העובדת שנפלה מבניין נטמנה:
לב לבייב | צילום: יוסי זילגר, פלאש 90, חדשות

התפתחות נוספת בפרשת "יהלום שחור": המשטרה עצרה הבוקר (רביעי) לחקירה באזהרה שלושה חשודים נוספים בפרשת הברחת היהלומים שנחשפה בתחילת השבוע, והם הובאו לחקירה ביחידה הארצית למאבק בפשיעה החמורה והבינלאומית בלהב 433.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות בפייסבוק

אתמול הותר לפרסום כי זבולון לבייב, בנו של איש העסקים לב לבייב, הוא אחד מששת העצורים הראשונים בפרשה. מעצרו הוארך שלשום בשבעה ימים, ובמשטרה צפויים לבקש לחקור גם את לב לבייב, למרות שאינו שוהה בארץ ולא צפוי לחזור לישראל גם אם יידרש לכך.

זבולון לבייב. ארכיון
בנו של לב לבייב, זבולון | צילום: החדשות

עו"ד אלון רון, שמייצג את זבולון לבייב, אמר לחדשות Online: "מרשי מכחיש את כל החשדות נגדו. למרשי אין נגיעה לעניין, הוא לא הבריח יהלומים, מרשי לא עבר על שום עבירה וכולי תקווה שבימים הקרובים ישתחרר הביתה".

פרקליטו של זבולון לבייב הוסיף: "יש פה עד מדינה שבעצמו הלך וסיפר לפני כמה חודשים בבורסת היהלומים לעיני העובדים על החקירה ואמר שהוא מתנצל, אבל הוא נאלץ להיות עד מדינה בגלל שהפעילו עליו לחץ במשטרה - וכך הוא חשף את עיקרי העדות שהוא נתן ועיקרי החשדות".

היקף העבירות המיוחסות לחשודים: כ-300 מיליון שקלים

במשטרה סבורים שהחשודים קשרו להבריח יהלומים וכסף מרוסיה לישראל ומישראל לרוסיה בהיקף עצום של כ-300 מיליון שקלים: "פעלו להסתיר ולהסוות את הברחות היהלומים והלבנת ההון". הפרשה פורסמה עם מעצרם של ששת החשודים בהברחת יהלומים ובביצוע עבירות הלבנת הון. לעצורים מייחסים שורת עבירות חמורות במסגרת הפרשה: איסור הלבנת הון, אי דיווח על כספים בעת כניסה לישראל, קשר לפשע ועוד.

גורמים שמקורבים לחקירה, שמנוהלת על-ידי משטרת ישראל ורשות המיסים, אמרו שלב לבייב הוא החשוד המרכזי בפרשה, ולדבריהם, "כל העקבות מובילים אליו". הגורמים טענו שאיש העסקים הוא הנהנה העיקרי לכאורה של ההונאה וחלק גדול מהרכוש שנתפס שייך לו. בשל כך לבייב עצמו צפוי להידרש לחקירה. הבעיה היא שאיש העסקים לא נמצא בישראל ועבר לרוסיה לפני כמה חודשים. אם היה בארץ הוא כבר היה נעצר ומעוכב לחקירה.

החשד: הבריחו יהלומים בעשרות מיליונים
החשד: הבריחו יהלומים בעשרות מיליונים | צילום: נתי שושת, פלאש 90, חדשות

מקורביו אומרים שהטייקון לא מתכוון להגיע לישראל כדי להיחקר: "אם המשטרה רוצה לחקור אותו היא תצטרך למצוא דרכים להגיע אליו לחו"ל". לבייב העריך בחודשים האחרונים שיש חקירה בעניינו. זו הסיבה שהוא נמנע מלהגיע לישראל וגם ארגן לעצמו צוות משפטי. ברשויות האכיפה והחקירה אומרים שינסו להגיע אליו ולקדם חקירה משותפת עם הרוסים, שהרי הדבר גם באינטרס שלהם.

החקירה החלה כבר בחודש מרס השנה והיא נוהלה באופן סמוי על ידי היחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית בלהב 433, ויחידות המכס, המע"מ ו"יהלום" ברשות המסים. הבוקר הפכה החקירה לגלויה ובוצעו המעצרים, כשבנוסף נודע כי המשטרה גייסה עד מדינה.