במשך כמעט שלוש שעות היו כמה מחסידי גור נצורים במתחם "בתי ורשה" בשכונת מאה שערים בירושלים. חברי פלג אחר, הסיקריקים, יידו אבנים לעבר בתיהם, התיזו גז מדמיע וניסו לפרוץ פנימה כדי לעשות באנשי גור שפטים.

עשרות פעמים הם התקשרו למשטרה - אך ללא הועיל. באחת השיחות עם מוקד 100 שתועדו, נשמע מצדו השני של הקו מוקדן בשם יקיר. האזרח שהתקשר אליו לדווח על האירוע אמר לו: "התקשרתי כמה פעמים מהטלפון הזה היום. אני מותקף באבנים".

במשך כמה פעמים שב המוקדן על הדברים שאמר לו המתלונן, ורק בסופם בישר לו על כך שסוף כל סוף הוא ישלח ניידת למקום האירוע.

התקרית שבלב הפרשה מהווה חלק מסכסוך שנמשך בשנתיים האחרונות במאה שערים. באירוע קודם נשרף ביתו של מנהיג הסיקריקים. הוא עצמו הותקף ונחבל קשות, וגם אשתו וילדיו נפצעו. למרות שהמתח בין הפלגים נמשך זמן רב, מפגינה המשטרה חוסר אונים בהשלטת הסדר.

רק כתב אישום אחד הוגש בגין התקריות האלימות, נגד יוסף קיין-חז"ן. מהפעילים המרכזיים של הסיקריקים ומי שלטענת המשטרה, היה ה"רוח החיה" מאחורי האירוע האחרון.

אבל ההקלטות ממחישות אולי יותר מכל את רפיסותה של משטרת ירושלים בטיפול בסכסוך האלים. בשיחה שערכו שני בני זוג עם שני מוקדנים שונים במקביל נשמעת נציגה של המשטרה כשהיא מבשרת למתלונן על כך שתשלח לכיוונו ניידת. אותו זה לא סיפק: "כבר שלוש שעות אני מדווח פה על אירוע. פיזרו גז מדמיע לתוך החדר שלי. יש לי אישה בהריון ושני תינוקות מקיאים. דופקים פה עם פטיש של חמישה קילו".

השיחה שניהלה רעייתו של האיש עם המשטרה לא הייתה יעילה הרבה יותר: "מה קורה עם הניידת שלנו?", היא שאלה. "אנחנו מותקפים פה באבנים ואני לא מבינה למה אתם מחכים. אנחנו מתקשרים כל כך הרבה פעמים ואף אחד לא מתייחס, ריבונו של עולם. מה אנחנו מבקשים, קצת הגנה?".

המוקדנית השיבה לה: "אני מבינה, אבל למה את מתנפלת עליי? זה לא שאני נוהגת בניידת". אבל השיא הגיע דווקא בשיחה הבאה - כשהנצורים היו חסרי אונים. הם דיברו עם המשטרה מחשש לחייהם, וזכו לתגובה צוננת מהמוקדנית.

המתלונן השתעל מגז מדמיע ונענה: "תהיה רגוע!"

"תזמינו אמבולנס גם כי הילדים שלי מקיאים. אישה בהריון מקיאה. זרקו לי גז מדמיע, מהר!" - צעק המתלונן כשהוא אחוז בהלה. הפרטים שתיאר לא הצליחו לרגש יתר על המידה את המוקדנית: "מה? אדוני, בוא תהיה רגוע!", היא צעקה עליו.  

כשהאיש הלין על כך שהתקשר כבר פעמים רבות אל המשטרה ולמרות זאת, לא נעשה דבר, זכה שוב לצעקות: "אין מצב שהתקשרת מתשע. אל תגיד שסתם אתה מתקשר ואתה לא. אין מצב שלא קיבלנו את השיחה שלך".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "מחוז ירושלים עצר 35 חשודים מקרב הסיקריקים ומחסידות גור, שהורחקו לאלתר מירושלים. במקביל, יוגשו נגד חלקם כתבי אישום חמורים. גל המעצרים הפחית באופן דרמטי את החיכוך בין הפלגים המסוכסכים. איכות השירות הניתן על ידי מוקדי 100 נמצא על סדר יומה של המשטרה, לקראת רפורמה מקיפה בתחום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק