בשעה שמשפטו של ראש הממשלה אהוד אולמרט מתנהל בבתי המשפט, נחשפת היום פרשה נוספת שקשורה למקורבו של אולמרט, עורך הדין אורי מסר ושותפים נוספים החשודים באחת מפרשות השחיתות הגדולות ביותר שנחשפו עד כה.

בתום חקירה סמויה ממושכת היחידה הארצית לחקירות הונאה עצרה אתמול מספר מעורבים במסגרת חקירת חשדות לעבירות של מתן ולקיחת שוחד, תיווך לשוחד, מרמה והפרת אמונים קשירת קשר ועבירות נוספות במסגרת הפרויקטים בהולילנד, צוק מנרה, ופרויקט של חברת "זרע".

עם המעבר לשלב החקירה הגלויה בוצעו חיפושים בבתי המעורבים ובמשרדים ובהם גם משרדי החברות פולאר וקרדן, משרדי עיריית ירושלים ובמקומות נוספים. בהמשך הובאו אתמול להארכת מעצר בבית משפט השלום בראשון לציון הילל צ'רני, עורך הדין אורי מסר, אמיר רבין, אורי שטרית, עמרם בניזרי ואליהו חסון. מעצרו של אורי מסר הוארך בשישה ימים, מר בניזרי שוחרר למעצר בית, ואילו מעצרם של יתר החשודים הוארך בשמונה ימים.

מדובר בשלושה פרויקטים של נדל"ן, כאשר הגדול שבהם הוא פרויקט "הולילנד" בירושלים, שעל פי החשד זכה להקלות באישורי הבנייה בניגוד לחוק, וקיבל פטורים מעיריית ירושלים מהיטל ההשבחה שמוערך במיליוני שקלים. בסך הכל נראה שההטבות שקיבלו המעורבים בפרויקט מוערכות במאות מיליוני שקלים.

הפרקליטות העדיפה "לנטרל" את העד המרכזי נגד אולמרט

עורך הדין אורי מסר הוא היה יד ימינו של אולמרט, והוא משמש גם עד מרכזי במשפטו של אולמרט. הפרקליטות, שמלווה את הפרשה מראשיתה, נתנה אור ירוק כדי לעצור את אורי מסר, למרות שמדובר צעד משמעותי מול מי שאמור למסור עדות מרכזית במשפטו של ראש הממשלה לשעבר.

אחרי שנפתחה החקירה נגד אהוד אולמרט היו לכך השפעות נפשיות על עו"ד מסר. צלם עיתון הארץ מוטי קמחי צילם בזמנו את מסר כשהוא מתהלך בנתיבי איילון באופן לא זהיר במיוחד, והיו כאלה שאמרו שזו דרכו של אולמרט להראות שהעד המרכזי נגדו אינו בקו הבריאות.

עורכת הדין לילי לחמן מסר, אשתו של אורי מסר שהינו אחד החשודים העיקריים בפרשה הזו, שימשה בעבר משנה ליועץ המשפטי לממשלה. בעבר נשמעו טענות כלפי העובדה שעורך הדין מסר חמק מכתב האישום שהוגש נגד אולמרט בגלל קשריה של אשתו, אך הפעם נדמה שהוא עומד במרכז פרשה שנראית אולי חמורה עוד יותר.

כשהעיתונאים הגיעו לבית המשפט כדי להתיר את פרסום הפרשה הם התבקשו לא לפרסם פרטים נוספים מעבר למה שפורסם עד היום מחשש שתהיה פגיעה בחקירה של אחת מפרשות השחיתות הגדולות במדינה.

על חלק מנושאי החקירה חלה התיישנות

עורך דין שמעון דולן, פרקליטו של עו"ד אורי מסר בתגובה כי "מעצרו אמש של עורך דין אורי מסר מתוך חשש לשיבוש הליכי חקירה מיותר לחלוטין. כפי שהוצג לנו אמש בבית המשפט מדובר בפרשות שעורך דין מסר נחקר בשנתיים האחרונות וכל אותה עת שמר עו"ד מסר על שתיקה תקשורתית מוחלטת מתוך רצונו לכבד את גורמי החקירה והאכיפה וכדי להימנע מחשש משיבוש מהלכי חקירה".

"עורך דין אורי מסר נחקר בעבר על נושאי החקירה הנדונה כעת ועל חלקם אף חלים דיני התיישנות וכזכור, לפני זמן מה הוחלט יעל ידי פרקליטות המדינה לסגור את תיקי החקירה בכל אותם הנושאים".

למרות שהמשטרה טוענת שבפרשה הזו עורך הדין מסר שיבש הליכי חקירה, עורך דין שמעון דולן, פרקליטו מסר מאמין שמדובר בטענות שיתבדו בהמשך. "אני חושב שהפרופורציות של הדיווח הן מאוד מטעות. מי ששמו נעדר מדיוני בית המשפט בעניין המעורבים האחרים בפרשת השחיתות הזו, הוא מסר".

בהכנת הכתבה השתתפו: חיים ריבלין, גיא פלג וקרן מרציאנו

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק