בשבועות האחרונים כיכבו על מרקעי הטלוויזיה וגלי הרדיו שורת פרסומות שקראו לציבור לצאת להצביע ולהראות את "הישראלי היפה", אך נראה שיום הבוחר מצליח להוציא גם את הצד המכוער של ההליך הדמוקרטי. שורת אירועים חריגים שנרשמו היום (שלישי) בקלפיות ברחבי הארץ מעיבים בינתיים על יום השבתון הלאומי. משדר בחירות מיוחד של החדשות הלילה החל מ-22:45 בערוצים 12 ו-13 ובחדשות Online

לתוצאות הבחירות בזמן אמת ושיעורי ההצבעה לחצו כאן

עיקר התקריות אירעו בירושלים, שם התקבלו תלונות על חשד לזיופים בקלפיות. תושבים שהגיעו להצביע בקלפי בשכונה חרדית בעיר גילו כי כבר נעשה שימוש בשמותיהם. תלונה הועברה למשרד הפנים, אולם במשטרה טרם מכירים את פרטי האירוע. לאחר בדיקה, התברר כי מדובר בחשד שווא.

"הנושא נבדק מול מנהל הבחירות בעיר וטופל. לא היה זיוף בסופו של דבר", אמרה ענת אסרף חיות, המפקחת הארצית על הבחירות. "הכול עבר כתקנו. זה המהות של המרכז שלנו כאן בכפר המכבייה, לקבל אירועים ובמידה ויש משהו שעולה מהשטח, לתת מענה ולטפל בו". המפקחת הנחתה את מנהל הבחירות לחדד שוב את הנהלים בקרב מזכירי הקלפיות.

מהמשטרה נמסר כי שני חשודים רכובים על אופנוע התיזו גז מדמיע סמוך לקלפיות במרכז הבירה. שני החשודים נעצרו והועברו לחקירה. מוקדם יותר בשעות הלילה הודבקו כרוזים במזרח העיר הקוראים להחרים את הבחירות המוניציפליות. בשכונת ג'בל מוכבר שבמזרח העיר נעצרו שלושה חשודים שמנעו מבוחרים להגיע לקלפיות.

ביישוב ערערה שבנגב התפתחו מספר קטטות על רקע הבחירות. כוח משטרה הגיע למקום ופיזר את המעורבים. שני שוטרים נפצעו קל כתוצאה מיידוי אבנים וטופלו במקום. השוטרים עצרו גבר החשוד במעורבות בקטטות והעבירו אותו לחקירה. "כלל הקלפיות ביישוב פתוחות והליך ההצבעה נמשך כסדרו", מסרו במשטרה.

מודעות להחרים את הבחירות במזרח ירושלים
מודעות להחרים את הבחירות במזרח ירושלים | צילום: חדשות

מהמשטרה נמסר על עוד שורת תקריות אלימות בקלפיות ברחבי הארץ:

- בכפר ירכא נסגרו שתי קלפיות עקב קטטות, וכן התקבל דיווח על השלכת רימון הלם באחת מהן. כתוצאה מהקטטות, פונו עשרה פצועים והקלפיות נסגרו להצבעה.

- באור עקיבא התקבל דיווח על קטטה מחוץ לקלפי. כוחות משטרה שהגיעו למקום במהירות עצרו חשוד, תושב העיר בן 25.

- בפתח תקווה סמוך למטה הבחירות של ראש העיר המכהן איציק ברוורמן אלמונים השחיתו שתי מרכזיות של חברת בזק כדי לשתק את פעילות המטה. כתוצאה מההשחתה נפגעה כל רשת האינטרנט והטלפונים באזור. המשטרה פתחה בחקירה. במקרה אחר בעיר התקבל דיווח על חשד לזיוף בקלפי. אדם שהגיע כדי לממש את זכות ההצבעה שלו גילה שמישהו כבר הצביע בשמו. נסיבות האירוע נבדקות.

- בכפר יאסיף התקבל דיווח על אדם שנכנס לקלפי והחל לרסס במקום גז מדמיע. כתוצאה מהמעשה התפתחה במקום קטטה שהופסקה לאחר התערבות המשטרה. לא היו פצועים בתקרית והקלפי במקום נסגרה.

- במג'דל שמס מאות בני אדם חסמו כביש סמוך לקלפי. שוטרים הרחיקו את המתקהלים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. כעת ההצבעה מתנהלת כסדרה.

- בסכנין דווח על אזרח שריסס גז מדמיע באזור הקלפי ונמלט מהמקום.

- בגבעתיים עוכב חשוד בגין הפרת סדר בקלפי. החשוד הוזהר ושוחרר בתחנת המשטרה.

- בג'סר א-זרקא התקבל דיווח על זריקת אבנים לעבר קבוצת אנשים שעמדה ליד קלפי. כוח משטרה שהגיע למקום עצר חשוד.

- בחולון נעצרו ארבעה חשודים על רקע קטטה שהתפתחה בקלפי. הארבעה נעצרו בגין תקיפה, התנהגות פרועה במקום ציבורי, הכשלת שוטר והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. במקרה אחר בעיר הוגשה תלונה על החלפת צבעי הפתקים בקלפי וזיוף פתקים.

- ברמת גן הוגשה תלונה על הפצת פתקי הצבעה פסולים בקלפיות בעיר וכן על הפצת הודעה שקרית באמצעות סמס.

- ביהוד הוגשה תלונה על ידי אישה שהגיעה להצביע וגילתה כי הצביעו כבר בשמה.

 נכון לשעה 15:00 כשני מיליון בני אדם מימשו את זכותם הדמוקרטית והצביעו - כ-30% מבעלי זכות ההצבעה. מדובר על עלייה של כ-8% בהשוואה לשעה זו בבחירות 2013. תוצאות ראשונות צפויות לזרום במהלך הלילה, אך יש רשויות שבהן יתקיים סיבוב שני, כעבור שבועיים. הסיבוב שני יתקיים במקרה שבו אף אחד מהמועמדים לראשות הרשות לא יקבל יותר מ-40% מהקולות בסיבוב הראשון.

בהכנת הידיעה השתתפו: ירון אברהם, פוראת נסאר, ברהנו טגניה ויוסי מזרחי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו