עד המדינה והחשוד הרביעי, ארכיון
עד המדינה והחשוד הרביעי, ארכיון | צילום: חדשות 2

ערב הדיון בהארכת מעצרו של החשוד הרביעי בפרשת הרצח בברנוער, הידוע גם במי שהיה ועדיין דמות מפתח בקהילה ההומו-לסבית מתבררים פרטים נוספים על ניסיונות המשטרה להפלילו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עד המדינה שסייע בהפללת החשוד המרכזי חגי פליסיאן וסיפק למשטרה את כובע הגרב שחבש בליל הרצח וכן הקלטה שבה הוא מתוודה לכאורה על חלקו במעשה, ניסה להשיג עבור החוקרים גם הקלטה דומה של החשוד הרביעי על חלקו במניע לרצח.

מספר ימים לפני המעצר המתוקשר של שלושת החשודים העיקריים במעשה, וביוזמת המשטרה התקשר עד המדינה לחשוד הרביעי וקבע איתו פגישה בבית קפה באזור המרכז. בעת שהתיישבו השניים זה מול זה שהו במקום גם מספר סוכנים סמויים של המשטרה בניסיון להאזין ולהקליט את דבריו של החשוד הרביעי.

עד המדינה ניסה להוציא מהחשוד הודאה בדבר היכרותו עם הקטין שעצור כעת בחשד למעורבות ברצח ועל מגע מיני שהיה ביניהם על פי החשד. אלא שהחשוד הרביעי חשש מאוד, "הוא היה לחוץ. הוא כל הזמן הסתכל לצדדים וחשד שמישהו מאזין", סיפר עד המדינה למקורביו. לבסוף נכשל הניסיון המשטרתי להשיג את הראייה המתבקשת, אך עד המדינה משוכנע כי אין זה אומר שהוא חף מפשע. "הבכיר מהקהילה יאכל הרבה חרא - הוא בטוח עשה את זה".

עד המדינה ובן זוגו לשעבר, ארכיון
עד המדינה ובן זוגו לשעבר, ארכיון | צילום: חדשות 2

עד המדינה לשוטרים: "תעצרו את החשודים מיד - אני חושש לחיי"

בתוך כך הסכים הערב עד המדינה בפרשה לספר על האירועים שהביאו אותו להעיד נגד החשוד המרכזי, חגי פליסיאן, והעצורים האחרים בתיק. לדבריו, הוא התריע בפני חוקרי המשטרה שאם פליסיאן לא ייעצר באופן מיידי - קיים חשש ממשי לחייו.

"הם כמעט חיסלו אותי", סיפר עד המדינה למקורביו. "יש לי מזל שאני עדיין בחיים - חגי חשד בי ותכנן להרוג אותי".

זמן קצר לפני המעצר ולאחר שעד המדינה הקליט את חגי פליסיאן מתוודה על מעשה הרצח, הבין העד כי החשודים "עלו עליו" והתקשר למשטרה בבהילות ואמר: "אם לא תעצרו אותם עכשיו - אני מבטל את העדות. אני פוחד שהם יחסלו אותי וחושד שהם יודעים".

בעקבות זאת, החליטו במשטרה להוציא לפועל את המעצרים מוקדם מהמתוכנן ולבצעם במקום לא צפוי. בשל המעצר הפתאומי, מתקשה כעת המשטרה לגבש את כמות הראיות הדרושה להגשת כתב אישום, למרות העובדה שעד המדינה אסף עבורה ראיות מפלילות, כגון כובע הגרב ששימש את הרוצח בליל הירי במועדון הברנוער, וההקלטה של חגי פליסיאן המודה שביצע את הירי.

בן זוגו לשעבר של עד המדינה: "לא ידע שיתבצע רצח"

מוקדם יותר היום התייצב בן זוגו לשעבר מול המצלמה וסיפר על הימים שאחרי אירועי ליל אחד באוגוסט 2009.

בן הזוג לשעבר סיפר על פרק הזמן שבו הפך עד המדינה, לדבריו, לאדם אחר. "הוא כל הזמן היה מסתגר והיינו רבים הרבה. הוא פשוט לא היה מי שהכרתי". "הוא הקריב הרבה בגלל הסיפור הזה", המשיך בן הזוג לשעבר. "זה סיפור שבגללו הוא נאלץ להשאיר את כל החיים שלו מאחוריו".

אין תמונה
"חגי חשד בי". פליסיאן

חברו של עד המדינה התייחס גם להיכרות בין בן זוגו לשעבר לבין החשודים בפרשה. "הם ידעו שהוא מכיר את פרטי הברנוער", סיפר, "ופנו אליו בשביל לדעת עוד על דרכי הגישה למקום. הוא חשב שהם הולכים רק להכות את אותו פעיל בקהילה. הוא לא היה מודע לזה שהולך להיות רצח".

עו״ד משה שוחטמן, שייצג בעבר את עד המדינה אמר כי "עוד יתברר כי חלקה של האגודה למען הלהט״ב ושל עד המדינה בפיצוח הרצח הינו חשוב ומשמעותי. התהליך שעבר עד המדינה בעת מאסרו בכלא בשיתוף הסיוע שקיבל מהקהילה תרמו תרומה מכרעת לפיענוח הפרשה".