סלומון גבריאלוב לא חשד בכלום. איש העסקים הרוסי ממוצא יהודי שב מחגיגת חג המולד במסעדה במוסקבה, כשמתנקש אלמוני ירה שבעה כדורים בגבו מטווח אפס מבלי להניד עפעף. גבריאלוב עוד פירפר כמה רגעים בין חיים למוות, אך לבסוף נפח את נשמתו על הקרקע בכניסה לפתח ביתו. האירוע כולו, שארך שניות ספורות בלבד, תועד במלואו במצלמות האבטחה של הבניין.

במשטרת רוסיה פתחו בחקירה נרחבת על מנת לזהות את הרוצח, שטייל עם כלב קטן קשור ברצועה כדי לא לעורר חשד. הוא חיכה שהיעד לחיסול יסובב לרגע את גבו אליו, ואז ביצע את ההתנקשות במהירות ולאחר מכן נמלט מהמקום. החוקרים סיפרו כי בזירת האירוע התגלו שני אקדחים עם משתיקי קול. הכתובת של הכדורים, כך הם אומרים, הייתה גבריאלוב וחברו ושותפו לעסקים, מיכאל יעקובוב.

יעקובוב נמלט בעקבות אזהרת המשטרה לביתו בישראל, ומאז הוא חי בפחד. הוא יודע שמי שהיה אחראי למותו של גבריאלוב עלול לנסות להשלים את המלאכה עם חזרתו לרוסיה. "אני עדיין לא מבין את זה", הוא אומר בכאב בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "עדיין לא מאמין שהוא הלך. אני מתגעגע, היינו יותר מבעל ואישה. זה חסר ואני מבין שאף אחד לא יחזיר אותו".

מרגיש מחויב לעסק

עסקיו של גבריאלוב היו ענפים ומגוונים והתחילו בחנות אלכוהול המתמחה בהפצת ברנדי לרשתות והיה בעל מחסנים גדולים לשימורם. לאחר מכן הוא פתח מספר מפעלים ואף ניסה מזלו בנדל"ן. לבסוף הקים חברה בשם "ישראגרו" המייצאת תוצרת חקלאית מישראל לרוסיה.

עכשיו, לאחר מותו של גבריאלוב, יעקובוב הוא היורש הטבעי של העסק. השניים גדלו יחד בברית המועצות ושמרו על חברות אמיצה במשך השנים. למרות הטרגדיה ועל אף האיומים על חייו, מרגיש יעקובוב שהוא חייב לשוב למוסקבה. "בני המשפחה של סלומון ביקשו שאבוא לעזור בעסק", הוא מסביר.

בני משפחתו שלו, לעומת זאת, חושבים אחרת. הם מפצירים בו שלא לעזוב את ישראל וחוששים לגורלו. "זה היה רק במזל שהכדורים לא פגעו במישה", משוכנעת אחותו. "הם תמיד נסעו ביחד, אך הפעם רק במקרה הם החליטו לנסוע בשתי מכוניות".

בזמן שגבריאלוב החנה את מכוניתו מחוץ לבניין, ירד יעקובוב לחניון תת קרקעי ורגע לפני שעזב את רכבו התעכב כדי למצוא את תיק היד שלו. "בסופו של דבר", מציינת אחותו," זה מה שהציל את חייו".

במשטרת מוסקבה עדיין מנסים לפענח את ההתנקשות ולא שוללים שום מניע. לדבריהם, ייתכן וגבריאלוב נרצח בכלל על רקע אנטישמי. אבל יעקובוב משוכנע שהוא יודע בדיוק מה הסיבה לרצח. "יש הרבה סיבות להתנקש בנו", הוא אומר בביטחון. "השקענו בחברה הרבה כסף והתחלנו להתפתח ולגדול, אפילו יותר ממה שאנחנו ציפינו. כנראה יותר מדי".