רה"מ אהוד אולמרט, ארכיון (צילום: רויטרס)
אהוד אולמרט, ארכיון | צילום: רויטרס

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הודיע היום לראש הממשלה אהוד אולמרט כי לא מקובל עליו לקיים שימוע בפרשת "ראשונטורס" בחודש מאי 2009.

בתחילת השבוע ביקש ראש הממשלה כי מועד השימוע יהיה רק בעוד כחמישה חודשים, על מנת שיוכל להתכונן אליו בהתאם. למרות זאת קבע מזוז, כי השימוע יערך בשבוע האחרון של חודש פברואר. על פי היועץ המשפטי לממשלה, תקופת זמן של שלושה חודשים מספיקה דיה כדי להתכונן כנדרש לשימוע.

"להערכתנו, מתוך הכרת החומר והיקפו, המדובר בפרק זמן סביר, אשר מאפשר לכם להתכונן כנדרש לשימוע", כתב מזוז במכתב התשובה לאולמרט. לדברי מזוז, השימוע אינו תחליף למשפט: תפקידו לאפשר לחשוד להציג טענות ולשכנע כי חומר הראיות בעניינו או אינטרס הציבור אינם מצדיקים הגשת כתב אישום נגדו.

מסיבה זו אמר מזוז, כי "ברור שבמסגרת הליך השימוע אין מקום להתדיינות פרטנית באשר לנדבכי התיק וחומר הראיות הכלול בו, ויש להתמקד בסוגיות עקרוניות". בימים הקרובים יתאם משרד היועץ המשפטי עם משרדו של אולמרט את המועד המדויק של השימוע.

לפני כחודש ב-26 בנובמבר הודיע מזוז כי החליט להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה, בפרשת "ראשונטורס". אך הודיע כי קודם להגשת כתב האישום יערך לאולמרט כמקובל שימוע. באותה העת נקבע כי גם שולה זקן תוזמן לשימוע בטרם הגשת כתב אישום נגדה.

פרטי פרשת "ראשונטורס"

ביוני השנה הורה היועץ המשפטי לממשלה על פתיחה בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה בפרשת "ראשונטורס", בגין חשדות לקבלת כספים שלא כדין על ידי במהלך כהונותיו הציבוריות כראש עיריית ירושלים וכשר בממשלת ישראל בנסיעותיו לחו"ל בהן הופיע בפני ארגונים ציבוריים שונים. חשדות אלה עלו במהלך החקירה בפרשה הידועה כ"פרשת טלנסקי".

על פי החשד, בשנים 2006-2002 במהלך כהונתו כראש עיריית ירושלים, כשר בממשלת ישראל וכמ"מ ראש הממשלה - הוזמן אולמרט, מתוקף מעמדו ותפקידו, על-ידי גופים וארגונים העוסקים בפעילות ציבורית שלא למטרת רווח להופיע באירועים מטעמם בחו"ל. אולמרט השתתף באירועים רבים מסוג זה, ובין היתר באירועים של "אקי"ם", ה"בונדס", "יד ושם", "מרכז שמעון ויזנטל", "מצעד החיים", "הוועד למען החייל", "על"ה", "קרן היסוד", "הקונגרס היהודי העולמי" ו"אורט".

לעיתים קרובות, כך נמסר בהודעה ממשרד המשפטים, במהלך אותה נסיעה הופיע אולמרט בפני מספר ארגונים, באירועים שונים. על פי החשד, נהג אולמרט באמצעות עובדות לשכתו שולה זקן, ורחל רז-ריסבי, מתאמת קשרי חוץ לדרוש ולקבל מהגופים והארגונים האמורים מימון לטיסותיו לחו"ל, כאשר דרישות כאמור הופנו במקביל לשני גופים או יותר, ולעתים גם למדינה , כאשר כל אחד מהגופים התבקש, בנפרד, לממן את אותה נסיעה.