פרסום ראשון: צוותי בדיקה משטרתיים יבחנו את סוגיית ירי הזיקוקים שמסכנת את שלומם של השוטרים המטפלים בהפגנות ובהתפרעויות. מפכ"ל המשטרה, רנ"צ יוחנן דנינו, הורה לבחון כיצד ניתן להתמודד עם "כוורת הזיקוקים" - כלי המכיל זיקוקים רבים ויורה נור אחר נור בתוך שניות לעבר השוטרים. האמצעי המסוכן הפך לנפוץ במיוחד בשבועות האחרונים בהפרות הסדר במגזר הערבי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

כוורת הזיקוקים נועדה למנוע את התקרבות כוחות הביטחון לעבר היורה ולהפריע להם לשלוט בשטח בו מתנהלת המחאה. מספר שוטרים נפצעו ונזקקו לטיפול בעקבות פגיעה של זיקוק שנורה מהכוורת בשבועות האחרונים.

בחודש האחרון גבר השימוש באמצעי המסוכן מצד מתפרעים במהלך המהומות על רקע מבצע "צוק איתן" וחטיפה הנער מוחמד אבו חדיר ורציחתו. יותר מ-1,200 איש נעצרו בחודש האחרון במהלך הפרות הסדר האלימות בהן מותקפים במקרים רבים השוטרים  גם בירי אש חיה, אבנים ובקבוקי תבערה.

צוותי הבדיקה שעל הקמתם הורה דנינו נדרשים למצוא פיתרון לסוגייה הן בהיבט ההגנתי - כיצד למגן את השוטרים מפני פגיעת הזיקוק, שיכולה לגרום לפציעה חמורה - והן בהיבט המשפטי, כלומר באיזו קטגורייה פלילית נכלל השימוש בכוורת הזיקוקים, שדומה למעשה לזיקוקים הנורים לעיתים במגרשי הכדורגל. כמו כן נערכים במשטרה להסלמה נוספת במהומות ולשימוש נוסף באמצעי המסוכן.

תוגברו כוחות ומשמרות בקרב השוטרים
תוגברו כוחות ומשמרות בקרב השוטרים | צילום: חדשות 2

רמת הכוננות המשטרתית הוגברה

בתחילת חודש יולי, לאחר שנמצאה גופתו של הנער מוחמד אבו חדיר, החלו הפרות סדר ברחבי הארץ, ובעיקר בירושלים, הכפרים בסביבתה והמחסומים ביהודה ושומרון. במקביל נרשמו התפרעויות גם בצפון ובמשולש, שהתעצמו עם כניסת צה"ל לרצועת עזה.

אירועים אלו גרמו למשטרה להעלות את רמת הפעילות המבצעית לרמה ג' – דרגת מוכנות גבוהה ביותר, שנועד להכיל ולטפל בהפרות הסדר. העלאת הפעילות לרמה ג' כולל הגברה של משמרות ושעות הפעילות של השוטרים והצוותים, לצד שיפור המיגון.

את הפעילות בשטח נגד ההתפרעויות מנהלים מפקדי המחוזות וקציני היחידות בשטח, ובמקביל מתבצעות פעולות הידברות עם ההנהגה המקומית במטרה לרסן את הרוחות. במשטרה רואים את הפרות הסדר הללו בחומרה וכמובן מתמודדים עם הירי לעבר הכוחות באמצעות הגברת המיגון - הצטיידות באפודים, קסדות ומגנים - וגם באמצעי "אל-הרג" לפיזור הפרות סדר, כגון רימוני הלם וגז, "בואשים" עם ריח וכדורי גומי.