיו, פנה החשוד למטבח הבית וחזר ממנו כשבידיו סכין קטנה. בעדותו סיפר כי היא נופף בה לעבר גלר כדי להדגיש את המסר שלפיו עליו לעזוב את המקום בהקדם האפשרי.

בעדות המחיש הצעיר החשוד כי למרות כל זאת, התעקש גלר להישאר במקום - מה שככל הנראה חרץ את גורלו. החשוד הצטייד בסכין גדולה יותר מזו שהחזיק בה תחילה, אך גלר כבר עזב את המקום והחל לצעוד לכיוון ביתו בגינה ציבורית. לפתע, הסתער עליו החשוד, ונעץ בבטנו פעם אחת את להב הסכין - ואז נמלט.

תוך זמן קצר החל גלר לאבד כמות גדולה של דם, בזמן שחבריו המשיכו לבלות שיכורים באותה המסיבה. כעבור זמן מה, הובהל הצעיר לבית החולים "סורוקה" שבעיר - אך אחרי בדיקת מצבו שם, הבינו בצוות הרפואי כי כשהגיע היה כבר מאוחר מדי. כעבור מאבק קצר וכושל על חייו, נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.

"את הסכין החבאתי ליד הבית"

גלר ז
פיליפ גלר יחד עם החשוד ברצח, הימני שבחבו | צילום: חדשות 2

ב' נעצר זמן לא רב אחרי האירוע, כשבדרך הספיק להחביא את הסכין שהייתה מגואלת בדמו של גלר והלך לישון. בחקירתו הראשונית, שחלקים ממנה מובאים כעת, הוא סיפר את האירועים המחרידים של אותו הלילה שהסתיימו במותו האכזרי של חברו הטוב - עוד מגיל תשע.

בעדותו הראשונית במשטרה, מיד אחרי הרצח, תיאר החשוד את מאורעות הלילה מנקודת מבטו. "ישבנו בגינה, פיליפ התחיל לזרוק מילים לכיוון שלי, דחף קצת, קילל. אולי בגלל ששתה יותר מדי, לא יודע. אמרתי לו להפסיק, אבל הוא המשיך והתחיל לדחוף אותי. הוא קם, לקח סלע מהגינה ונתן לי בראש. ככה סתם. ירד לי דם. הרבה דם".

על האירוע הקטלני שהתרחש מחוץ לבית סיפר החשוד: "יצאתי לגינה וביקשתי ממנו לצאת מהבית. היו חברים שאמרו לי להירגע, אבל פיליפ ניסה שוב לתקוף אותי אז הלכתי לכיוון שלו ודקרתי אותו בצד. לא התכוונתי לרצוח אותו או לגרום לו למשהו רע. רק להזהיר, להרתיע, וזהו".

נכנס למיטה וחשב: "דפקתי לעצמי את החיים"

הוא תיאר את המחזה שנגלה לעיניו בקור רוח ואמר: "הוא צעק ונפל על הרצפה. ירד המון דם. הייתי בלחץ. חשבתי שלא יקרה לו כלום. לקחתי את הסכין וברחתי לכיוון הבית של אבא שלי, שגר לא רחוק משם. את הסכין החבאתי ליד הבית והייתי לחוץ מאוד. בהלם".

כל אלה לא הפריעו לו לפנות למיטתו, כאילו כלום לא קרה. "ידעתי שעשיתי טעות גדולה אבל לא הייתה לי ברירה. רציתי להגן על עצמי וכל הזמן אמרתי לעצמי: 'לא יכול להיות שזה קרה. מה עשיתי, איזה מטומטם אני, עכשיו אני הולך לאכול אותה כל החיים". החשוד לא טרח לעדכן את אביו אף לא בפרט אחד מאירועי הלילה הקשים, ופנה לחדרו.

בעדות אמר על כך כי "לא התכוונתי לברוח ולהשאיר אותו ליד הגינה. נלחצתי. הייתי בפאניקה. לא הבנתי מה עשיתי. חשבתי שאולי החברים שהיו שם יעזרו לו ולא יקרה כלום. לא חשבתי שהוא ימות".

החברים העדיפו לברוח, רק שניים סייעו - והתמהמהו

אבל ההסתמכות על החברים הייתה שגויה. רבים מהנערים שהיו בזירה נמלטו מהמקום מחשש שייעצרו על ידי המשטרה, אף שלא הם היו מי שביצעו את המעשה. שניים מהם - שתועדו במצלמות האבטחה - תיארו תמונה שונה.

בסרטון הם נראים מנסים לסייע לגלר הפצוע ומשוחחים עמו, אך איש מהם לא טרח להזעיק למקום את מד"א או את המשטרה. אחד מהם הסביר בחקירתו כי "הבאנו מגבת כדי לעצור את הדם. לא הבנו שזה כל כך חמור, ולכן לא הזמנו מיד אומבולנס או משטרה כי חשבנו שהוא יתגבר".

למרות זאת, הוא לא הסתיר כי ברגעיו האחרונים - התחנן גלר להזעיק עזרה מקצועית. "תזמינו אמבולנס, יורד לי דם. אני לא רוצה להירדם. דקרו אותי", מלמל גלר בכוחותיו האחרונים - לפי עדות הנער. זמן קצר אחר כך הוא איבד את הכרתו, ורק אז החליטו השניים להזעיק את מד"א.

התנהגותם של משתתפי המסיבה האחרים, פרט לחשוד ברצח, צפויה לעלות גם להם ביוקר. נגד הנערים שהפקירו את גלר למוות יוגש כתב אישום בגין הפקרתו ואי מניעת פשע. אחד החוקרים סיפר בזעזוע: "כשצפינו בסרטון וראינו את הנערים הולכים וחוזרים לנער המדמם ולא עושים כלום, היינו בהלם. למה הם לא הזעיקו עזרה כדי להציל את חייו?"